вторник, май 14, 2024
HomeSerie AОсвободителната атака е успешна: Рома успява да спечели със 7:0 срещу Емполи...

Освободителната атака е успешна: Рома успява да спечели със 7:0 срещу Емполи почти всичко

След лошото начало на сезона AS Roma се завърна с възклицателен знак. Срещу ФК Емполи добра порция късмет и накрая безпощадна ефективност осигуриха разгромна победа

Рома, които на хартия разполагаха с повече играчи, направиха гаф с началото на сезона. Равенството 2:2 срещу Салерно беше последвано от поражения срещу Хелас Верона (1:2) и Милан (1:2). Срещу Емполи, които сами започнаха без точка и с 0:5 гола, беше необходим обрат.

Жозе Моуриньо също знаеше това и смени отбора си шест пъти в сравнение с поражението срещу Милан. Смолинг отсъстваше поради контузия, Ауар също не беше в състава, Челик, Залевски, Белоти и Ел Шаарауи се преместиха на пейката. Бившият играч на Франкфурт Ндика направи своя дебют за Рома. Ренато Санчес, Дибала и Лукаку също направиха първите си изяви. Освен това Кристенсен и Спинацола започнаха от самото начало.

След само 34 секунди обаче именно съперникът направи огромна услуга на Рома. Валукевич, напълно свободен, се размина с топката в собствената си шестнайсеторка, протегна ръка и пропусна дузпа. Дибала поне беше новият човек, който с благодарност прие подаръка (2). Малко след това отново двама нови играчи увеличиха резултата. Кристенсен подаде на Ренато Санчес, който успя да се разпише свободно с глава (7-ми).

Рома сваля крака си от газта, но отново има късмет

Наместо обаче да продължат натиска, „джалоросите“ попаднаха в старите схеми, като се оттеглиха и позволиха на Емполи да влезе малко по-добре в играта. Отборът от дъното на лигата обаче беше предимно без идеи. От другата страна домакините разчитаха на контраатаки. Ъгълът, дошъл от такава бърза контраатака, беше поставен директно на далечната греда от Паредес (19).

След това отново имаше много късмет преди почивката. Нахлуването на Кристанте в наказателното поле всъщност завърши с удар на Берешински. Полякът обаче имаше толкова лош късмет да изчисти топката на 13 метра от собствената си врата, че стреля в разтегнатия Граси, от чийто крак топката се отби във вратата (35-та).

С изключение на едно сбиване, в което жълт цвят видяха Дибала, който стъпи на крака на Берешински като на спусък, както и Ренато Санчес и Канчелиери от Емполи, който имаше много късмет след удара си с глава срещу Ндика (38-ата), до свирката на почивката не се случи нищо повече, което да си заслужава споменаването. Моуриньо и неговият отбор се прибраха в съблекалнята с повече от комфортна преднина от 3:0.

Дибала вдига и удря напречната греда

След почивката Рома отново позволи на гостите да стигнат до успеха, но отново опасност създаде удар на Кристанте. Италианецът подаде на Дибала, който с кука остави двама противници след себе си и се плъзна (55). Малко след това аржентинецът беше много близо до това да вкара третия си гол, но свободният му удар се удари в напречната греда (59).

За Емполи всичко беше свързано с отбелязването на първия гол за сезона. Най-добрият опит имаше Балданзи, който опита от дистанция, но не успя да уцели гредата (67.)

В заключителните етапи става ясно

От другата страна, от друга страна, почти всичко продължи да се получава. Кристанте вкара греда в ъгъла (79-ата минута), Лукаку вкара своя гол след асистенция на Белоти (82-ата минута), а Манчини също бе успешен след корнер (86-ата минута) – и изведнъж резултатът стана 7:0.

Резултат, който със сигурност беше твърде висок, особено след като през първото полувреме известна роля изигра и късметът. Но на римляните няма да им пука. С най-високата си победа от 2006 г. насам (когато разгромиха Катания Калчо със 7:0) AS Roma поне донякъде забрави катастрофалния си старт на сезона пред собствените си привърженици. В същото време дупката, в която е затънал ФК Емполи, става все по-дълбока и по-дълбока. След четири мача горчивият баланс е: нула точки и 0:12 гола.

Джалоросите могат да пътуват за Молдова с широки гърди след разгромната победа. Там те ще изиграят първия си мач от групите на Лига Европа срещу Шериф Тираспол в четвъртък (18:45 ч.). От друга страна, Емполи се изправя пред друга трудна задача следващата неделя (12:30 ч.), когато приема Интер Милано.