петък, май 3, 2024
HomeFootballИзключителният Фоден вкара три попадения: Ман Сити победи Астън Вила и се...

Изключителният Фоден вкара три попадения: Ман Сити победи Астън Вила и се противопостави на Арсенал

Манчестър Сити отговори успешно на задължителната победа на Арсенал в надпреварата за титлата. Докато Хааланд и Де Бройне останаха на резервната скамейка за 90-те минути срещу Астън Вила, трикратният победител в мача беше Фоден

Много се обсъждаше нападението на „небесносините“ след равенството 0:0 на Манчестър Сити срещу Арсенал, който постави под допълнителен натиск защитаващите титлата си футболисти с победата над Лутън Таун в сряда. Фокусът винаги беше върху почти невидимия Хааланд, чието представяне в топ мачовете срещу лондончани и Ливърпул (1:1) Рой Кийн дори беше приравнил с това на играч от трета дивизия.

Норвежецът сигурно е искал най-сетне да вкара отново след два мача без гол в лигата – но изненадващо се озова на пейката, където място зае и Де Бройне.

Ваткинс замени Родри

На „Етихад“ обаче домакините, които бяха сменили четири позиции, започнаха добре и веднага поеха контрола върху играта, от което Родри заслужено поведе след малко повече от десет минути (11′). Хубавата комбинация обаче дълго време не беше последвана от опасен завършек. Единствено Грийлиш отново бе близо до гола (24).

Докато Пеп Гуардиола предпочете да не пуска в игра най-продуктивния си нападател, неговият опонент Унай Емери беше принуден да го направи. Липсваше нападателят на „Трите лъва“ Уоткинс, както и постоянният страж Емилиано Мартинес.

Дюран и Олсен влязоха в стартовия състав като две от шестте нови попълнения в сравнение с победата с 2:0 срещу Уулвс – и се вписаха блестящо. Докато Олсен спаси удар на Грийлиш и направи изключително спасяване с крак срещу Алварес (37′), колумбиецът Дуран се оказа леден в 20-ата минута, за да направи резултата 1:1.

Заниоло отваря вратата

До малко преди почивката изглеждаше, че виланите ще успеят да отнесат в съблекалнята донякъде ласкаво равенство въпреки постоянния натиск на небесносиния отбор. Но тогава Заниоло сбърка в стената от свободен удар на Фоден, което означаваше, че всъщност безобидният стандарт попадна неудържимо в силния Олсен (45.+1). Почти последва двоен удар, но Алварес отново не успя да преодолее Мартинес (45.+5).

Второто полувреме започна така, както бе завършило първото: Олсен спечели единоборство, този път срещу Бернардо Силва (48′), след което и неговият опонент Ортега Морено успя да се разпише за първи път. Бившият играч на Билефелд спаси два пъти в бърза последователност удари на Дъглас Луис и Ленгле (55′). Последните усилия на виланите в атака

Двойно попадение на Фоден, което реши мача

Домакините бяха напълно различни, като не само контролираха играта по властен начин дори без Де Бройне и Хааланд, но и направиха разликата след малко повече от час: Родри подгони Фоден, който се разписа директно и завърши своя требъл само седем минути след попадението (69′).

Преди това самият той беше пресекъл топката и с индивидуалното си усилие категорично подчерта, че тази вечер е твърде голям за виланите, които дори имаха късмет с последния удар на резервата Серхио Гомес в продължението на мача (90,+3).

Убедителната и заслужена победа на „небесносините“ означава, че ФК Ливърпул вече е под напрежение в надпреварата за титлата, тъй като в четвъртък вечер от 20.30 ч. се изправя срещу Шефилд Юнайтед. Следващият мач на Манчестър Сити е срещу Кристъл Палас в събота от 13:30 ч., а Астън Вила приема ФК Брентфорд малко по-късно от 16:00 ч.