понеделник, април 29, 2024
HomeWorld Cup 2022Лудница в Торонто: Канада се класира за Световната купа за втори път...

Лудница в Торонто: Канада се класира за Световната купа за втори път от 1986 г. насам

Канада направи последната крачка и се класира за Световната купа едва за втори път в историята – и дори завърши на първо място във финалния кръг в Северна и Централна Америка, изпреварвайки САЩ и Мексико.

Една точка щеше да е достатъчна за канадците, но вместо това домакините се справиха с аутсайдера Ямайка, който дълго време не беше в жребия в последния кръг, на BMO Field в Торонто.

Нацията с треньор англичанина Джон Хердман, която винаги е била пред двата големи и известни футболни отбора от САЩ и Мексико в таблицата, натисна гостите от самото начало. Напориста, креативна и с многобройни голови положения, Канада постоянно се приближаваше до вратата на Блейк. Ранен гол: След прекрасен пас на Еустакио, Ларин се освободи пред наказателното поле, за да направи резултата 1:0 (13-та минута).

Единственият упрек към фаворитите е, че не успяха да се възползват максимално от шансовете си, а само Ларин можеше лесно да вкара требъл. Но до 44-ата минута Бюканън разсея и последните съмнения за участието им в Световната купа. С любезната помощ на парещия ямаец Марияппа, който отклони топката с глава право към краката му, нападателят овладя топката и я прокара от близко разстояние, за да направи резултата 2:0 (44-и).

Бивш състезател на Сейнт Паулиан също вкарва и празнува

Вторите 45 минути се превърнаха в шоупрограма в лудницата на Тороно – включително още две черешки на тортата в този исторически ден: Първо, Хойлет, който преди това е играл за ФК Санкт Паули между 2008 и 2009 г. (сега ФК Рединг), обработи топката фино отляво в наказателното поле и небрежно завърши от плавно движение, за да направи 3:0 в десния ъгъл (82-ра). Последният гол беше отбелязан от нещастния играч на Ямайка Марияппа, който стреля в собствената си врата (88).

Резултатът беше 4:0 за Канада, въпреки че резултатът на таблото нямаше значение. По-важното е, че победата осигури на страната първото участие в Световната купа от 1986 г. насам (отпадане в първия кръг в Мексико) и сега тя може да очаква Зимната световна купа в Катар.