четвъртък, април 25, 2024
HomeMotorsportsМартин Андерсен спечели предсрочно титлата при пилотите на ADAC TCR Германия

Мартин Андерсен спечели предсрочно титлата при пилотите на ADAC TCR Германия

С шестата си поредна победа Мартин Андерсен си осигури предсрочно титлата в ADAC TCR Германия – Engstler печели предсрочно отборния шампионат

Шедьовърът е готов: Мартин Андерсен (Engstler) се короняса за шампион при пилотите на ADAC TCR Германия на пистата Заксенринг с шестата си поредна победа в състезанието с Honda Civic TCR. С 91 точки преднина датчанинът вече не може да бъде настигнат от преследвача си Джесика Бакман (Comtoyou), която завърши втора с Audi RS 3 LMS, на последната спирка на Хокенхаймринг.

В допълнение, екипът на Honda Engstler си осигури отборния шампионат в сериите за туристически автомобили ADAC за трети път след 2019 и 2021 г.

„Последните три кръга бяха много трудни, тъй като в главата ми се въртяха много неща. В момента съм много емоционална. Беше дълъг сезон и страхотна битка с Джесика. Невероятно щастлива съм. Отборът свърши супер добра работа“, радва се Андерсен, който ще бъде действащ шампион на финала на сезона на пистата Хокенхайм (21-23 октомври).

Андерсен е най-бърз във всички сесии

28-годишният мъж спечели шампионската си титла със специален подвиг. Андерсен беше най-бързият пилот във всичките шест сесии през уикенда, а освен това спечели победа на старт-финала и в двете състезания.

„Изкарах много по-добро състезание от вчера. Много съм доволна от резултата си“, описва състезанието си Бакман. „Мартин прави много стабилен сезон и беше малко по-добър от мен през втората половина на сезона. Той много заслужава шампионската титла“, каза вторият в шампионата на пилотите, поздравявайки съперника си за победата.

Йонас Карклис (NordPass) пресече финалната линия на трето място със своя Hyundai i30. Литовецът завърши на около три секунди зад Audi RS3 на Бакман. За Карклис това е пети подиум през настоящия сезон. Зад него Нилс Лангевелд (Maurer) с Holden Astra TCR потвърди силния си уикенд. След като завърши втори във вчерашното състезание, днес холандецът се прибра четвърти.

Вълнуващ двубой за третото място

От самото начало Андерсен ясно заяви амбициите си да спечели титлата. Въпреки това първите петима водачи мъже и жени останаха много близо до себе си през цялата състезателна дистанция. Малко преди края на състезанието Карклис трябваше да се защитава срещу Лангевелд, но литовецът спечели двубоя и си осигури място на подиума. Зад двамата следваха трима юноши.

Рене Кирхер сбърка старта със своя Hyundai i30 и падна от втора на пета позиция. Там щеше да завърши състезанието и пилотът на ROJA. Най-близкият му съперник в класирането при младежите, Шимон Ладняк (Engstler) с Honda Civic, завърши състезанието на седмо място.

В резултат на това Ладняк има 18 точки преднина пред Кирхер в класирането при младежите. Решението ще бъде взето на пистата Хокенхайм. Между Кирхер и Ладняк Макс Грун (Gruhn Stahlbau) с Audi RS3 завърши на шесто място, а вторият най-добър Junior.

Engstler спечели трета отборна титла

Благодарение на резултатите на Андерсен и Ладняк екипът на Engstler си осигури този уикенд и отборния шампионат в допълнение към титлите при пилотите и трофея, като по този начин завърши хеттрика с титлата на Заксенринг. „Титлата е много важна. Атмосферата в отбора е супер, а Шимон и Роланд също свършиха страхотна работа“, радва се Андерсен на отборното първенство.

Патрик Синг (RaceSing) пресече финалната линия на осмо място с Hyundai i30, осигурявайки си второ класиране в Топ 10 за уикенда. Девети е гостът на Trophy Кай Джордан (ROJA) с Hyundai, който беше и най-добрият пилот на Trophy в неделното състезание. Зад него шефът на екипа на ROJA Робин Яр докара своя Hyundai Veloster до финала и допълни челната десетка.

Пилотите на ADAC TCR Германия ще се отправят към пистата Хокенхаймринг за финала на сезона от 21 до 23 октомври. Този уикенд ще бъде още един вълнуващ, както в класирането при младежите, така и в битката за второто място в шампионата.