петък, май 3, 2024
HomeMotorsports9 часа на Киалами 2021/22: AMG с категорична победа, Ferrari и Audi...

9 часа на Киалами 2021/22: AMG с категорична победа, Ferrari и Audi с титли в IGTC

ASP с категорична победа на старт-финала в пренасрочените 9 часа на Киалами – второто място е достатъчно за AF Corse да вземе титлата при пилотите – шампион при производителите на Audi

За първи път от повторното провеждане на 9-те часа на Киалами в деня на състезанието беше пощаден от дъжд. Традиционната мусонна буря този път отнесе квалификациите и Суперпол, но в деня на състезанието имаше редовен финал. Той остана с разпръснати капки, въпреки че потокът в десния завой точно след старта/финала никога не изчезна.

На подиума всички имаха за какво да се усмихнат в края. Триото Рафаеле Марсиело, Тимур Богуславски и Жул Гунон спечелиха безапелационна победа с № 89 ASP Mercedes. След Porsche през 2019 г. и BMW през 2020 г., Mercedes-AMG се нареди сред печелившите производители в Южна Африка.

Алесандро Пиер Гуиди и Коме Ледогар, които си поделиха второто място с Мигел Молина, взеха титлата в IGTC с 51 AF-Corse Ferrari. Пилотите на Audi, класирали се на трето място, спечелиха титлата при производителите за четирите пръстена.

С едва 13 стартирали автомобила, два от които завършиха местното състезание по график след 90 минути, никога не е имало обещание за особено зрелищен финал. Пандемията COVID-19 продължава да нанася огромни поражения на стартовите полета на Intercontinental GT Challenge (IGTC).

Състезанието беше третата спирка за сезона и по този начин финалът на сезона на IGTC през 2021 г. Поради мутацията на Омикрон първоначалната дата в началото на декември не можа да бъде спазена.

Ferrari не може да застраши Mercedes-AMG

В крайна сметка ASP-Mercedes 51, така че Ферари вече имаше две горещи железа в огъня.

В самото начало на състезанието AF Corse извади и двете Ферарита от строя. С малкото стартово поле беше напълно възможно състезанието да продължи без прекъсване. Така Ferrari постави каруцата пред коня.

След три часа обаче това беше без значение. Когато единственият GT4 автомобил в полето, MJR Audi 71 отпадна с повреда в скоростната кутия. Това означаваше също, че Audi спечели титлата при производителите в IGTC 2021.

Audi без шанс, но шампион на IGTC

Двата автомобила Audi R8 LMS GT3 Evo I от Pro Cup завършиха трети и четвърти. Audi никога не е имало темпото на Mercedes-AMG и Ferrari. Матиа Друди беше на второ място с WRT Audi 32 (Weerts/Drudi/Haase; 4-то място) при рестартирането, но беше изпреварен от Пиер Гуиди на външната лента в завоя на залеза с маневра, която си заслужава да се види.

Това беше втората подобна маневра за изпреварване на Пиер Гуиди в IGTC 2021, който вече спечели победата в „24-те часа на Спа“ с подобна маневра на завоя Бланшимон. Италианецът приключи със закъснение един изключително успешен сезон 2021 г., в който спечели и шампионата на IGTC при пилотите след 24-те часа на Спа и Льо Ман, както и световния шампионат WEC GT.

Обратно към Audi: R8 LMS GT3 не беше в състояние да спечели във въздуха на голяма надморска височина (Йоханесбург е на 1300 метра над морското равнище). Това не попречи на WRT и Sainteloc да водят вълнуваща битка за последното място на подиума.

Решението дойде 70 минути преди края, когато Хаасе с № 32 се завъртя в завоя Barbeque. Това означаваше, че № 25 Sainteloc Audi (Винкелхок/Нидерхаузер/ван дер Линде; 3-то място) премина и си осигури последното място на подиума. Двата R8 бяха разделени от само 5,050 секунди на финала.

Африканският отбор влиза в историята

Победителите в класовете Silver Cup и Pro-Am Cup – 75 SunEnergy1 Mercedes (Грение/Конрад/Хабул; 7-и), който взе титлата в Pro-Am с второ място.

Заслужава да се отбележи също, че за първи път в историята отбор, съставен изцяло от местни африкански пилоти, участва в официално международно състезание на ФИА. Stradale Lamborghini № 23 (Letlaka/Sipuka/Kekana; 9-о място) видя карирания флаг и даде важен знак за включване.

От спортна гледна точка обаче стана ясно колко дълъг е пътят. След инцидент по време на предварителните квалификации Lamborghini Huracan GT3 Evo е възстановен. Най-бързата обиколка на триото беше с повече от седем секунди по-бърза от тази на състезанието. Средно болидът беше с около 12 секунди по-бавен от предните състезатели и загуби 45 обиколки без никакви технически проблеми. Въпреки това участието е важен знак за целия континент.

По този начин IGTC 2021 приключи със закъснение. От своя страна сезон 2022 започва със събитие, отложено заради короната: от 13 до 15 май в програмата са включени 12-те часа на Батърст 2022 – ако им бъде разрешено да се проведат.