четвъртък, май 2, 2024
HomeLa LigaПри кандидатите за изпадане Алавес: Де Йонг изкупи Барса в края на...

При кандидатите за изпадане Алавес: Де Йонг изкупи Барса в края на мача

Благодарение на късната победа на Френки де Йонг срещу Алавес Барселона се изкачва на четвърто място в таблицата и може да се класира в Шампионската лига още в следващия ден срещу Атлетико Мадрид.

Треньорът на Барса Хави направи три промени в стартовата си единайсеторка след загубата в Копа дел Рей с 3:2 от Атлетик Билбао: Дест започна отдясно на мястото на ветерана Дани Алвеш, Френки де Йонг замени Гави в центъра, а съименникът му Луук пое ролята на централен нападател от Феран Ютлга.

Неговият съотборник Хосе Луис Етсебария направи повече ротации след поражението на Депортиво с 4:0 в Бетис Севиля, като Лежон, Хави Лопес, Пина и Пере Понс се включиха за Миазга, Дуарте, Тони Моя и Едгар.

Deportivo не успя да накаже бавността на Барса

От самото начало гостите от Страната на баските поеха контрола и заиграха обичайния си футбол на притежание. Първата опасност дойде след четвърт час, когато Луук де Йонг получи центриране от Педри от средата на терена и стреля встрани от вратата (13). След този първи малък възклицателен знак обаче домакините се представиха много стабилно и добре организирано. Те се движеха компактно срещу топката и затрудняваха живота на фаворитите.

Чак в 30-ата минута се стигна до следващата атака в мача, която си заслужаваше да бъде спомената. Последва корнер на каталунците, който Лагуардия и Лежон едва не вкараха в собствената си врата. След това се получи труден мач, в който Барса играеше чисто, но беше твърде тромава, за да разбие добре организираните домакини. Домакините дори имаха най-добрия шанс през първото полувреме чрез Пере Понс, който пропусна да стреля с глава пред Тер Стеген след първата успешна ситуация за преминаване на Депортиво и по този начин подпечата безголовото равенство на почивката (45-ата минута).

През второто полувреме играта малко се пораздвижи. Защитата на Барса едва успя да изчисти ниско центриране на Жозелу срещу нахлуващия Пере Понс (52-ра минута), а Френки де Йонг за малко не получи остро центриране отдясно (55-та минута). След малко повече от час фаворитите имаха най-добрия шанс в мача чрез Луук де Йонг, който от близко разстояние не успя да прокара свободен удар на Педри покрай Пачеко (63).

Щастливият удар на Де Йонг решава мача

В последствие играта се изравни малко, както вече беше станало през първото полувреме. И двата отбора не бяха достатъчно прецизни, преди Йоселу да пропусне големия шанс на домакините да поведат (78-ата минута). В заключителните минути всичко изглеждаше като безголово равенство – докато Жорди Алба наистина не проби защитата на Депортиво за първи път в мача с мощен шут и по този начин подготви късния гол на Френки де Йонг (87-и), на който Алавес нямаше как да противодейства.

Така Барса постигна важна победа в битката за класиране в Шампионската лига и се доближи на една точка от четвъртия Атлетико Мадрид, докато Депортиво Алавес остава на предпоследно място в таблицата.

Баските могат да поправят това на 7 февруари (21:00 ч.) в FC Elche, Барселона е предизвикана ден по-рано в 16.15 ч. в директен сблъсък с Атлетико.