понеделник, април 29, 2024
HomePremier LeagueЛивърпул влиза в историята на купата - категоричният отказ на Клоп

Ливърпул влиза в историята на купата – категоричният отказ на Клоп

За първи път от дебютния си сезон Юрген Клоп се завръща на финала на „Уембли“. След победата с 2:0 над Арсенал треньорът на Ливърпул изясни едно широко разпространено предположение

Фенът на Арсенал много греши и, разбира се, „Ливърпул Ехо“ нямаше да си замълчи за това. „Отиваме на „Уембли“!“ – скандираше блокът на гостите, докато „артилеристите“ се бореха за равенство 0:0 на „Анфийлд“ в първия мач от полуфинала за Купата на Лигата, въпреки че дълго време бяха в намален състав. Но малко преди полунощ в четвъртък вестникът на „червените“ радостно съобщи нещо различно: „Тук има само един отбор, който отива на „Уембли“.“

С победа с 2:0 като гост, тогава толкова невъобразимите червени все още рисуваха двойката на своя страна и последваха Челси на финала. И това е забележително по две противоположни причини: защото Ливърпул го е правил толкова често, а Юрген Клоп го е правил толкова рядко.

Клоп е едва на втория си финал на „Уембли“ с Ливърпул

Клубът постави нов рекорд, като достигна 13-ия си финал в състезанието, а преди това Клоп беше достигал до финал на „Уембли“ – в лигата или за Купата на Англия – само веднъж в дебютния си сезон през 2015/16 г. (1-3, т.е. срещу Манчестър Сити). „Това е твърде дълго за отбор с такъв талант“, смята не само „Гардиън“. В Купата на Англия Ливърпул не е стигал дори до четвъртфиналите при Клоп.

Като редовно се проваляше със стартови състави, пълни с младежи и резервни играчи, треньорът затвърди впечатлението, че не приема много сериозно националните състезания за купата. „Не, това не е вярно“, отрече Клоп това широко разпространено предположение в четвъртък вечер, като посочи сложната комбинация от управление на натоварването, взискателни противници, липса на късмет и не винаги благоприятни дати за мачове.

„Не мога просто да погледна пълния състав на хартия и да избера единайсетте за мача от него“, обясни той след поредния „труден мач в трудно време“. „Трябва да вземем предвид много неща.“ Според него избирането на отбор от Висшата лига три дни преди мач от Висшата лига просто не се случва.

Клоп вече вижда в Диого Жота „нападател от световна класа“

В четвъртък почти трябваше да се случи така: Без играчите от Купата на Африка Мохамед Салах, Садио Мане и Наби Кейта Клоп на практика не можеше да експериментира в офанзивен план. Само в стартовата единайсеторка на 17-годишния Кайд Гордън и вратаря за купата Каоймин Келехер все още личеше, че това е мач за купата, а не за лигата.

Въпреки че Арсенал бе изгонен за трети път в последните си четири гостувания (Томас, жълто-червен след смяна, 90-ата минута), обичайните заподозрени се отличиха за гостите: Диого Жота добави гол към актива си, а Трент Александър-Арнолд увеличи броя на асистенциите си за сезона на 14.

Когато Диого Жота получи дълга топка с гърдите си и прехвърли вратаря Аарън Рамсдейл за решаващата преднина от 2:0 (77-ми), „Не мисля, че много хора на стадиона го видяха свободен – Трент го направи“, изуми се Клоп, като потвърди на своя двоен голмайстор, че за година и половина с червените „се е превърнал в истински нападател от световна класа“. „Той е изключително важен за нас.“

Диого Жота беше един от онези играчи на Ливърпул, които просто играеха от самото начало в турнира за купата, а в момента той поддържа сезона на Ливърпул. И все пак това е добра новина: когато на 27 февруари Ливърпул играе с Челси за първата си титла от 2012 г. насам, Купата на Африка ще е приключила.