неделя, април 28, 2024
HomeBasketballЕдностранен мач номер четири: Alba Berlin са шампиони на Германия

Едностранен мач номер четири: Alba Berlin са шампиони на Германия

За пореден път Alba се радва: за трети пореден път берлинчани печелят националния шампионат. Двубоят на баскетболните тежкоатлети с баварците завършва с едностранен четвърти мач.

Алба Берлин стигна по впечатляващ начин до единадесетата си титла в баскетболната Бундеслига и направи двойния успех в постоянния двубой с ФК Байерн. Отборът на треньора Израел Гонсалес спечели с 96-81 (52-36) в Мюнхен в неделя, като по този начин реши финалната серия в своя полза с 3-1 победи. Това беше третият пореден шампионат за берлинчани, които спечелиха 20 от последните си 21 мача до края на сезона и по този начин заслужиха следващия национален трофей.

Jaleen Smith беше най-добрият реализатор на гостите с 23 точки, а партито за титлата започна с финалната сирена. Алба вече взе трофея в Мюнхен през 2020 г. (шампионски турнир заради пандемията на Корона) и 2021 г. (финална четворка), като този хеттрик пред 5469 зрители трябва да зарадва най-вече Маодо Ло и компания. Аугустин Рубит (15) беше най-резултатен за баварците, които все повече се уморяваха във финала. „Удовлетворен съм, но догодина трябва да е повече“, каза президентът Херберт Хайнер на въпрос за сезона без титла на Байерн.

Изненадващо много празни места

Залата в мюнхенския Westpark буквално кипеше. При външни температури от 35 градуса играчите, треньорите и феновете се изпотиха и в залата. И с оглед на атрактивните алтернативи на открито в средата на лятото, изненадващо много места останаха празни за четвъртия финал.

В спортно отношение Алба започна силно само 42 часа след края на опустошителното 60:90 в петък вечер. Включването на национала Йоханес Тийман в стартовия състав се оказа правилен ход, решителните гости бързо поведоха с 13:2. треньорът на Байерн Андреа Тринчиери първо се суетеше хетично и нервно край страничната линия, а след това в първия си таймаут погледна към загубата.

Неуспехите на Байерн тежат твърде много

„В последния мач всичко беше някак нагласено. Играхме срещу съперник с високо качество, който също беше притиснат до стената. Сега въпросът е как да се справим с това психически“, заяви мениджърът на Алба Марко Балди преди началото на мача. Алба се справи с него по много силен начин, действаше концентрирано и решително – освен това точността отвън беше правилна. Тройка около Тиман даде на Берлин преднина от девет точки след десет минути.

От друга страна, Тринчиери искаше да намери „кокона“, за да даде на отново отслабения си отбор малко енергия. Но в края на един сезон XXL не искаше да успее повече. 50:50 топките отново се озоваха при Алба и отново гостите се движеха по-добре и така си създаваха добри позиции за хвърляне. Байерн изоставаше с повече от 20 точки още преди полувремето, а загубите на Дарън Хилиард, Кори Уолдън и Владмир Лучич натежаха. Когато 2,24-метровият гигант Христос Кумадже успя да направи три поредни дузпи, Байерн изглеждаше разбит.

Тийман е MVP на финалите

Няма много промени след смяната на края. Байерн играеше бездарно, Алба постепенно увеличаваше преднината си и можеше да се радва на следващия сребърен трофей още в началото. Когато Тамир Блат вкара тройка в средата на третата четвърт, за да даде на Алба преднина от 24 точки, мачът беше окончателно решен. В последната четвърт баварците се пребориха за победата, но това не беше достатъчно, за да обърнат мача.

Йоханес Тийман беше избран за най-полезен играч на финалната серия. 28-годишният германски национал беше избран от журналистите, както обявиха от Баскетболната бундеслига (BBL) в неделя след четвъртия финал в Мюнхен.