неделя, май 5, 2024
HomeMotorsportsТренировка на MotoGP в Мизано: Марко Безеки най-бърз в петък

Тренировка на MotoGP в Мизано: Марко Безеки най-бърз в петък

С нов рекорд за обиколка пилотът на VR46 излиза начело – Тестовият пилот на KTM Дани Педроса кара с ново карбоново шаси – Щефан Брадъл с нова Honda

Местният герой Марко Безеки (VR46-Ducati) завърши тренировъчния ден за състезанието MotoGP в Сан Марино като най-бърз. Италианецът постави нов рекорд за обиколка от 1’30,846 на световната писта „Мизано“ на Марко Симончели. С Маверик Винялес (Aprilia) и Дани Педроса (KTM) три различни марки бяха представени в Топ 3.

При слънчево време и температура на асфалта от около 44 градуса по Целзий първоначалният фокус беше върху работата с гуми и състезателно темпо. Повечето пилоти караха с твърдата предна гума. В задната част предпочитаният избор беше медиум, но някои изпробваха и меката задна гума.

Фокусът беше насочен и към работата на тримата пилоти с „уайлд кард“. Хондата на Щефан Брадл имаше ново шаси, различна форма на изпускателната система и масов амортисьор под седалката, за да намери повече сцепление на задното колело.

КТМ откри нови технологични пътища. И двата модела RC16 на Педроса бяха с карбоново шаси. След обещаващи тестови карания, сега КТМ иска да изпробва тази нова технология в състезания. Времената за обиколка бяха конкурентни.

Ducati на Микеле Пиро не показа някакви големи оптични новости. Франческо Баня и Хорхе Мартин (Pramac) отново караха с новите въздушни дефлектори отляво и отдясно на предната вилка. Техните колеги от марката не го направиха.

В лагера на Yamaha Фабио Куартараро се върна към стария обтекател с по-малки крила и без задни перки, както направи в Барселона, докато Франко Морбидели караше обновената версия с по-големи елементи.

Преди квалификационните изпитания, които се проведоха в последните 20 минути, Мартин поведе по време с 1’31,416 пред Педроса, Безеки и дуото Aprilia – Винялес и Раул Фернандес (RNF).

Подготовката за състезанието не протече оптимално за победителя от Барселона Алейш Еспаргаро, който бе едва предпоследен със своята Aprilia RS-GP. Той не беше доволен от баланса и имаше чатъри, защото Мизано предлага много повече сцепление от Барселона.

Дванадесет минути преди края на времето Джак Милър (KTM) катастрофира в първата си квалификационна обиколка в завой 3 заради чатър. За разлика от всички останали пилоти, австралиецът бе избрал меката предна гума за атаката за време, докато останалите останаха с най-твърдия вариант.

Маркес бе изтеглен от Педроса

Когато всички завършиха първия си квалификационен опит, Винялес оглави времеизмерването с нов рекорд за обиколка от 1:30,972 минути. Решението дойде в последните минути на вторите опити.

Безеки изгори в асфалта новия рекорд за обиколка от 1:30,972 минути в последната си обиколка. Винялес вече не можеше да противодейства и трябваше да признае поражението си с 0,126 секунди. Педроса завърши втория си петък за годината на трето място.

С Мартин и Лука Марини (VR46) имаше още двама пилоти на Ducati в топ 5. Валентино Роси наблюдаваше действието иззад предпазните огради и беше доволен да види и двамата пилоти на VR46 в топ 5.

Марк Маркес (Honda) позволи на бившия си съотборник Педроса да го изтегли по трасето при втория опит и си осигури шестото място. Миналогодишният победител Баня се придвижи до седмото място в края въпреки болките си.

Останалите места в Q2 бяха осигурени от Алекс Маркес (Gresini-Ducati), Брад Биндер (KTM) и Раул Фернандес. В последните минути Раул Фернандес, Пол Еспаргаро (Tech3-GasGas) и Алейш Еспаргаро катастрофираха, всички в последния сектор.

19 водачи в крайна сметка се оказаха в рамките на една секунда един от друг. В Q2 не успя да влезе Yamaha. Квартараро и Морбидели завършиха 13-и и 14-и в петък, като и двамата бяха на осем десети от секундата от новия рекорд за обиколка на Безеки.

Брадъл завърши петъчния ден на 15-о място с новия RC213V. В края на състезателното поле бе заместникът на Ринс Такуми Такахаши. Японският пилот изостана с пет секунди. Това означава, че резервният пилот на LCR Honda няма да се класира в момента.

Квалификацията започва в 10:50 ч. в събота. Спринтът от 13 обиколки е насрочен за утре в 15:00 ч.