szombat, április 20, 2024
HomeMotorsports9h Kyalami 2021/22: az AMG egyértelmű győzelmet aratott, a Ferrari és az...

9h Kyalami 2021/22: az AMG egyértelmű győzelmet aratott, a Ferrari és az Audi IGTC-címet szerzett

ASP egyértelmű rajt-cél győzelmet aratott az újratervezett 9 órás Kyalami futamon – a második hely elég az AF Corse-nak a versenyzői címhez – az Audi gyártói bajnok

A 9 Hours of Kyalami újrafutása óta először nem esett eső a verseny napján. A hagyományos monszuneső ezúttal elmosta a selejtezőt és a Superpole-t, de a versenynapon ezúttal szabályos döntőre került sor. Maradt elszórt cseppekkel, bár egy patak a jobb kanyarban, közvetlenül a rajt/cél után nem tűnt el.

A dobogón mindenkinek volt miért mosolyognia a végén. A Raffaele Marciello, Timur Boguslawski és Jules Gounon alkotta trió a 89-es ASP Mercedesszel veretlenül szerezte meg a győzelmet. A 2019-es Porsche és a 2020-as BMW után most a Mercedes-AMG sorolta be magát a győztes gyártók közé Dél-Afrikában.

Alessandro Pier Guidi és Come Ledogar, akik a második helyen osztoztak Miguel Molina-val, az IGTC bajnoki címét az 51-es AF-Corse Ferrarival szerezték meg. A harmadik helyezett Audi pilóták szerezték meg a négy gyűrűs gyártók bajnoki címét.

Mivel csak 13 autó indult, amelyek közül kettő 90 perc után fejezte be a helyi futamot menetrend szerint, soha nem volt ígéret különösebben látványos fináléra. A COVID-19 járvány továbbra is nagy terhet ró az Intercontinental GT Challenge (IGTC) rajtmezőnyére.

A verseny volt a szezon harmadik állomása, és így a 2021-es IGTC szezon fináléja. Az Omikron mutáció miatt az eredeti december eleji időpontot nem lehetett tartani.

V

W

Az ASP-Mercedes 89 (Marciello/Boguslawski/Gounon; 1.) végül fölényesen nyert. A Mercedes-AMG GT3 a pole pozícióból indult, és csak a boxkiállások során adta át rövid időre a vezetést.

A két AF Corse Ferrari volt a legnagyobb kihívó. A Ferrari a hétvége előtt rövid időn belül átmozgatta versenyzőit, hogy megragadja esélyeit az IGTC versenyzői címre: Nicklas Nielsen az 51-esből a 71-esbe került (Nielsen/Rovera/Fuoco; DNF). Cserébe Molina csatlakozott az 51-eshez, így a Ferrarinak két forró vasa volt a tűzben.

A futam legelején az AF Corse mindkét Ferrarit „kiállította”. A kis rajtmezőny miatt könnyen elképzelhető volt, hogy a verseny megszakítás nélkül folytatódhat. A Ferrari tehát a szekeret a ló elé tette.

Három óra elteltével azonban ez már nem volt kérdéses. Amikor a mezőny egyetlen GT4-es autója, az MJR Audi 71-es versenyautó váltóhiba miatt kiállt. Ez egyben azt is jelentette, hogy az Audi megnyerte a 2021-es IGTC gyártói címét.

Audi esélytelen, de IGTC bajnok

W

A Pro Cup két Audi R8 LMS GT3 Evo I-es autója a harmadik és negyedik helyen végzett. Az Audi sosem volt olyan gyors, mint a Mercedes-AMG és a Ferrari. Mattia Drudi a második helyen állt a WRT Audi 32-vel (Weerts/Drudi/Haase; 4.) az újraindításkor, de Pier Guidi a külső sávban, a naplementekanyarban egy látványos manőverrel megelőzte őt.

Ez volt Pier Guidi második ilyen előzési manővere a 2021-es IGTC-ben, miután a Spa 24 órás versenyen már győzött egy hasonló manőverrel a Blanchimont kanyarban. Az olasz megkésve fejezte be a rendkívül sikeres 2021-es szezont, amelyben a Spa és Le Mans-i 24 órás versenyek után most az IGTC versenyzői bajnokságot, valamint a WEC GT világbajnokságot is megnyerte.

Visszatérve az Audihoz: az R8 LMS GT3 nem volt képes győzni a magaslati levegőben (Johannesburg 1300 méterrel a tengerszint felett van). Ez nem akadályozta meg a WRT-t és a Saintelocot abban, hogy izgalmas csatát vívjanak az utolsó dobogós helyért.

A döntés 70 perccel a vége előtt született meg, amikor Haase a 25-ös Sainteloc Audi (Winkelhock/Niederhauser/van der Linde; 3.) továbbjutott, és biztosította az utolsó dobogós helyet. A két R8-ast mindössze 5,050 másodperc választotta el egymástól a célban.

Afrikai csapat történelmet ír

A Silver Cup és a Pro-Am Cup osztálygyőztesei, a 75 SunEnergy1 Mercedesre (Grenier/Konrad/Habul; 7.) is, amely a második hellyel megszerezte a Pro-Am bajnoki címet.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a történelemben először fordult elő, hogy egy tisztán afrikai őshonos pilótákból álló csapat egy hivatalos, nemzetközi FIA-futamon vett részt. A Stradale Lamborghini 23 (Letlaka/Sipuka/Kekana; 9.) látta meg a kockás zászlót, és fontos jelzést adott a felzárkózásról.

Sportszakmai szempontból azonban világossá vált, hogy milyen messze van még az út. Az előkvalifikáció során történt baleset után a Lamborghini Huracan GT3 Evo-t újjáépítették. A trió leggyorsabb köre több mint hét másodperccel haladta meg a verseny leggyorsabb körét. Átlagosan körülbelül tizenkét másodperccel volt lassabb az élmezőnynél, és 45 kört veszített a boly, mindenféle technikai probléma nélkül. Mindazonáltal a részvétel fontos jelzés volt az egész kontinens számára.

A 2021-es IGTC tehát megkésve ért véget. A 2022-es szezon a maga részéről egy korona miatt elhalasztott eseménnyel kezdődik: május 13. és 15. között a 12 Hours of Bathurst 2022 szerepel a programban – ha egyáltalán megrendezésre kerülhet.