неделя, април 28, 2024
HomeSerie AСамо хитър удар на Рафаел Леао може да преодолее Карнезеки

Само хитър удар на Рафаел Леао може да преодолее Карнезеки

Фантастичен подвиг, ненужна дузпа и магьосникът Карнезеки – така може да се обобщи домакинският мач на Милан срещу Аталанта Бергамо. В крайна сметка това беше достатъчно само за равенството 1:1 на фаворитите.

След добрия старт на новата футболна 2024 година Милан напоследък претърпя няколко неуспеха – най-вече ненужното поражение с 4:2 в лонгобардския сблъсък с Монца. А поражението с 3:2 в Рен във втория мач от плейофите за Лига Европа – дори и да не застрашаваше реално напредъка им – едва ли щеше да накара треньора Стефано Пиоли да се замисли.

Треньорът на Милан от 2022 г. трябва да е бил още по-доволен от началната фаза на следващия сблъсък в ломбардската Серия А – този път у дома срещу Аталанта Бергамо. Неговите подопечни настъпиха газта още от самото начало, излъчвайки доминация и натискайки здраво

Включително един ранен и прекрасен акцент: Рафаел Леао се утвърди силно срещу двама противници по време на типичен дрибъл вляво, напредна навътре и след това от остър ъгъл прати топката в горния десен ъгъл. Гол-мечта, който бе отпразнуван подобаващо. Феновете отдадоха почит на португалеца, а съотборниците му се прегръщаха и прегръщаха екстремно

Фул на Жиру навреди на Милан

Особеното при гола в 3-ата минута на мача беше и това, че той беше едва четвъртият гол на Рафаел Леао за сезона – освен осемте асистенции – и първият му след победата с 1:0 над Хелас Верона в края на септември (!).

Преднината обаче означаваше, че в дългосрочен план росонерите бяха твърде самодоволни и не правеха достатъчно напред от минута на минута – и направиха Аталанта, тренирана от Джан Пиеро Гасперини (за последно 3:0 срещу Сасуоло), силна.

Въпреки това, с изключение на удара на Холм, който Майгнан не успя да спаси добре (13′), усилията на Бергамо в атака често оставаха без резултат. Това се дължеше и на това, че Тео стоеше на мястото си и направи изключително спасяване в ръкопашен двубой с Купмайнерс с плъзгане в собственото си наказателно поле (38′). И все пак Милан, който като цяло беше по-добрият отбор, трябваше да се примири с резултата 1:1 на почивката, защото Жиру беше нещастен в собственото си наказателно поле срещу Холм и според изследванията на VAR и прегледа на зоната за преглед от страна на съдията Даниеле Орсато е имало ясен контакт. Кьопмайнерс реализира отсъдената дузпа в центъра, за да изравни (42′).

През второто полувреме домакините продължиха да контролират играта – и никога нямаше да я загубят. В крайна сметка гостите нямаха добра фаза на атака през всичките втори 45 минути, като се съсредоточиха изключително върху защитата и запазването на резултата 1:1.

Точно това успяха да направят в крайна сметка хората на Гасперини, но на практика всичко се дължеше на Карнезеки. Силният вратар, който замени Мусо на пейката и се превърна в категоричен номер едно, направи отлични спасявания срещу Калабрия (61) и Рафаел Леао (80). Лофтъс-Чийк (68), Пулишич (69) и Жиру (80) също пропуснаха най-добрите възможности. Финалът на последния беше спасен от резервата Дзапакоста с глава точно от границата на собствената му врата

И така Милан трябваше да се примири с равенството 1:1 въпреки явното си превъзходство, което означава следното в таблицата: Росонерите подпечатаха третото си място с тази една точка, но трябваше да пуснат втория Ювентус след късната им победа с 3:2 над Фрозиноне. В същото време Бергамо загуби четвъртото място в Шампионската лига от изненадата ФК Болоня (2:0 срещу Хелас Верона).