Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedWRC Ελλάδα: Ο Thierry Neuville κρατά τον Ogier σε απόσταση αναπνοής

WRC Ελλάδα: Ο Thierry Neuville κρατά τον Ogier σε απόσταση αναπνοής

Ο Thierry Neuville πηγαίνει στο Ράλλυ Ακρόπολις του Σαββάτου ως γενικός ηγέτης μετά από μια γεμάτη δράση Παρασκευή στην Ελλάδα

2023 Ο Thierry Neuville, επικεφαλής του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ράλλυ (WRC), πηγαίνει στο Ράλλυ Ακρόπολις του Σαββάτου στην Ελλάδα με ένα ισχνό προβάδισμα έναντι του οδηγού της Toyota, Sébastien Ogier, μετά από μια σκληρή μάχη στις δύσκολες διαδρομές με χαλίκι. Ο Βέλγος κέρδισε μόνο μία από τις πέντε ειδικές της Παρασκευής, αλλά σημείωσε μια σειρά από σταθερούς χρόνους και αυτή τη στιγμή βρίσκεται 2,8 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Ogier.

Ο

Kalle Rovanperä, ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος και επικεφαλής του ράλλυ, κατάφερε να περιορίσει τις παράπλευρες απώλειες όντας ο πρώτος οδηγός στην πίστα και τερμάτισε την Παρασκευή στην τρίτη θέση, 25,5 δευτερόλεπτα πίσω, ενώ ο αντίπαλός του στην Toyota για τον τίτλο Elfyn Evans ήταν τέταρτος, με επιπλέον 5,5 δευτερόλεπτα διαφορά. Ο οδηγός της Hyundai Esapekka Lappi ήταν πέμπτος μπροστά από τον οδηγό της Toyota Takamoto Katsuta, με τον Dani Sordo να είναι έβδομος.

Η M-Sport-Ford είχε άλλη μια δύσκολη μέρα, ξεκινώντας με τον Pierre-Louis Loubet να πρέπει να εγκαταλείψει πριν από τη δεύτερη ε.δ. με υποψία ελαττωματικής αντλίας νερού. Ο Ott Tänak ανέβηκε στην τέταρτη θέση, πριν μια καθυστερημένη έξοδος από τη ζώνη τοποθέτησης ελαστικών οδηγήσει σε ποινή χρόνου που έριξε τον παγκόσμιο πρωταθλητή του 2019 στην όγδοη θέση.

Ο ζεστός και ξηρός καιρός από το πρωί συνεχίστηκε και το απόγευμα, κάνοντας τους δρόμους πολύ πιο στεγνούς από εκείνους στους οποίους είχε οδηγηθεί προηγουμένως, όπου μια καταιγίδα είχε αφήσει λακκούβες.

Η πορεία του ράλι άλλαξε πριν από την έναρξη του απογεύματος. Ο Tänak αντιμετώπισε πρόβλημα με την αντλία νερού στη μέση της ζώνης τοποθέτησης ελαστικών, το οποίο μπορούσε να επιδιορθωθεί αλλά είχε υψηλό τίμημα. Ο Tänak έφυγε από τη ζώνη με 22 λεπτά καθυστέρηση, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα ποινή χρόνου 3:40 λεπτά.

Ogier: Καλύτερος χρόνος στο πρώτο στάδιο

Ogier σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στο πρώτο στάδιο του απογεύματος, το τέταρτο στάδιο, το δεύτερο πέρασμα από το Λουτράκι (10,37 χιλιόμετρα). Οι υπεύθυνοι εγκατέλειψαν τελικά το στάδιο για λόγους ασφαλείας των θεατών, αφού οκτώ από τα εννέα εναπομείναντα αυτοκίνητα του Rally1 είχαν ολοκληρώσει τη διαδρομή. Ο οκτώ φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, ο οποίος αγωνίζεται μόνο σε μια μερική σεζόν, ήταν 2,2 δευτερόλεπτα ταχύτερος από τον Neuville που προηγείται στο ράλι, ο οποίος διεύρυνε το προβάδισμά του στη γενική κατάταξη στα 2,4 δευτερόλεπτα.

Η διαδρομή διεξήχθη σε ζεστές και ξηρές συνθήκες, οι οποίες αποδείχθηκαν μειονέκτημα για τους πρώτους διαγωνιζόμενους στην πίστα. Ο Rovanperä, ο οποίος βγήκε πρώτος στην πίστα, έπεσε στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης πίσω από τον Ogier, αφού τερμάτισε 6,0 δευτερόλεπτα πιο αργά από τον ομόσταυλό του στην Toyota.

Ο Evans και ο Lappi μοιράστηκαν την τέταρτη θέση στη γενική κατάταξη, 15,6 δευτερόλεπτα μακριά από τον ταχύτερο χρόνο. Ο Lappi έδειξε βελτιωμένο ρυθμό και σημείωσε τον τρίτο ταχύτερο χρόνο στην τέταρτη ειδική διαδρομή, αλλά στη συνέχεια ο Φινλανδός έπρεπε να σταματήσει σε ένα οδικό τμήμα για να επισκευάσει ένα ψυγείο που είχε διαρροή.

Το δεύτερο σκέλος του loop είχε υγρά σημεία, τα οποία και πάλι ευνόησαν τα μαλακά ελαστικά της Pirelli. Ο Neuville εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το ρίσκο της χρήσης τεσσάρων μαλακών ελαστικών για το ανώμαλο πέρασμα της πέμπτης διαδρομής (Λιβάδια), όταν ο Βέλγος έθεσε ένα αστραπιαίο σημείο αναφοράς και ήταν 5,0 δευτερόλεπτα ταχύτερος από τον αντίπαλό του Ogier.

“Ήταν δύσκολο να κάνω επιλογή ελαστικών πριν από το στάδιο, αλλά στο τέλος είπα ότι έπρεπε να τα δώσω όλα”, δήλωσε ο Neuville. “Ό,τι μπορούμε να πάρουμε τώρα είναι καλό για αύριο, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν ήταν ένα ωραίο στάδιο.”

Φαινόταν ότι ο Neuville θα έπαιρνε τη δεύτερη νίκη του στο στάδιο της διοργάνωσης πριν ένας ενθουσιασμένος Tänak ανάψει τις οθόνες χρονομέτρησης. Ο Εσθονός επωφελήθηκε από μια καλύτερη θέση στο δρόμο μετά τη βλάβη της αντλίας νερού και ήταν 5,9 δευτερόλεπτα ταχύτερος από τον Neuville.

Ogier: Τα μαλακά ελαστικά γλίτωσαν

Ο Neuville έφυγε από το στάδιο με καλή αίσθηση, ωστόσο, καθώς διεύρυνε τη διαφορά του από τον Ogier σε 7,4 δευτερόλεπτα, ο οποίος με τη σειρά του είχε επιλέξει να πάει με το μαλακό ελαστικό.

“Ήταν η σωστή απόφαση, αλλά το ράλι είναι πολύ μακρύ και δεν έχουμε τόσα πολλά μαλακά ελαστικά”, δήλωσε ο Ogier για τον χρόνο του Neuville και την επιλογή των full-soft ελαστικών. “Όλα είναι θέμα στρατηγικής”.

Ο Lappi κατάφερε να οδηγήσει το τραυματισμένο Hyundai του στον τέταρτο ταχύτερο χρόνο, μπροστά από τον teammate Sordo και τον Katsuta. Ο Rovanperä σήκωσε το μεγαλύτερο βάρος του ολισθηρού, χαλαρού χαλικιού, καθώς ήταν το πρώτο αυτοκίνητο που βγήκε στην πίστα. Ο Φινλανδός ήταν ταχύτερος από τον Evans, αλλά έμεινε 20,2 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρωτοπόρο Neuville στη γενική κατάταξη.

Ο Rovanperä δυσκολεύτηκε επίσης στο έκτο στάδιο (Elatia), το μεγαλύτερο της ημέρας με περισσότερα από 28 χιλιόμετρα. Ο οδηγός της Toyota έχασε δέκα δευτερόλεπτα, αλλά κατάφερε να διατηρήσει την τρίτη θέση του στη γενική κατάταξη.

Το στάδιο κέρδισε ο Ogier, αν και ο Γάλλος έχασε το πάνω επίπεδο της πίσω πτέρυγας του Yaris του. Ήταν 4,6 δευτερόλεπτα ταχύτερος από τον Neuville, ο οποίος πιθανότατα είχε πρόβλημα με το πίσω διαφορικό.

Ο Ogier δεν ήταν ο μόνος οδηγός που υπέστη ζημιά: ο team-mate Evans έχασε μέρος της πίσω πτέρυγας του στο δρόμο για το δεύτερο ταχύτερο χρόνο, ο οποίος ανέβασε τον Ουαλό από την έκτη στην τέταρτη θέση της γενικής.

Ο Yohann Rossel πήρε την πρωτιά στο WRC2 μετά την εγκατάλειψη του Adrien Fourmaux της M-Sport με κλατάρισμα στο έκτο στάδιο.

Έξι ειδικές διαδρομές περιμένουν τις ομάδες το Σάββατο.