събота, април 27, 2024
HomeWorld Cup 2022Благодарение на "jumping jack" Редмейн: Австралия си осигури билет за Световната купа...

Благодарение на „jumping jack“ Редмейн: Австралия си осигури билет за Световната купа срещу Перу

Австралия си осигури предпоследния билет за Световната купа срещу Перу от самото начало. След нулево равенство вратарят Редмейн, който беше специално заменен за дузпите, удържа решителния удар от бялата точка.

В Катар бяха потърсени съперниците на Франция, Дания и Тунис в групите за Световната купа. Както австралийците, с Хрустик (Франкфурт), Ървайн (Санкт Паули) и Леки (бивша Херта) в стартовата единадесеторка, така и перуанците искаха да сбъднат мечтата си за шести финал на Световното първенство.

Балансираната статистика се отрази и на терена. И двата отбора се ограничиха да не допускат грешки и се защитаваха дълбоко в собствената си половина, когато владееха топката. Поради тази причина се разви едно неспокойно първо полувреме, в което много неща се случваха в средата на терена. Съперниците също така показаха сходство в нападението си: Единственият път към противниковата шестнайсеторка минаваше през десните крила Бойл и Карийо.

Главните удари на Иървайн са твърде неточни

Без да се създават шансове в играта, първият опит за гол дойде от ъглов удар. Irvine насочва с глава центриране на Mooy над вратата (16-и). Но полузащитникът, който вече беше вкарал първия гол при победата с 2:1 над Обединените арабски емирства в 4-ия кръг на квалификациите за Световната купа в Азия, продължи да търси път към наказателното поле. Но тъй като и вторият му удар с глава не попадна във вратата (38-и), първото полувреме остана без гол.

Южноамериканците, които се бяха заклели на терена още след последния съдийски сигнал на първото полувреме, поеха контрола върху играта след подновяването на играта. Въпреки превъзходството им Райън дори не се наложи да се намесва. Най-добрият шанс да поведе бе пропуснат от Куева от остър ъгъл – лявото крило удари само външната страна на мрежата (68-ата минута).

Behich и Hrustic взеха решението на крака

Грамата продължи да бъде малко трудна, докато Австралия изведнъж пое риск в заключителните етапи. Те почти бяха възнаградени за усилията си, но ударът на Бехич мина встрани от десния стълб (84.), а Хрустич не успя да преодолее Галезе (88.).

Кратката почивка позволи на периода на спешност да отшуми. В първия период на допълнителното време Австралия не успя да надгради представянето си в заключителните етапи и позволи на перуанците да се върнат в мача. След неубедителните първи 15 минути играта се раздвижи веднага през втория период на допълнителното време.

Флорес се размина на косъм с победата

Но Перу беше по-близо до това да поведе: Куева обаче отново пропусна (106-ата минута), а само минута по-късно Флорес беше на сантиметри от 1:0 – ударът му с глава срещна десния стълб. След това играчите почувстваха напрежението от продължителността на играта, така че мачът трябваше да се реши от място.

Преди това обаче треньорът на Австралия Арнолд Греъм имаше идея: малко преди края той смени вратаря и включи Редмейн вместо Райън – кадрови ход, който щеше да се отплати.

Австралия отива на Световното първенство за пети пореден път

На първо място имаше уплаха, тъй като Бойл пропусна първата дузпа. Тъй като другите четирима стрелци на Socceroos вкараха, а бившият играч на Хофенхайм Адвинкула отправи своя удар към гредата, шестимата стрелци решиха мача. Макар че Мабил вкара, Редмейн, който раздразни Валера със скок преди стрелбата, удържа решителната дузпа.

Това ще бъде петото поредно пътуване на Австралия до финала. В груповата фаза те ще се изправят срещу защитаващия титлата си отбор на Франция, Дания и Тунис. От друга страна, Перу не успя да стигне до шестия си финал на Световната купа след участието си през 2018 г.