сряда, май 1, 2024
HomeFootballАут за защитаващите се шампиони: Алжир губи и от Кот д'Ивоар

Аут за защитаващите се шампиони: Алжир губи и от Кот д’Ивоар

Защитаващите се шампиони вече се провалиха в груповата фаза на Купата на Африка през 2022 г.: Алжир загуби последния си мач в групата срещу Кот д’Ивоар и трябва да се прибере у дома без победа.

Ситуацията преди сблъсъка на Кот д’Ивоар с Алжир беше ясна: само победа щеше да позволи на Алжир да премине в нокаутната фаза, докато поражение и равенство щяха да доведат до това, че африканските шампиони от 2019 г. щяха да си опаковат багажа. За Кот д’Ивоарците, които вече бяха събрали четири точки преди мача, равенството със сигурност щеше да е достатъчно.

И двамата треньори направиха по две промени в сравнение с втория ден от мача: За отбора от Кот д’Ивоар Косуну и Градел от Леверкузен започнаха вместо Бейли и Заха. В стартовата единайсеторка на Алжир вместо Бендебка и Фегули влязоха Зерруки и Бенрама. Началният период също беше равностоен, като единствената забележителна възможност беше свободен удар за Алжир, който капитанът Махрез стреля в стената на Кот д’Ивоар (3.).

Алжир не успява да уцели алуминия – Кот д’Ивоар нанася два удара

Но след това играта набра скорост. Първо Бенасер не успя да уцели лявата греда след бързо изпълнен корнер (22-ри). Почти в противовес на това Кот д’Ивоар поведе: Пепе и Кесие разиграха двойно подаване през алжирската защита и Кесие завърши красивата комбинация (22-ри). Сякаш това не беше достатъчно, но преди почивката иворийците добавиха още: След свободен удар на капитана Орие от десния фланг Ибрахим Сангаре успя да се разпише отблизо (39). Преднината на Кот д’Ивоар с 2:0 бележи и края на мача.

Алжирците излязоха от съблекалнята с ветерана Слимани на мястото на Бенрама. Но играта на защитаващите титлата си шампиони не се подобри. Атаките бяха твърде тромави, „пустинните лисици“ показаха твърде малко динамика и постоянство в двубоите. 54-ата минута беше типична за това: в средата на терена алжирците позволиха на по-концентрираните и агресивни ивоарци да им откраднат топката. Бившият играч на Франкфурт Халер изпраща Пепе по пътя му. Професионалистът на Арсенал получи възможност да премине до границата на наказателното поле, без да има голям контакт с противника, където си създаде пространство с тяло и вкара сухата топка.

Mahrez удря гредата, Bendebka намалява – голът на Халер не се зачита

Това означаваше, че предварителното решение е взето. Алжирците можеха да създадат известно напрежение само четири минути по-късно, когато им бе отсъдена ласкава дузпа. Дели уж е фаулирал Белаили. Капитанът Махрез пое отговорността, като също изпрати стража на Кот д’Ивоар Бадра Али Сангаре в грешния ъгъл, но не успя да уцели десния стълб (61-ви).