петък, май 10, 2024
HomeBasketballБез Дончич, но с Клебер: "Мавс" изостават - активистка за правата на...

Без Дончич, но с Клебер: „Мавс“ изостават – активистка за правата на животните се привързва към коша

Без контузената си звезда Лука Дончич „Далас Маверикс“ загуби първия плейофен мач от сезона в НБА срещу „Юта Джаз“. По-късно вечерта Мемфис Гризлис също претърпяха поражение.

Отборът около Макси Клебер от Вюрцбург допусна 93:99 пред собствените си фенове в събота. В най-добрата серия от седем тексасците вече са под напрежение преди следващия домакински мач в понеделник, но тогава евентуално могат да започнат отново с Дончич. Словенецът има травма в прасеца.

Kleber пък може да се завърне за началото на плейофната серия в Западната конференция след дълга пауза заради проблеми с глезена. Играчът от Вюрцбург имаше добри сцени в защита, но подобно на всички маверици изпитваше трудности в нападение. С важни свободни удари и тройка в последната четвърт 30-годишният играч задържа отбора си в играта, но без Дончич тексасците нямаха идеи в много ситуации. Най-резултатен в мача беше професионалистът на Jazz Донован Мичъл с 32 точки, а Клебер имаше 10 точки и 4 борби.

Маверикс се оттеглиха на почивката с малка разлика, а през третата четвърт изостанаха още повече. В последната четвърт, след добри фази, само една успешна стрелба беше пропусната няколко пъти, за да се вземе преднина, но Юта защитаваше малката преднина винаги и до края. От първия и единствен шампионат с Дирк Новицки през 2011 г. Маверикс не са преминавали първия кръг на плейофите.

36 точки на Едуардс

В Мемфис вторият в основния кръг претърпя донякъде изненадваща загуба у дома от Минесота. От самото начало беше ясно, че това ще бъде мач на нападението, тъй като първата четвърт завърши с 41:33 за Timberwolves. Играта продължи забавно, но защитата не се справи по най-добрия начин и от двете страни. В крайна сметка гостите спечелиха със 130:117, като Антъни Едуардс се отличи с 36 точки. Джа Морант беше основният играч на домакините, но със своите 32 точки не успя да предотврати поражението.

Активистка за правата на животните се привързва към кошницата

Активист за правата на животните предизвика прекъсване на играта в Мемфис с протест. 19-годишната жена се е приковала с вериги към един от кошовете – поради това се налага играта да бъде временно спряна през втората четвърт. Силите за сигурност първо свалят веригата, увита около врата ѝ, и извеждат жената от залата.

Жената е арестувана и обвинена в нарушаване на обществения ред и проникване на територията на страната. Тя е част от група защитници на правата на животните, които протестират срещу условията в производствените предприятия. Съсобственикът на Timberwolves Глен Тейлър също притежава ферми за животни. С надписа на тениската си жената критикува Тейлър. Преди седмица в Бундеслигата мачът между Айнтрахт Франкфурт и СК Фрайбург беше прекъснат, защото двама мъже се бяха прикрепили към двата стълба на вратата в знак на протест. Мъжете носеха тениски с надпис: „Последното поколение – спрете лудостта на изкопаемите горива“.

Poole блести в победата на Warriors

Победа на откриващия мач и завръщане без особен натиск за Стеф Къри: За Golden State Warriors началото на серията срещу Denver Nuggets премина почти перфектно. Суперзвездата се появи за първи път от 16 март насам при победата със 123:107, след като преодоля контузия на крака. За малко повече от 21 минути на терена той записа 16 точки, три борби и четири асистенции. През второто полувреме „Воините“ контролираха изцяло играта и се възползваха най-вече от силното представяне на Джордан Пул, който отбеляза 30 точки. Nuggets около Никола Йокич нямаха отговор на многобройните офанзивни възможности на домакините.

Raptors водят само за кратко

0:4, 4:5 – това бяха единствените два резултата, в които 76ers изоставаха в началото на серията срещу Торонто Раптърс. След това отборът около двете звезди Джоел Ембийд и Кайри Ървинг пое контрола. Ембийд имаше добри 19 точки и 15 борби като център, но мъжът на мача беше Тайрис Макси с 38 точки за 76ers. Хардън има 22 точки, а Тобиас Харис – 26. Раптърс не получиха многото защитени възможности за нападение. Исаак Бонга също се завърна в игра за Торонто за първи път от повече от два месеца, но не успя да направи почти нищо за по-малко от три минути, като реализира само две свободни хвърляния.