четвъртък, май 2, 2024
HomeFootballТапсоба избутва Скири: Буркина Фасо се класира за полуфиналите в мач с...

Тапсоба избутва Скири: Буркина Фасо се класира за полуфиналите в мач с намален състав

Буркина Фасо се класира за полуфиналите на Купата на Африка. Отборът, воден от защитника Едмон Тапсоба, изненадващо победи Тунис с 1:0 на четвъртфиналите – дори оцеля в последните минути, когато беше в числено превъзходство.

Буркина Фасо влезе в този четвъртфинален сблъсък с Тунис, който отстрани фаворита Нигерия с 1:0 в последната осмица, като леко изоставащ отбор. В стартовата си единайсеторка треньорът Кебаир отново пусна Скири от Кьолн, а централният защитник на Леверкузен Тапсоба започна за отбора от Буркина Фасо. Изненадващо голямата звезда на Aston Villa Бертран Траоре трябваше да започне на резервната скамейка.

Западноафриканците контролираха първите минути на мача, докато техният страж Кофи не нарани лявото си бедро при сблъсък с Мсакни, но въпреки няколкото процедури той доигра мача. И двата отбора не бързаха, докато не създадоха добри шансове. Буркина Фасо откри резултата след 25 минути чрез Кирил, който първо премина покрай противник в шестнайсеторката, а след това стреля право в стража Бен Саид от ъглов удар.

Три минути по-късно Хазри предизвика раздвижване с удар от свободен удар от около 30 метра. Той уцели топката почти перфектно, но Кофи блокира удара. В 36-ата минута Тапсоба предизвика следващото разстройство, но пред собствената си врата. Той изрита топката вместо вратаря си и я подаде на последния, който я върна обратно към него. Но след това играчът на Левекузен подцени скоростта на връхлитащия Джазири, който се справи с опита за изчистване на Тапсоба – и почти го вкара във вратата на Буркина Фасо.

Тунис е твърде далеч на терена: водещ гол малко преди почивката

Като Тунис се изправи да вкара гол в края на първото полувреме, те допуснаха това, което в крайна сметка беше решаващ гол в мача. Крилото Данго Уатара получи топката в собствената си половина, заобиколи двама тунизийски защитници и от около десет метра стреля в лявата част на вратата. Вратарят Бен Саид също не се представи добре.

Буркина Фасо започна по-добре и второто полувреме. Баяла беше свободен отдясно на петте метра и удари топката силно, но твърде неуместно (51). След това фаворитите от Тунис също създадоха добър шанс, когато Хазри беше свободен на втора греда след центриране на резервата Слити, но не успя да насочи топката към целта с голлинията си (57-ата минута).

Burkin last ten minutes outnumbered – Tunisia

В резултат на това натискът на „Орлите на Картаген“ се увеличи. В 76-ата минута можеше да им бъде отсъдена дузпа след видеозапис. Сумайла Уатара грубо удари Хазри при опит за изчистване, след като той бе отбил топката по-рано. Според снимките съдията от Ботсвана не е отсъдил дузпа. Скоро след това обаче буркинабците са отслабени. Данго Уатара получи червен картон за удар с левия си лакът в главата на Маалул в единоборство за удар с глава (83-ата минута).

В резултат на това западноафриканците трябваше да изиграят последните няколко минути с по-малко играчи. Тунис натисна още веднъж, но не успя да създаде добра възможност. По този начин Буркина Фасо празнува един от най-големите успехи в историята на своята асоциация, след като загуби полуфиналите през 2017 г. (срещу Египет с дузпи) и финала през 2013 г. (0:1 срещу Нигерия).

След това Буркина Фасо ще се изправи срещу победителя от сблъсъка между Сенегал и Екваториална Гвинея следващия четвъртък, когато ще се срещнат в 20:00 ч. в неделя.