вторник, април 23, 2024
HomePremier LeagueПалас - леден, артилеристите - небрежни: Арсенал губи място в CL

Палас – леден, артилеристите – небрежни: Арсенал губи място в CL

Въпреки че ФК Арсенал беше ясно доминиращият отбор, особено през дълги периоди от второто полувреме, в крайна сметка Кристъл Палас спечели с 3:0 на таблото. За това допринесе и липсата на хумор у посетителите.

Домкините бързо се съсредоточиха в играта, докато на артилеристите им трябваше известно време, за да влязат в час. Лаказет (5 г.) и Галахър (10 г.) бяха първите атакуващи фактори, но техните пасове не намериха приемници в последната третина.

Иглите имаха малко вода, без да създават опасни шансове за гол. След това Кристъл Палас взе първия безпощадно: След като свободен удар на Галахър ставаше все по-дълъг, Андерсен беше най-бърз и спечели дуела за удар с глава на втора греда. На Матета му оставаше само да засече с глава за 1:0 (16).

Гундерите проспаха първото полувреме

Северните лондончани изглеждаха изтормозени, след като допуснаха гола, а Палас играеше безгрижно. Само няколко минути по-късно Андерсен се възползва от дупката в средата на терена на гостите и подаде пас на Аю от собствената си половина. Тъй като преди това Габриел се беше разминал с топката, Аю успя да влезе в шестнайсеторката, без да бъде обезпокояван, и небрежно да завърши в левия ъгъл при единоборство (24-и).

Отбранително Арсенал възвърна спокойствието си и единственият шанс на домакините чрез Матета беше осуетен от Рамсдейл с добро спасяване (38-и). Гостите се опитваха много, особено от 40-ата минута, но нямаха добри идеи в последната третина и играеха твърде прозрачно. Така на почивката резултатът беше 2:0.

Arsenal играе, Palace вкарва

Но севернолондончани излязоха от съблекалнята като променен отбор. Със свежа игра и смел атакуващ футбол те притиснаха домакините в собствената им половина. Кристъл Палас напълно изгуби инерцията си от първото полувреме, а „орлите“ само изоставаха. Въпреки това Арсенал не успя да вкара гол: на два пъти Одегаард бе изведен свободно пред вратата на съперника, но и двата пъти норвежецът стреля твърде неточно. Топката попадна веднъж в ръцете на Гуаита (63-ата минута) и веднъж над вратата (68-ата минута).

Домакините отмъстително наказаха тази небрежност: след неумело поведение на Одегаард в собственото му наказателно поле Заха беше съборен и беше отсъдена дузпа. Фаулираният играч сам изпълни удара и в 74-ата минута даде преднина на домакините с 3:0.

Участието наCL е в опасност

Гостите продължиха да играят напред и имаха добри шансове чрез Одегаард (81.) и Нкетия (86.), но на пътя им винаги стоеше крак на последния защитник, алуминий или Гуаита. Арсенал не получи утешителен гол и мачът завърши 3:0.

Партизаните вече загубиха мястото си в Шампионската лига от Тотнъм, който през последните седмици наваксваше, и сега трябва да се страхуват за участието си в топ първенството в заключителната фаза на сезона.