péntek, május 17, 2024
HomeFootballTapsoba kiszúrja Skhirit: Burkina Faso rövidítésben jutott az elődöntőbe

Tapsoba kiszúrja Skhirit: Burkina Faso rövidítésben jutott az elődöntőbe

Burkina Faso bejutott az Afrika-kupa elődöntőjébe. A védő Edmond Tapsoba vezette csapat meglepetésre 1-0-ra legyőzte Tunéziát a negyeddöntőben – még az utolsó perceket is túlélve, amikor emberhátrányban játszottak.

Burkina Faso enyhe esélytelenként vágott neki a negyeddöntőnek Tunézia ellen, amely a nyolcaddöntőben 1-0-ra kiütötte a közös esélyes Nigériát. Kebaier edző a kezdő tizenegyben ismét a kölni Skhirit, míg a Leverkusen középhátvédje, Tapsoba a burkina fasóiaknál kezdett. Meglepetésre az Aston Villa topsztárja, Bertrand Traoré a cserepadon kellett, hogy kezdjen.

A nyugat-afrikaiak irányították a mérkőzés első perceit, amíg kapusuk, Koffi meg nem sérült a bal combján egy Msakni elleni ütközés során, de többszöri kezelés ellenére befejezte a mérkőzést. Mindkét csapat kivárta, amíg jó lehetőségek nem alakultak ki. Burkina Faso nyitotta a gólok sorát a 25. perc után Cyrille révén, aki előbb egy ellenfél mellett cselezett el a tizenhatoson belül, majd szögletből egyenesen Ben Said kapusra lőtt.

Három perccel később Khazri okozott felfordulást egy körülbelül 30 méterről elvégzett szabadrúgással. Majdnem tökéletesen találta el a labdát, de Koffi blokkolta a lövést. A 36. percben Tapsoba okozta a következő felfordulást, de a saját kapuja előtt. A megrúgott kapus helyett elvállalta a rúgást, és az utóbbinak passzolt, aki visszatette neki. Ám ekkor a Levekusen embere alábecsülte a felfutó Jaziri tempóját, aki Tapsoba tisztázási kísérletét lecsapta – és majdnem a burkina fasói kapuba juttatta a labdát.

Túl messze van Tunézia a pályán: vezető gól még a szünet előtt

Amíg Tunézia az első félidő végén felállt, hogy gólt szerezzen, addig a mérkőzést eldöntő gólt kaptak. A szélső Dango Ouattara a saját térfelén belülről kapta meg a labdát, megkerült két tunéziai védőt, és mintegy tíz méterről a kapu bal oldalába lőtt. A kapus Ben Said sem nyújtott jó teljesítményt.

Burkina Faso a második félidőt is jobban kezdte. Bayala az ötméteres vonalnál a jobb oldalon szabadon érkezett, és keményen, de túlságosan helyezetlenül lőtte a labdát (51.). Aztán a favorit Tunézia is jó lehetőséget alakított ki, amikor a csereként beállt Sliti keresztlabdája után Khazri a második kapufánál szabadon állt, de a labdát nem tudta a célba irányítani a sípcsontjával (57.).

Burkin az utolsó tíz percben túlerőben – Tunézia

A „Karthágói Sasok” nyomása ennek következtében megnőtt. A 76. percben a videóbizonyítás után büntetőt ítélhettek volna. Soumaila Ouattara durván megütötte Khazrit egy tisztázási kísérlet során, miután az korábban elütötte a labdát. A botswanai játékvezető a képek tanúsága szerint nem ítélt büntetőt. Nem sokkal később azonban a burkinaiak meggyengültek. Dango Ouattara pirosat látott, mert bal könyökét Maaloul fejéhez csapta egy fejpárbajban (83.).

Ennek következtében a nyugat-afrikaiaknak az utolsó perceket kevesebb játékossal kellett lejátszaniuk. Tunézia még egyszer nyomott, de nem tudott igazán nagy lehetőséget kialakítani. Burkina Faso így a szövetség történetének egyik legnagyobb sikerét ünnepelheti, miután 2017-ben az elődöntőben (Egyiptom ellen büntetőkkel), 2013-ban pedig a döntőben (0-1 Nigéria ellen) kikapott.

Burkina Faso ezt követően a jövő csütörtökön 20 órakor kezdődő Szenegál-Egyenlítői-Guinea összecsapás győztesével találkozik vasárnap 20 órakor.