kedd, május 7, 2024
HomeMotorsportsElemzés: Miért nem volt gyorsabb Sergio Perez Melbourne-ben?

Elemzés: Miért nem volt gyorsabb Sergio Perez Melbourne-ben?

Tényleg lassabb volt a Red Bull a Ferrarinál Melbourne-ben? A futam után egyértelmű, hogy Sergio Perez is egy probléma miatt maradt alul

A Red Bull volt a nagy vesztese az Ausztrál Nagydíjnak: Max Verstappen már három kör után kiállt égő fékkel, Sergio Perez pedig csak az ötödik helyen ért célba Melbourne-ben – majdnem egy perc hátránnyal. A mexikói később arra a kérdésre, hogy a Ferrari nyert volna-e Verstappen ellen, tömören így válaszolt: „Abszolút!”

Mégis, ha jobban megnézzük, a Red Bullt érték alatt verték meg. Verstappen versenytempóját lehetetlen kategorizálni. A csapat szerint már a rajtnál küszködött a fékekkel. Perez esetében pedig csak a tévéközvetítések után derült ki, hogy az ő RB20-asa is komolyan hátrányban van.

Amikor Perez a 21. körben megelőzte George Russellt, a Red Bull „ment, mint a rakéta”, ahogy a Mercedes pilótája kénytelen volt rezignáltan bevallani a boxrádión. Tíz perccel korábban Lewis Hamilton hasonlóan nyilatkozott Perez RB20-asáról: „Jézusom, de gyorsak!”. Ez nem úgy hangzott, mintha a Red Bull gyengébb lenne.

De aztán Perez a 26. körben nekiment Fernando Alonsónak, és az Aston Martin pilótája lecsúszott egy letéphető fóliát a sisakja napellenzőjéről. Az beakadt a mögötte haladó Red Bull alá, „és megakadt az alváz egy olyan részén, ahol jelentős leszorítóerő-veszteséget okozott” – számolt be Christian Horner csapatfőnök.

Egy olyan részlet, amit a Red Bull irányítóközpontja a verseny alatt észre sem vett. A szerelők csak akkor lepődtek meg a kis műanyagdarabon, amikor az autót visszavitték a csapathoz, hogy az altestre került. „Ez több mint 20 pontnyi leszorítóerőnkbe került. És ez elég sok” – magyarázta Horner.

Így volt gyors Perez az Alonso incidensig

Még addig tökéletesen működött az RB20-as. Perez a 21. körben előzte meg Russellt, és ekkor 4,9 másodperccel volt lemaradva Alonsótól. Hétmérföldes csizmával zárkózott fel az Aston Martinra, a 26. körben belehajtott annak DRS-ébe, majd a 27. körben rövidre zárkózott. De: „Amint megelőzte Fernandót, az autó leállt rendesen” – mondta Horner.

Perez most már az ötödik helyen állt, 12,0 másodperccel lemaradva Lando Norris mögött a McLarennel. De a korábban mutatott tempója hirtelen elszállt. A 27. körtől a 36. körös saját boxkiállásáig Perez csak 12,0-ról 10,6 másodpercre tudta csökkenteni a McLarenhez képest a hátrányát. Mindezt annak ellenére, hogy mindketten pontosan ugyanazokon a gumikon voltak.

„Hosszú első stintet vezettünk Checóval – mondta Horner. „Amikor átverekedte magát a mezőnyön, és utolérte Fernandót, a tempója ugyanolyan gyors volt, mint az élen állóké.” Egészen a letépett napellenzős incidensig. „Ez mutatja, hogy mennyire érzékenyek ezek az autók manapság” – sóhajt Horner.

Horner: A gumik gyorsabban romlanak

„Ezután a gumik gyorsabban degradálódtak, ahogy azt a második etap végén láthattuk. Ez szokatlan számunkra” – elemez a Red Bull csapatfőnöke – aki mindazonáltal továbbra is kételkedik abban, hogy Perez egyébként képes lett volna-e nyerni Melbourne-ben: „Nehéz megmondani. Minden bizonnyal hátrányban volt. Talán a Ferrarik egy kicsit túl gyorsak voltak számára. De ki tudja?”

A futam utáni interjúiban Pereznek fogalma sem volt arról, hogy egy leszakadó szemellenző beakadt az autója alá. A tempó hiányát a rossz egyensúlynak, a túlzott gumikopásnak és valószínűleg az Albert Park aszfaltjának tulajdonította, amely szerinte nem különbözött a Las Vegas-i aszfalttól.

Mindenekelőtt: Ilyen gyors volt Perez versenytempója valójában

Mindenesetre az összes kérdőjel, amivel Pereznek szembe kellett néznie, az aluljáró korlátozott hatékonyságával magyarázható. A kevesebb leszorítóerő kevesebb sebességet, több csúszást jelent a kanyarokban, és ezáltal több gumikopást. Egyszerűbben fogalmazva ez azt jelenti, hogy csak a 26. körig lehet értékelni a versenytempóját.

És akkor még minden rendben volt a világgal. Perez a rajtnál egy pozíciót veszített Russellhez képest, ami minden bizonnyal versenyidőbe került neki. De a 22. és 25. körben, amikor tiszta volt a pálya, átlagosan csak 0,259 másodperccel volt lassabb Sainznál – annak ellenére, hogy a gumijai már két körrel idősebbek voltak.

A kemény gumik körönként átlagosan 0,146 másodpercet romlottak Melbourne-ben. Más szóval Perez sebessége csak 0,113 másodperccel volt lassabb Sainzénál a korrigált összehasonlításban, ahogyan az a PACETEQ OneTiming adatelemző eszközével levezethető. Vagy ahogy Helmut Marko fogalmazott: „Ha Max ott lett volna a versenyen, teljesen más lett volna a végeredmény.”