вторник, април 30, 2024
HomeLa LigaБарселона губи де Йонг и плачещия Педри - и изпуска второто място

Барселона губи де Йонг и плачещия Педри – и изпуска второто място

В неделя вечерта в Билбао Барселона пропусна шанса да изпревари Жирона в таблицата и да скъси дистанцията от съперника Реал Мадрид. Освен това притесненията, свързани с контузии, отново нарастват

Защитата на титлата в Ла Лига се отдалечава все повече за ФК Барселона. Каталунците не успяха да се възползват от подхлъзванията на Реал (само 2:2 във Валенсия) и Жирона (0:1 в Майорка) в неделя вечер. Действащите шампиони на Испания завършиха наравно 0:0 в Билбао.

Историята на първото полувреме е лесна за разказване – и то такава, каквато Хави с удоволствие щеше да даде. Барселона играеше прилично като гост, беше доста стабилна отзад и владееше повече топката. Но каталунците не развиха достатъчно пробивност и, за да влошат положението, загубиха двама ключови играчи: първо де Йонг изкълчи лошо глезена си и трябваше да бъде заменен с изкривено лице (26′), а след това Педри напусна терена със сълзи на очи – вероятно заради друга мускулна травма (45′).

Фермин и Жоао Кансело имаха единствения и най-добър (двоен) шанс през първото полувреме. Първо жокерът (който влезе на мястото на де Йонг) не успя да преодолее изскочилия от вратата си страж Унай Симон, а след това Жоао Кансело се опита да се възползва от риска на испанския международен вратар с удар от далечна дистанция – но първо Унай Симон стигна с ръце до топката, а накрая Йерай изби топката, преди тя да премине линията (31′).

Спомени за Хетафе – тежки задачи пред нас

След почивката играта продължи четвърт час, преди Билбао, които всъщност бяха уморени от Копа, все повече да овладеят инициативата. Атлетик обаче не стигна до нещо повече от добри опити. Хави направи няколко смени, включително и вкарването на Жоао Феликс. Но и те напразно чакаха „гениален момент“ от страна на португалеца.

В крайна сметка това беше едва второто равенство 0:0 за Барселона през сезона – след нулевото равенство срещу Хетафе в началото на сезона. Хави обаче ще бъде по-загрижен за двамата контузени специалисти. Особено с оглед на предстоящите мачове: След домакинския мач с Майорка в петък следва вторият мач от 16-ия кръг на Висшата лига срещу Наполи, а на 17 март каталунците трябва да се изправят срещу Атлетико Мадрид. „