понеделник, май 20, 2024
HomePremier LeagueКъсно изкупление на Шобошлай: Ливърпул печели безславно в долния клуб Шефилд Юнайтед

Доминиращият ФК Ливърпул трудно се измъкна от мача в дъното на класирането Шефилд Юнайтед, който предишния ден беше сменил мениджъра си. Въпреки това Ван Дайк изведе отбора си на пътя към победата, като в края на мача отбеляза решителното 2:0.

ФК Ливърпул беше подложен на малка изненада в 15-ия ден от Висшата лига. Клубът от дъното Шефилд Юнайтед беше уволнил мениджъра Пол Хекингботъм само ден по-рано и го замени със завърналия се Крис Уайлдър. Той направи пет промени след разгрома с 5:0 срещу Бърнли, като включи Богле, Винисиус Соуза, Брукс, Макати и Осула вместо Норууд, Флек, Томас (всички на пейката), Балдок (контузен) и Макбърни (отстранен).

Наскоро „червените“ имаха трудности срещу ФК Фулъм, но в крайна сметка надделяха с 4:3. Въпреки това вторият отбор трябваше да подобри резултата от победата на Арсенал с 4:3 над Лутън предишния ден. Клоп направи четири смени: В допълнение към контузения Матип, който бе заменен от Конате, Цимикас, Гравенберх и Дарвин се преместиха на пейката и бяха заменени от Гомес, Ендо и Гакпо.

Въпреки че гостите поеха контрола от самото начало, Ливърпул изглеждаше уязвим в отбрана при бързи контраатаки. Келехер спаси от Макати само след дванадесет минути, след като Гомес небрежно загуби топката

Ван Дайк създава пространство и отбелязва гол

Въпреки пълното превъзходство по отношение на владеенето на топката, Ливърпул не успя да извлече много от играта. Промотираният Конате бе близо до гол с глава, но Фодерингъм бе на мястото си (24′). Голът така или иначе щеше да дойде, тъй като един от деветте корнера през първото полувреме доведе до успех. Ахмедходжич падна на земята в единоборство с ван Дайк след подаване от Александър-Арнолд – но нито съдията Саймън Хупър, нито VAR признаха фаул. Холандецът бе оставен напълно непокрит и от воле се разписа (37′), за да поведе с 1:0 на полувремето

След почивката първоначално нямаше особени промени. Шефилд се бореше, Ливърпул владееше топката – и първият опасен шанс дойде, как иначе, от корнер на Александър-Арнолд: този път Салах стреля от воле от точката на дузпата, но Фодерингам реагира силно, отклони топката над гредата и отказа египтянина от 200-ия му гол за „червените“ (55′).

Фодерингам спасява срещу Дарвин

Ливърпул не успя да създаде повече шансове от този момент нататък и да затвори резултата. Едва в 77-ата минута нещата отново станаха опасни, но Дарвин не успя да преодолее Фодерингъм след прекрасен пас на Александър-Арнолд.

Шефилд остана смел и продължи да атакува, но стигаше до опасни ситуации само след грешки на червените. Малко преди края Гомес отново направи една от тях, като покани Макати в наказателното поле, където той първо преодоля трима защитници, а след това падна на земята след леко избутване от Конате (87′) – но свирката не бе надута. Малко по-късно Богле пропусна да стреля от воле от обещаваща позиция (89).

Дарвин се стрелна, Шобошлай реализира

Собошлай след това предизвика колективната въздишка на облекчение от феновете на Ливърпул в продължението на мача. След като Дарвин спечели топката на 30 метра от вратата с плъзгане, той намери свободния в наказателното поле унгарец, който не пропусна шанса (90+4).

В крайна сметка „червените“ се наложиха с 2:0 на „Брамъл Лейн“ и се отдалечиха на две точки от лидера Арсенал в таблицата. Въпреки това Шефилд също трябва да си вземе поука от първото си гостуване след завръщането на Уайлдър, тъй като „остриетата“ се представиха много по-добре, отколкото през предишните седмици

За Ливърпул Лига Европа продължава в четвъртък (18:45 ч.) на терена на Унион Сен Жилоаз – но „червените“ вече имат победата в групата в актива си. В първенството те са домакини на Манчестър Юнайтед в топ мача в неделя (17:30 ч.). Шефилд ще се изправи срещу Брентфорд у дома в събота (16:00 ч.).