Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Σίτι απελπίζεται στον προμαχώνα της Άρσεναλ: Η Λίβερπουλ επωφελείται από την...

Η Σίτι απελπίζεται στον προμαχώνα της Άρσεναλ: Η Λίβερπουλ επωφελείται από την ισοπαλία στο κορυφαίο ματς

Ο κορυφαίος αγώνας της 30ης αγωνιστικής της Premier League μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Άρσεναλ FC έληξε χωρίς γκολ – και έβγαλε μια χαμογελαστή τρίτη ομάδα. Οι Sky Blues δεν είχαν μια σπινθηροβόλα ιδέα στην επίθεση απέναντι στους κυρίως συμπαγείς Gunners

Στη συναρπαστική τριπλή μάχη στην κορυφή της Premier League, η τελευταία απευθείας μονομαχία μεταξύ των τριών διεκδικητών του τίτλου – Άρσεναλ, Σίτι και Λίβερπουλ – ήταν στο πρόγραμμα την Κυριακή του Πάσχα. Οι Sky Blues και οι Reds αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος πριν από τη διεθνή διακοπή και τώρα η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα αντιμετώπισε τους Gunners. Ωστόσο, ο αμυντικός Γουόκερ τραυματίστηκε στο διεθνές ταξίδι του, με αποτέλεσμα ο Γκουαρντιόλα να αναγκαστεί να αλλάξει την αρχική του ενδεκάδα σε σχέση με το 2-0 επί της Νιούκαστλ στον προημιτελικό του FA Cup: Ο Άκε μετακινήθηκε στην άμυνα στη θέση του 33χρονου. Παράλληλα, ο Ντε Μπρούιν δήλωσε εγκαίρως έτοιμος και μετακινήθηκε στην πρώτη ενδεκάδα για τον Ντόκου (πάγκος).

Στην Άρσεναλ -που είχε κερδίσει πρόσφατα οκτώ σερί παιχνίδια πρωταθλήματος- ο προπονητής Μίκελ Αρτέτα έκανε μόνο μία αλλαγή μετά τη νίκη με 4-2 στα πέναλτι επί της Πόρτο για τους “16” του Champions League. Ο Γκάμπριελ Ζέσους μπήκε από την αρχή στην επίθεση, με τον Τρόσαρντ στον πάγκο. Και ο Βραζιλιάνος δημιούργησε αμέσως την πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Στο 8ο λεπτό, ο Akanji εκτίμησε λάθος μια σέντρα και ο Gabriel Jesus πήρε την μπάλα με το στήθος, αλλά το σουτ του πέρασε μόλις άουτ

Η Άρσεναλ οπισθοχωρεί – Η Σίτι δεν έχει ιδέα

Αφού η Άρσεναλ άσκησε από νωρίς πίεση με υψηλό πρέσινγκ στα πρώτα στάδια, οι Κανονιέρηδες υποχωρούσαν όλο και περισσότερο. Η Μαν Σίτι πήρε σταδιακά όλο και περισσότερο τον έλεγχο του παιχνιδιού και σε κάποιο σημείο είχε 73% κατοχή – αλλά δεν μπόρεσε να το μετατρέψει σε επικίνδυνες μπαλιές απέναντι σε μια βαθιά και συμπαγή ομάδα των Κανονιέρηδων, η οποία κατά διαστήματα υποχώρησε μέχρι την περιοχή του πέναλτι της. Εκτός από ένα σουτ του Άκε, ο οποίος βρέθηκε ελεύθερος στην περιοχή των πέντε μέτρων μετά από κόρνερ, αλλά δεν μπόρεσε να τοποθετήσει την μπάλα με αρκετή ακρίβεια (16′), δεν υπήρξε σχεδόν κανένας κίνδυνος στην περιοχή πέναλτι της Άρσεναλ.

Ο Aké χρειάστηκε στη συνέχεια να αντικατασταθεί με τραυματισμό στο 27ο λεπτό. Η σύντομη διακοπή λόγω τραυματισμού προφανώς έκανε καλό στους φιλοξενούμενους, και η Άρσεναλ κατάφερε στη συνέχεια να ξεφύγει ξανά. Ο Γκάμπριελ Ζέσους δημιούργησε και πάλι ένα επιθετικό τσίμπημα (31′), αλλά κατά τα άλλα οι περαιτέρω ευκαιρίες παρέμειναν λιγοστές μέχρι το ημίχρονο

Η εναρκτήρια φάση του δεύτερου ημιχρόνου ήταν πολύ παρόμοια με το πρώτο ημίχρονο. Οι “γαλάζιοι” δεν είχαν μια σπινθηροβόλα ιδέα απέναντι σε ένα συμπαγές ως επί το πλείστον μπλοκ της Άρσεναλ, εκτός από ένα μακρινό σουτ δίπλα από την εστία του Κόβατσιτς (48′). Κατά διαστήματα, ωστόσο, η Άρσεναλ επιτέθηκε νωρίτερα και ανάγκασε σε απώλεια κατοχής, με αποτέλεσμα ο Γκάμπριελ Ζέσους να αστοχήσει ελάχιστα σε χαμηλό πλασέ μέσα από την περιοχή των πέντε μέτρων (53′).

Ο Χάαλαντ αστοχεί – ο Ορτέγκα Μορένο σώζει

Με αρκετές αλλαγές -μεταξύ των οποίων οι Ντόκου και Γκρέαλις για τους δυσδιάκριτους Φόντεν και Κόβατσιτς- ο προπονητής της Σίτι, Γκουαρντιόλα, βγήκε και πάλι στην επίθεση. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να δημιουργούν σπάνια κάποια πραγματική απειλή για το γκολ.

Μόνο στις καθυστερήσεις οι δύο πλευρές είχαν άλλη μια καλή ευκαιρία. Ο Χάαλαντ αστόχησε στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα από κόρνερ και κεφαλιά-επέκταση (84′), λίγο αργότερα ο επιδέξιος Τρόσαρντ δοκίμασε μόνος του από οξεία γωνία – ο Ορτέγκα Μορένο, ο οποίος φύλαγε και πάλι την εστία της Σίτι για τον Έντερσον, ήταν σε ετοιμότητα (86′).

Έτσι έμεινε το 0-0 στο ματς κορυφής – και το γελαστό τρίτο είναι η Λίβερπουλ. Οι “κόκκινοι”, που κέρδισαν 2-1 την Μπράιτον την Κυριακή, προσπέρασαν την Άρσεναλ στον πίνακα και ανέβηκαν στην κορυφή με 67 βαθμούς. Ακολουθούν οι Κανονιέρηδες με 65 βαθμούς και η Σίτι με 64 βαθμούς. Η κούρσα για τον τίτλο της Premier League παραμένει επομένως εξαιρετικά συναρπαστική.

Και οι δύο ομάδες επιστρέφουν στη δράση της Premier League μέσα στην εβδομάδα, με την Άρσεναλ να φιλοξενεί την Τετάρτη (8.30μμ) τη Λούτον Τάουν και τη Μαν Σίτι να παίζει την ίδια μέρα (9.15μμ) με την Άστον Βίλα.