събота, май 18, 2024
HomeMotorsportsWRC Гърция: Тиери Ньовил държи Ожие на дистанция

WRC Гърция: Тиери Ньовил държи Ожие на дистанция

Тиери Ньовил влиза в съботното Рали Акрополис като лидер в генералното класиране след изпълнения с екшън петък в Гърция

2023 Лидерът в Световния рали шампионат (WRC) Тиери Ньовил се отправя към съботното рали „Акрополис“ в Гърция с крехка преднина пред пилота на Toyota Себастиен Ожие след тежка битка по грубите чакълени етапи. Белгиецът спечели само един от петте петъчни етапа, но даде серия от постоянни времена и в момента има 2,8 секунди аванс пред Ожие.

Кале Рованпера, водач в шампионата и лидер в ралито, успя да ограничи съпътстващите щети, като бе първият пилот на трасето и завърши петъчния ден на трето място, на 25,5 секунди, докато неговият съперник за титлата в Toyota Елфин Еванс бе четвърти, на още 5,5 секунди. Пилотът на Hyundai Есапека Лапи бе пети, пред пилота на Toyota Такамото Кацута, а Дани Сордо – седми.

M-Sport-Ford имаше още един труден ден, който започна с отпадането на Пиер-Луи Лубе преди втория етап със съмнения за повредена водна помпа. От Танак се изкачи до четвъртото място, преди късно излизане от зоната за монтаж на гуми да доведе до наказание за време, което свали световния шампион за 2019 г. на осмо място.

Горещото и сухо време от сутринта продължи и в следобедните часове, което направи пътищата много по-сухи от тези, по които се караше преди това, когато бурята беше оставила локви.

Трасето на ралито се промени преди началото на следобеда. В средата на зоната за монтиране на гуми Тенак имаше проблем с водната помпа, който можеше да бъде отстранен, но на висока цена. Tänak напусна зоната с 22 минути закъснение, което доведе до наказание от 3:40 минути.

Ogier: Най-добро време в първия етап

Ogier даде най-бързо време в първия етап за следобеда, четвърти етап, второто преминаване през Лутраки (10,37 км). В крайна сметка официалните лица прекратиха етапа от съображения за безопасност на зрителите, след като осем от останалите девет автомобила от Рали1 бяха завършили трасето. Осемкратният световен шампион, който участва само в част от сезона, бе с 2,2 секунди по-бърз от лидера в ралито Ньовил, който увеличи преднината си в генералното класиране на 2,4 секунди.

Етапът се проведе при горещи и сухи условия, което се оказа недостатък за първите състезатели на трасето. Рованпера, който излезе пръв на трасето, се смъкна на трето място в генералното класиране зад Ожие, след като финишира с 6,0 секунди по-бавно от своя съотборник в Toyota.

Еванс и Лапи си поделиха четвъртото място в генералното класиране, като изоставането им от най-бързото време бе 15,6 секунди. Лапи показа подобрено темпо и даде трето най-добро време в четвъртия етап, но след това финландецът трябваше да спре на пътна отсечка, за да поправи течащ радиатор.

Вторият етап от цикъла бе с влажни участъци, което отново бе от полза за меките гуми на Pirelli. Ньовил се възползва максимално от риска да използва четири меки гуми за неравното преминаване през петия етап (Ливадия), когато белгиецът постави светкавичен рекорд и бе с 5,0 секунди по-бърз от своя съперник Ожие.

„Беше трудно да направя избор на гуми преди етапа, но в крайна сметка си казах, че трябва да дам всичко от себе си“, заяви Нойвил. „Това, което можем да вземем сега, е добро за утре, но честно казано, не беше хубав етап.“

Виждаше се, че Нойвил ще вземе втората си етапна победа в състезанието, преди развълнуваният Тянак да запали дисплеите за време. Естонецът се възползва от по-добрата позиция на пътя след повредата на водната си помпа и бе с 5,9 секунди по-бърз от Нойвил.

Ogier: меките гуми са пощадени

Ньовил обаче напусна етапа с добро чувство, тъй като увеличи преднината си пред Ожие на 7,4 секунди, който от своя страна бе избрал да се отърве от някои от меките си гуми.

„Това беше правилното решение, но ралито е много дълго и нямаме толкова много меки гуми“, каза Ожие за времето на Ньовил и избора на изцяло меки гуми. „Всичко е въпрос на стратегия.“

Лапи успя да пилотира своя контузен Hyundai до четвъртото най-бързо време, изпреварвайки съотборника си Сордо и Кацута. Рованпера понесе основната тежест на хлъзгавия, рохкав чакъл, тъй като беше първият автомобил, излязъл на пистата. Финландецът бе по-бърз от Еванс, но изостана на 20,2 секунди от лидера Ньовил в генералното класиране.

Рованпера имаше трудности и в шестия етап (Елатия), най-дългия за деня с повече от 28 километра. Пилотът на Toyota загуби десет секунди, но успя да запази третото си място в генералното класиране.

Етапът бе спечелен от Ожие, въпреки че французинът загуби горното ниво на задното крило на своя Yaris. Той бе с 4,6 секунди по-бърз от Ньовил, който вероятно е имал проблем със задния диференциал.

Ожие не беше единственият пилот, който претърпя повреда: съотборникът му Еванс загуби част от задното си крило по пътя към второто най-добро време, което премести уелсеца от шесто на четвърто място в генералното класиране.

Йохан Росел пое лидерството във WRC2, след като Адриан Фурмо от M-Sport отпадна с повреда в шестия етап.