четвъртък, май 2, 2024
HomePremier LeagueАрсенал също губи във Фулъм - Ливърпул последните лидери в лигата през...

Арсенал също губи във Фулъм – Ливърпул последните лидери в лигата през 2023 г.

ФК Арсенал пропусна възможността да оглави за последен път класацията през календарната 2023 г. Артилеристите претърпяха не незаслужено поражение с 2:1 от ФК Фулъм

Арсенал влезе в последния мач за календарната година с мисията да излезе начело на таблицата. Това щеше да остане неосъществима мечта. Артилеристите останаха без победа за трети пореден път (първи от април насам) и дори загубиха за втори пореден път – наскоро отстъпиха с 2:0 у дома на Уест Хем. Следващото лондонско дерби бе започнало толкова обещаващо за гостите.

След пухкавия изстрел на Йодегаард (3-ти), Сака беше на правилното място в петата минута: Лено само успя да парира удара на Габриел Мартинели, но английският национал имаше правилния инстинкт и прокара топката над линията, за да поведе. Това беше десетият гол на Сака в лондонско дерби – само някой си Хари Кейн е вкарал повече преди 23-ия си рожден ден (15).

Ненужно обаче Арсенал спря да играе, оттегли се и се оказваше под все по-голям натиск. Първо Хименес стреля твърде централно към вратата (14), а след това бившият играч на Арсенал Вилиан прати топката вдясно (19). Но това се случи малко преди началото на 30-ата минута: След като гостите изгубиха владението, Фулъм контраатакува светкавично, Кайрни прецени перфектно времето за подаване на топката – и Хименес стреля мощно (29).

Неслучайно: мексиканецът вкара четири гола в последните си четири участия във Висшата лига – толкова, колкото в предишните си 50 мача в ПЛ, взети заедно. Арсенал направи още една опасна изява пред Лено едва малко преди почивката, но Габриел Мартинели прати топката встрани от вратата (42′).

Всички, които очакваха различен Арсенал след почивката, бяха разочаровани. Вместо това Фулъм напълно обърна играта: След корнер Жоао Палхиня насочи топката остро, Габриел стреля диво към Томиасу – и де Кордова-Рейд стреля от близко разстояние (59′).

Saka твърде прибързано – Перейра уцели само напречната греда

Сака трябваше да бъде лишен от незабавен отговор – англичанинът завърши твърде прибързано след неразбирателство в защитата на Фулъм (63′). Арсенал се мъчеше напразно в проливния дъжд и вятъра в Лондон. Жоао Палхиня предотврати добър шанс за Сака с почти героично спасяване (81′).

В крайна сметка Арсенал имаше късмет, че Фулъм не увеличи резултата си: Перейра стреля от пряк свободен удар точно пред границата на шестте метра и удари напречната греда (88′).

Арсенал има време до 7 януари да се прегрупира. След това ги очаква следващият труден мач в турнира за Купата на Англия – домакинство срещу Ливърпул, който ще заеме лидерската позиция в таблицата през новата година. Фулъм, който се утвърди на 14-о място, играе у дома с клуба от дъното на Чемпиъншип Ротеръм Юнайтед в същото състезание следващия петък (20:30 ч.).