szerda, május 15, 2024
HomeMotorsportsFormula E London 2022: Lucas di Grassi vasárnap Jake Dennist birkózza le

Formula E London 2022: Lucas di Grassi vasárnap Jake Dennist birkózza le

A pole pozícióból induló Jake Dennis elleni izgalmas párharc után Lucas di Grassi nyerte a vasárnapi londoni Formula E futamot: meccslabda Vandoorne-nak

Lucas di Grassi (Venturi) nyerte a 2022-es Formula E világbajnokság London E-Prix második futamát vasárnap. A brazil a pole-ból induló és a szombati győztes Jake Dennist (Andretti) verte egy izgalmas és taktikus versenyen.

Di Grassi számára ez volt az első győzelem, mióta Venturira váltott, és a 13. a Formula E pályafutása során, amivel egyenlített a korábbi rekordgyőztes Sebastien Buemiével. Dennis a második helyen végzett a Mercedes pilótája, Nyck de Vries előtt.

A bajnoki címért folytatott küzdelemben vasárnap előzetes döntés született Stoffel Vandoorne (Mercedes) javára, aki profitált első számú üldözője, Mitch Evans (Jaguar) műszaki problémájából, aki a negyedik helyen fekve három körrel a futam vége előtt először hajtás nélkül gurult ki, majd a boxban kellett leparkolnia autóját.

Evans technikai drámája miatt Vandoorne meccslabdához jut

Az Evansszel együtt a hetedik sorból induló, és az új-zélandihoz hasonlóan erőteljes javulást mutató Vandoorne így megörökölte a negyedik helyet, és jelentősen növelte világbajnoki előnyét. A szezon utolsó két futama előtt a belga 36 pontos előnnyel vezet Evans előtt.

A mai diadal után di Grassi haragja a tegnapi büntetés miatt a kvalifikáció után elszállt. „Ez a győzelem sokat jelent nekem a tegnapi események után” – mondta a ‘ran.de’-nek. „Egész hétvégén nagyon gyorsak voltunk. A csapat egy erős autót adott nekem, én pedig elvégeztem a munkát.”

Di Grassi és Dennis voltak a domináns versenyzők vasárnap. A rajt után a pole pozícióból induló Dennis megtartotta vezetését a második helyről induló di Grassi előtt, de a brazilt nem lehetett lerázni. A mai három támadási mód aktiválásának köszönhetően a vezetés többször változott oda-vissza.

Attack mód dönt a győzelemért folytatott harcban

Az előzetes döntés a 27. körben született meg, amikor Dennis harmadszor is aktiválta a plusz energiát. Ennek következtében di Grassi mögé esett, és később nem talált utat az előzésre. Ellenkezőleg: Di Grassi még egy kicsit el is tudott húzni, mert Dennis több energiát használt fel, és nem tudta teljesen kihasználni a támadó üzemmódot. Ehelyett Dennisnek végül de Vries ellen kellett védekeznie.

Mögöttük a technika is bekapcsolódott a bajnoki címért folyó versenybe. Miután Edoardo Mortara (Venturi) és Jean-Eric Vergne (DS-Techeetah) is kieséssel zárta a katasztrofális londoni hétvégét, a defektördög Evansre is lecsapott, így Vandoorne legalább egy meccspontot kapott a szöuli szezonzárón.

Antonio Felix da Costa (DS-Techeetah) az ötödik helyen végzett Sebastien Buemi (Nissan-e.dams) előtt. Robin Frijns (Envision), Sam Bird (Jagaur), Sergio Sette Camara (Dragon-Pensek) és Pascal Wehrlein (Porsche) egészítette ki a top 10-et, Wehrlein csapattársa, Andre Lotterer a 12. helyen maradt le a pontszerző helyekről.

Goiovinazzi erős teljesítményét nem díjazták

A verseny szerencsétlen pilótája volt Antonio Giovinazzi (Dragon-Penske) is. Miután az olasz a kvalifikáción a harmadik helyezéssel eddigi Formula E-s pályafutása messze legjobb eredményét érte el, a verseny kezdetén az első öt hely valamelyikén állt – egészen addig, amíg nem kapott egy áthajtásos büntetést, mert autója túl nagy teljesítményt hívott le. Giovinazzi később leparkolt az autójával.

Maximilian Günther (Nissan-e.dams) egy nem tervezett javítási megállás után a 15. helyen lemaradt a pontokról. A németet Oliver Askew (Andretti) szorította ki a pályáról a 16-os kanyar kijáratánál a 8. körben. A pályahatárral való érintkezés során megsérült az első szárny, nem sokkal később Günther a boxba kényszerült, hogy kicserélje az autó orrát.

A pilóták bajnokságában, mint már említettük, Vandoorne két futammal a szezon vége előtt 185 ponttal vezet. Evansnek (149) és Mortarának (144) reménykednie kell abban, hogy a belgával nehézségekbe ütközik, ha el akarják őt kapni. A csapatok rangsorában a Mercedes (291) vezet saját ügyfélcsapata, a Venturi (256) és a DS-Techeetah (244) előtt.

A Formula E szezonzárójára két hét múlva (augusztus 13-án és 14-én) a dél-koreai fővárosba, Szöulba utazik, ahol egy újabb dupla versenyen dől el, ki lesz 2022 világbajnoka.