martes, abril 30, 2024
InicioBasketballFără Doncic, dar cu Kleber: Mavs la coadă - o activistă pentru...

Fără Doncic, dar cu Kleber: Mavs la coadă – o activistă pentru drepturile animalelor se leagă de coș

Fără vedeta lor Luka Doncic, accidentat, Dallas Mavericks a pierdut primul meci din play-off-ul sezonului în NBA în fața lui Utah Jazz. Memphis Grizzlies a suferit și ea o înfrângere mai târziu în cursul serii.

Echipa din jurul lui Maxi Kleber de la Würzburg a cedat sâmbătă, în fața propriilor fani, cu 93:99. În cea mai bună serie din șapte, texanii sunt deja sub presiune înaintea următorului meci de acasă, de luni, dar atunci este posibil să înceapă din nou cu Doncic. Slovenul are o accidentare la gambă.

Kleber, pe de altă parte, ar putea reveni pentru startul seriei de play-off din Conferința de Vest, după o pauză îndelungată cauzată de probleme la gleznă. Jucătorul de la Würzburg a avut scene bune în defensivă, dar la fel ca toți Mavericks a avut dificultăți pe faza ofensivă. Cu aruncări libere importante și o aruncare de trei puncte în ultimul sfert, jucătorul de 30 de ani și-a ținut echipa în joc, dar fără Doncic, texanii au fost lipsiți de idei în multe situații. Cel mai bun marcator al meciului a fost profesionistul lui Jazz, Donovan Mitchell, cu 32 de puncte, Kleber a avut zece puncte și patru recuperări la final.

Mavericks au intrat la pauză cu un deficit strâns, iar apoi s-au distanțat și mai mult în sfertul al treilea. În ultimul sfert, după faze bune, o singură aruncare reușită a lipsit de mai multe ori pentru a prelua conducerea, dar Utah a apărat avantajul strâns mereu și până la final. De la primul și singurul campionat cu Dirk Nowitzki, în 2011, Mavericks nu au mai trecut de primul tur al play-off-ului.

36 puncte de Edwards

În Memphis, ocupanta locului secund din turul principal a suferit o înfrângere oarecum surprinzătoare acasă cu Minnesota. Încă de la început a fost clar că va fi un meci al ofensivei, deoarece primul sfert a fost 41-33 pentru Timberwolves. Meciul a continuat în mod distractiv, dar apărarea nu a făcut cea mai bună treabă de ambele părți. În cele din urmă, oaspeții s-au impus cu 130-117, Anthony Edwards excelând cu 36 de puncte. Ja Morant a fost principalul jucător al gazdelor, dar nu a putut evita înfrângerea cu cele 32 de puncte ale sale.

O activistă pentru drepturile animalelor se leagă de coș

Un activist pentru drepturile animalelor a provocat o întrerupere a jocului în Memphis cu un protest. Femeia de 19 ani s-a legat cu lanțuri de una dintre instalațiile de coșuri – astfel, jocul a trebuit să fie oprit temporar în sfertul doi. Forțele de securitate au îndepărtat mai întâi lanțul înfășurat în jurul gâtului ei și au condus-o pe femeie în afara sălii.

Femeia a fost arestată și acuzată de tulburare a ordinii publice și violare de domiciliu. Ea face parte dintr-un grup de activiști pentru drepturile animalelor care protestează împotriva condițiilor de producție. Co-proprietarul Timberwolves, Glen Taylor, deține, de asemenea, ferme de animale. Cu inscripția de pe tricou, femeia l-a criticat pe Taylor. În Bundesliga, în urmă cu o săptămână, meciul dintre Eintracht Frankfurt și SC Freiburg a fost întrerupt pentru că doi bărbați s-au atașat de ambii stâlpi ai porții într-o acțiune de protest. Bărbații purtau tricouri cu inscripția: «Ultima generație – Opriți nebunia fosilă».

Poole strălucește în victoria Războinicilor

Vincere în deschidere și o revenire fără prea multă presiune pentru Steph Curry: Pentru Golden State Warriors, startul seriei împotriva celor de la Denver Nuggets a decurs aproape perfect. Superstarul și-a făcut prima apariție din 16 martie în victoria cu 123-107, după ce a trecut de o accidentare la picior. Jucând de pe bancă, el a înregistrat 16 puncte, trei recuperări și patru pase decisive în puțin peste 21 de minute pe teren. Războinicii au controlat complet jocul în repriza a doua și au beneficiat în special de prestația bună a lui Jordan Poole, care a marcat 30 de puncte. Nuggets în jurul lui Nikola Jokic nu au avut răspuns la numeroasele opțiuni ofensive ale gazdelor.

Raptorii conduc doar pentru scurt timp

0:4, 4:5 – acestea au fost singurele două scoruri la care 76ers au fost în urmă la începutul seriei cu Toronto Raptors. După aceea, echipa din jurul celor două vedete Joel Embiid și Kyrie Irving a preluat controlul. Embiid a avut o reușită bună de 19 puncte și 15 recuperări ca pivot, dar omul meciului a fost Tyrese Maxey cu 38 de puncte pentru 76ers. Harden a avut 22 de puncte, iar Tobias Harris 26. Raptors nu au avut parte de multe opțiuni ofensive apărate. Isaac Bonga a revenit și el în joc pentru Toronto pentru prima dată în mai bine de două luni, dar nu a putut face mare lucru în cele mai puțin de trei minute de joc, transformând doar două aruncări libere.