петък, май 17, 2024
HomeMotorsportsФормула E Лондон 2022: Лукас ди Граси се пребори с Джейк Денис...

Формула E Лондон 2022: Лукас ди Граси се пребори с Джейк Денис в неделя

След вълнуващ двубой с Джейк Денис от полпозишъна Лукас ди Граси печели неделното състезание от Формула Е в Лондон: мач за Вандоорн

Лукас ди Граси (Venturi) спечели второто състезание от световния шампионат на Формула Е за 2022 г. London E-Prix в неделя. Бразилецът победи Джейк Денис (Andretti) в състезание, което беше едновременно вълнуващо и тактическо.

За ди Граси това беше първата победа след преминаването към Venturi и 13-ата в кариерата му във Формула Е, с което изравни предишния рекордьор Себастиан Буеми. Денис завърши втори, изпреварвайки пилота на Mercedes Ник де Врис.

В битката за шампионата предварителното решение бе взето в полза на Стофъл Вандоорн (Mercedes) в неделя, който се възползва от техническия проблем на първия си преследвач Мич Еванс (Jaguar), който, намирайки се на четвърто място, първо излезе без задвижване три обиколки преди края на състезанието и след това трябваше да паркира автомобила си в бокса.

Техническа драма от страна на Еванс дава на Вандоорн точка за мача

В резултат на това Вандоорн, който стартира от седма редица заедно с Еванс и също като новозеландеца показа силно възстановяване, наследи четвъртото място и значително увеличи преднината си в световния шампионат. Преди последните две състезания за сезона белгиецът има 36 точки преднина пред Еванс.

След днешния триумф гневът на ди Граси от вчерашното наказание след квалификацията избледня. „Тази победа означава много за мен след случилото се вчера“, каза той пред „ran.de“. „Бяхме много бързи през целия уикенд. Отборът ми даде силен автомобил и аз си свърших работата.“

Ди Граси и Денис бяха доминиращите пилоти в неделя. След старта Денис запази лидерството си пред ди Граси, който стартира от втора позиция, но бразилецът не можа да се отърве от него. Заради активирането на трите режима на атака днес водачеството се промени няколко пъти.

Режимът на атака решава в битката за победа

Предварителното решение дойде в 27-ата обиколка, когато Денис активира допълнителната мощност за трети път. В резултат на това той изостана от ди Граси и впоследствие не намери път към него. Напротив: Ди Граси дори успя да се откъсне малко, защото Денис беше изразходвал повече енергия и не можеше да използва напълно режима за атака. Вместо това накрая Денис трябваше да се защитава срещу де Врис.

Зад тях технологиите се включиха в надпреварата за шампионата. След като Едоардо Мортара (Venturi) и Жан-Ерик Верн (DS-Techeetah) завършиха катастрофалния уикенд в Лондон с отпадане, дяволът на дефектите удари и Еванс, давайки на Вандоорн поне една точка за финала на сезона в Сеул.

Антонио Феликс да Коста (DS-Techeetah) завърши пети, пред Себастиен Буеми (Nissan-e.dams). Робин Фрийнс (Envision), Сам Бърд (Jagaur), Серджо Сетте Камара (Dragon-Pensek) и Паскал Верлайн (Porsche) допълниха топ 10, а съотборникът на Верлайн Андре Лотерер остана 12-и.

Силното представяне на Гойовинаци не беше възнаградено

Неуспешен пилот в състезанието беше и Антонио Джовинаци (Dragon-Penske). След като италианецът постигна най-добрия резултат в досегашната си кариера във Формула Е в квалификацията с трета позиция, той бе на път да се класира в топ 5 в началото на състезанието – докато не получи наказание за преминаване през трасето, тъй като автомобилът му е поискал твърде много мощност. По-късно Джовинаци паркира автомобила си.

Максимилиан Гюнтер (Nissan-e.dams) пропусна да спечели точките след непланирано спиране за ремонт на 15-о място. Германецът бе изтласкан от Оливър Аскю (Andretti) на изхода на 16-и завой в 8-а обиколка. Съприкосновението с бариерата на пистата повреди предното крило, а малко след това Гюнтер трябваше да излезе в бокса, за да смени носа на автомобила.

В шампионата на пилотите, както вече споменахме, Вандоорн води със 185 точки две състезания преди края на сезона. Еванс (149) и Мортара (144) трябва да се надяват на трудности с белгиеца, ако искат да го настигнат. В отборното класиране Mercedes (291) води пред собствения си клиентски отбор Venturi (256) и DS-Techeetah (244).

За финала на сезона Формула Е ще се отправи към южнокорейската столица Сеул след две седмици (13 и 14 август), където в друг двоен мач ще бъде определен световният шампион за 2022 г.