вторник, април 30, 2024
HomePremier LeagueСити се отчайва от защитната стена на Арсенал: Ливърпул се възползва от...

Сити се отчайва от защитната стена на Арсенал: Ливърпул се възползва от равенството в топ мача

Най-добрият мач от 30-ия ден на Висшата лига между Манчестър Сити и Арсенал завърши без голове – и доведе до усмивка на третия отбор в класирането. На „небесносините“ им липсваше искряща идея в атака срещу предимно компактните „артилеристи“

В напрегнатата тристранна битка на върха във Висшата лига последният пряк двубой между трите претендента за титлата – Арсенал, Сити и Ливърпул – беше по програмата на Великденската неделя. Небесносините и „червените“ завършиха наравно 1:1 в последния мач от лигата преди международната пауза, а сега отборът на Пеп Гуардиола приема „артилеристите“. Защитникът Уокър обаче се контузи по време на международното си пътуване, което означава, че Гуардиола трябваше да промени стартовата си XI от победата с 2:0 над Нюкасъл в четвъртфинала за Купата на Англия: Аке се премести в защитата на мястото на 33-годишния играч. В същото време Де Бройне се отчете навреме с добра физическа форма и се премести в първата единайсеторка за Доку (пейката).

В Арсенал – който напоследък беше спечелил осем поредни мача в лигата – треньорът Микел Артета направи само една промяна след победата с 4:2 с дузпи над Порто в 16-ия кръг на Шампионската лига. Габриел Жезус беше включен от самото начало в атака, а Тросард беше на пейката. Бразилецът веднага създаде първия шанс в мача. В 8-ата минута Аканджи не прецени правилно едно центриране и Габриел Жезус пое топката с гърди, но ударът му мина встрани

Арсенал се отдръпна – на Сити им липсва идея

След като Арсенал упражни ранен натиск с висока преса в началните етапи, артилеристите се отдръпваха все повече и повече. Ман Сити постепенно пое все по-голям контрол върху играта и в един момент имаше 73% владеене на топката – но не успя да го превърне в опасни удари срещу дълбокия и компактен отбор на артилеристите, който на моменти се оттегляше чак до собственото си наказателно поле. С изключение на удара на Аке, който се оказа свободен в петметровата зона след корнер, но не успя да постави топката достатъчно точно (16′), почти нямаше опасност в наказателното поле на Арсенал.

В 27-ата минута Аке трябваше да бъде заменен с контузия. Кратката пауза с контузия очевидно се отрази добре на гостите и след това Арсенал отново успя да се освободи. Габриел Жезус отново сътвори атака (31′), но иначе шансовете останаха оскъдни до полувремето

Откриващата фаза на второто полувреме беше много подобна на първата. Небесносините нямаха блестяща идея срещу предимно компактния блок на Арсенал, с изключение на далечния удар покрай вратата на Ковачич (48′). На моменти обаче Арсенал атакуваше по-рано и се принуди да загуби владението, в резултат на което Габриел Жезус за малко да пропусне да се разпише ниско от вътрешността на петметровата зона (53′).

Халанд пропуска – Ортега Морено спасява

С няколко промени – включително Доку и Грейлиш за незабележимите Фоден и Ковачич – треньорът на Сити Гуардиола отново тръгна изцяло в атака. Въпреки това домакините все още рядко създаваха реална заплаха за гола.

Едва в заключителните етапи двете страни имаха по още един добър шанс. Хааланд пропусна на далечната греда след изпълнение на ъглов удар и продължаване с глава (84′), а малко след това опитният Трошар пробва сам от остър ъгъл – Ортега Морено, който отново пазеше вратата на Сити за Едерсон, беше на мястото си (86′).

Така в мача на върха остана 0:0 – и смешният трети е Ливърпул. Червените, които спечелиха с 2:1 срещу Брайтън в неделя, изпревариха Арсенал в класирането и се изкачиха на върха с 67 точки. След тях се нареждат артилеристите с 65 точки и Сити с 64 точки. Следователно надпреварата за титлата във Висшата лига остава изключително вълнуваща.

Двата отбора се завръщат в играта във Висшата лига през седмицата, като Арсенал ще гостува на Лутън Таун в сряда (20:30 ч.), а Ман Сити ще играе с Астън Вила същия ден (21:15 ч.).