péntek, május 3, 2024
HomeBasketballEgyoldalú negyedik meccs: az Alba Berlin német bajnok

Egyoldalú negyedik meccs: az Alba Berlin német bajnok

Újra az Alba örülhet: a berliniek sorozatban harmadszor is megnyerték a nemzeti bajnokságot. A kosárlabda nehézsúlyúak és a bajorok párharca egyoldalú negyedik mérkőzéssel ér véget

Az

Alba Berlin lenyűgözően rohamozta meg tizenegyedik bajnoki címét a kosárlabda Bundesligában, és tökéletessé tette a duplázást az FC Bayernnel vívott állandó párharcban. Israel Gonzalez edző csapata 96-81-re (52-36) nyert a müncheni hőségben vasárnap, így 3-1-es győzelmével a maga javára döntötte el a döntősorozatot. Ez volt a harmadik bajnoki cím a berliniek számára, akik az utolsó 21 meccsükből 20-at megnyertek a szezon végén, és ezzel kiérdemelték a következő nemzeti trófeát.

Jaleen Smith volt a vendégek legjobb pontszerzője 23 ponttal, a címvédésük a végső szirénával kezdődött. Az Alba 2020-ban (bajnoki torna a Corona-járvány miatt) és 2021-ben (final four) már elhódította a trófeát Münchenben, ez a kalapácsütés 5469 néző előtt különösen tetszhet Maodo Lo és társai számára. Augustine Rubit (15) volt a legeredményesebb a bajoroknál, akik a végjátékra egyre jobban elfáradtak. „Elégedett vagyok, de jövőre többnek kell lennie” – mondta Herbert Hainer elnök, amikor a Bayern cím nélküli szezonjáról kérdezték.

Meglepően sok az üres hely

A müncheni Westpark csarnokában forrongott a levegő – szó szerint. A 35 fokos külső hőmérséklet mellett a játékosok, edzők és szurkolók a csarnokban is megizzadtak. És a nyár közepén a vonzó szabadtéri alternatívákat tekintve meglepően sok hely maradt üresen a negyedik döntőre.

Sportszerűen, mindössze 42 órával a pusztító 60:90 péntek esti befejezése után erősen kezdett az Alba. A válogatott Johannes Thiemann beemelése a kezdőbe jó húzásnak bizonyult, az elszánt vendégek gyorsan 13:2-re vezettek. A Bayern edzője, Andrea Trinchieri előbb hektikusan és idegesen téblábolt az oldalvonal mellett, majd az első időkérésénél tanácstalanul nézett

A bajorok kudarcai túl nagy súllyal esnek latba

„Az utolsó meccsen valahogy minden készen állt. És egy olyan ellenféllel játszottunk, amely magas színvonalú, és szintén háttal állt a falnak. Most az a kérdés, hogy mentálisan hogyan tudjuk ezt kezelni” – mondta Marco Baldi, az Alba vezetőedzője a mérkőzés kezdete előtt. Alba nagyon erősen kezelte, koncentráltan és határozottan cselekedett – ráadásul a pontosság kívülről is stimmelt. Egy Thiemann körüli triplával tíz perc után kilencpontos előnyre tett szert a Berlin.

Trinchieri viszont „gubát” akart találni, hogy ismét meggyengült csapatának adjon egy kis energiát. De egy XXL szezon végén semmi sem akart sikerülni. 50:50 labdák ismét az Albánál kötöttek ki, és ismét a vendégek mozogtak jobban, így jó dobóhelyzeteket alakítottak ki. A Bayern már a félidő előtt több mint 20 pontos hátrányban volt, Darrun Hilliard, Corey Walden és Vladmir Lucic elvesztése súlyosan nyomott a latban. Amikor a 2,24 méteres óriás Christ Koumadje három zsákolást is összehozott egymás után, a Bayern megtörtnek tűnt.

Thiemann a döntő MVP-je

Nem sok minden változott a váltás után. A Bayern szerencsétlenül játszott, az Alba fokozatosan növelte előnyét, és már korán várhatta a következő ezüstérmet. Amikor Tamir Blatt a harmadik negyed közepén egy hárompontossal 24 pontos előnyt szerzett az Albának, a mérkőzés végleg eldőlt. A bajorok az utolsó negyedben visszavágtak, de ez nem volt elég ahhoz, hogy megfordítsák a meccset.

Johannes Thiemannt választották a döntő sorozat legértékesebb játékosának. A 28 éves német válogatottat választották az újságírók – jelentette be a kosárlabda Bundesliga (BBL) vasárnap a müncheni négyes döntő után.