петък, май 17, 2024
HomeFootballБлагодарение на Toko Ekambi: Камерун на полуфинал

Благодарение на Toko Ekambi: Камерун на полуфинал

Първият полуфиналист на Купата на Африка е определен – и това е домакинът: Камерун заслужено спечели с 2:0 срещу слаба Гамбия. Токо-Екамби е победител в мача.

Гайе, който играе за Rot-Weiß Koblenz в Регионална лига Югозапад, отново бе на вратата на Гамбия. Камерун започна без нападателя на Байерн Чупо-Мотинг, който не направи най-добро впечатление в 16-ия кръг срещу Коморските острови и беше заменен след 63 минути.

Толкова голям шанс за Aboubakar

Мъжът от Бундеслигата започна трудно от пейката. Камерун беше по-добър, но отначало не вървеше много напред. Същото важи и за Гамбия, която не успя да създаде никаква голова опасност през първите 45 минути. През първото полувреме домакините станаха по-силни, като Фай удари външната страна на мрежата (29-и). След това Абубакар на два пъти беше в центъра на вниманието: Първо, нападателят кимна топката покрай лявата страна (31-ви), а след това той насочи Gaye от няколко метра (36-ти). Особено от втората възможност, която има, той трябва да направи повече. Така че в съблекалните останаха без гол.

Toko Ekmabi вкара скоба

След почивката Камерун продължи да доминира и беше възнаграден още в началото: Токо Екамби засече с глава центриране на Фай отдясно (50-ата минута). Домакините контролираха всичко и Фай почти увеличи преднината си на 2:0 (54). Домакините не искаха да изпуснат нищо и заиграха още по-силно напред. Това се отплати, когато в 57-ата минута Токо Екамби завърши силен пробив на Хонгла и отбеляза гол (57-ата минута).Абубакар (шест гола) и Токо Екамби (пет) вече са автори на всичките единадесет гола на Камерун в турнира. Единственият дует, вкарал повече голове в Купата на Африка, е Муламба Ндайе (девет гола) и Маянга Маку (три).

С този двоен удар сцената беше подготвена за фаворитите. И след липсата на заплаха за атака от страна на Гамбия този втори гол вече можеше да се нарече решение. Така и стана, защото аутсайдерите така и не успяха да покажат опасност и Камерун, който пропусна да се разпише за 3:0 чрез Нджи (87-ата минута), заслужено влезе в полуфиналите с победа 2:0, където ги очаква Мароко или Египет.