сряда, май 8, 2024
HomeFootball"Като прилив": евтината приказка на Еванс срещу Бърнли

„Като прилив“: евтината приказка на Еванс срещу Бърнли

След осем години Джони Евънс се завърна в своя клуб от детството си Манчестър Юнайтед. Планът беше той да остане във форма там. Сега той е убедителен в първата единайсеторка.

Когато Джонатан „Джони“ Евънс се извиси необезпокояван след 25 минути и от няколко метра насочи в мрежата ъгъла на Серхио Регуилон, за да поведе, изглеждаше, че е достигната кичозната кулминация на последните няколко месеца. Все още без клуб през лятото, Евънс изведнъж се оказа в стартовата единайсеторка на „червените дяволи“ за победата с 1:0 над ФК „Бърнли“. Въпреки това съдийската бригада около Тони Харингтън имаше последната дума и не призна гола на Еванс с помощта на видеоматериал. Расмус Хьойлунд беше раздразнил стража на Клеърс Джеймс Трафорд от положение на засада.

Клубната икона Еванс тренираше с отбора на U21 и впечатли десетимата Хаг

Допреди няколко месеца изглеждаше напълно нереалистично, че Еванс някога отново ще излезе на терена за своя клуб от детството си Манчестър Юнайтед. След пет години в Лестър Сити договорът му изтече през лятото. След отпадането от Висшата лига с „лисиците“ Еванс искаше да си търси нов клуб, а междувременно поддържаше форма с „червените дяволи“, като тренираше с отбора до 21 години. „Казах на Флетч: „Вкарай го в първия отбор. Може би той ще ни помогне“, разкри Тен Хейг след мача с Бърнли.

В средата на юли Еванс подписа краткосрочен договор, който му позволи да премине подготовка с Юнайтед и да играе приятелски мачове. Преди всичко младите играчи трябва да научат едно-две неща от Еванс.

В края на краищата 35-годишният централен защитник има зад гърба си само 356 мача във Висшата лига. Еванс имаше договор с „червените дяволи“ от 2004 до 2015 г. и през това време спечели три пъти Висшата лига и веднъж Шампионската лига. Той също така изигра 91 мача за националния отбор на Северна Ирландия. Доста опит, който очевидно е впечатлил и десетте Хаг.

Еванс подписва за една година и влиза направо като резерва

Еванс пътува до САЩ и Шотландия по време на лятната подготовка, направи добро впечатление в приятелски срещи като тази срещу Олимпик Лион (1:0). В края на август от Десетката на Хага потвърдиха, че са „в преговори“. Когато краткосрочният договор изтече на 1 септември, Манчестър най-накрая направи завръщането на Еванс официално след осем години. Спортният директор на Юнайтед Джон Мъртоф описа северноирландеца като „победител, който е преминал през всичко. За това, което изграждаме тук, това е безценно.“

„Еванс изигра и шест минути при загубата с 3:1 от Арсенал, но не успя да предотврати поражението. Зад Лисандро Мартинес, Виктор Линдельоф, Рафаел Варан и Хари Магуайър ветеранът беше централен защитник номер пет в битката за редовните места в четворката. Въпреки това, след като Люк Шоу се контузи в края на август, на разположение е друга опция.

Еванс се възползва от отсъствията, за да дебютира в стартовия състав

И все пак Евънс се озова в стартовата единайсеторка на Манчестър Юнайтед в мача от лигата срещу Бърнли – за първи път от повече от осем години. Мартинес и Магуайър бяха контузени, а Варан първоначално бе принуден да седне на пейката. Така че именно северноирландецът се защитаваше в тандем с Линдельоф и вкара споменатия предполагаем гол за 1:0. Това правилно бе отменено, но 20 минути по-късно Бруно Фернандес изведе цветовете си напред с ефектно воле. Джони Еванс даде асистенцията с дълъг пас над защитата.

Ветеранът изигра добър мач, но малко преди края бе заменен от новото попълнение Софян Амрабат. „Пасът на Еванс беше брилянтен, както и пробивът и завършването на Бруно Фернандес“, похвали го Тен Хаг, а след това имаше специална похвала за централния защитник: „Той даде на отбора спокойствие. Уменията му бяха брилянтни, както видяхте при гола.“

Самият Еванс едва ли би могъл да обрисува по-добре своето 200-о участие за Манчестър Юнайтед, тъй като след мача се изпусна: „Хареса ми всяка минута. Понякога те обзема такова чувство и нямах търпение. Просто се вълнуваш. Когато се качих в автобуса, беше като прилив на енергия.“ С поглед напред към предстоящите мачове срещу Кристъл Палас за купата (вторник, 21:00 ч.) и в лигата, Еванс със сигурност е изтъкнал някои аргументи за по-нататъшни изяви.