péntek, május 10, 2024
HomeMotorsportsWRC Görögország: Thierry Neuville sakkban tartja Ogier-t

WRC Görögország: Thierry Neuville sakkban tartja Ogier-t

Thierry Neuville egy akciódús pénteki görögországi futam után összesítésben vezetve vág neki a szombati Akropolisz-ralinak

2023 A rali-világbajnokság (WRC) éllovasa, Thierry Neuville a szombati görögországi Akropolisz-ralira sovány előnnyel indul a Toyota pilótája, Sébastien Ogier előtt, miután kemény csatát vívott a durva kavicsos szakaszokon. A belga az öt pénteki szakaszból csak egyet nyert meg, de egy sor egyenletes időt futott, és jelenleg 2,8 másodperccel vezet Ogier előtt.

Kalle Rovanperä, a bajnokságot és a ralit is vezető pilóta úgy tudta korlátozni a járulékos károkat, hogy elsőként ment a pályára, és a harmadik helyen, 25,5 másodperces hátránnyal fejezte be a pénteki napot, míg a Toyota címvédője, Elfyn Evans további 5,5 másodperces hátránnyal a negyedik helyen végzett. A Hyundai versenyzője, Esapekka Lappi lett az ötödik a Toyota versenyzője, Takamoto Katsuta előtt, Dani Sordo pedig a hetedik.

Az M-Sport-Fordnak ismét nehéz napja volt, Pierre-Louis Loubet-nek a második szakasz előtt kellett feladnia a versenyt egy vélhetően meghibásodott vízpumpa miatt. Ott Tänak feljött a negyedik helyre, mielőtt egy késői kilépés a gumiszerelési zónából időbüntetést eredményezett, ami a 2019-es világbajnokot a nyolcadik helyre taszította.

A reggeli forró és száraz időjárás délután is folytatódott, így az utak sokkal szárazabbak voltak, mint a korábban vezetett utak, ahol egy vihar tócsákat hagyott maga után.

A rali iránya még a délutáni kezdés előtt megváltozott. Tänaknak a gumiszerelési zóna közepén gondja akadt a vízpumpával, amit meg lehetett javítani, de nagy árat kellett fizetni érte. Tänak 22 perc késéssel hagyta el a zónát, ami 3:40 perces időbüntetést eredményezett.

Ogier: A legjobb idő az első szakaszon

Ogier érte el a legjobb időt a délutáni első, negyedik szakaszon, a Loutrakin átvezető második hágón (10,37 kilométer). A hivatalos szervek végül a nézők biztonsága miatt félbeszakították a szakaszt, miután a kilenc megmaradt Rally1-es autóból nyolc már teljesítette a pályát. A nyolcszoros világbajnok, aki csak egy részszezont versenyez, 2,2 másodperccel volt gyorsabb a ralit vezető Neuville-nél, aki 2,4 másodpercre növelte előnyét az összesítésben.

A szakasz forró és száraz körülmények között zajlott, ami hátrányosnak bizonyult az első versenyzők számára a pályán. Rovanperä, aki elsőként lépett a pályára, az összesítésben Ogier mögött a harmadik helyre esett vissza, miután 6,0 másodperccel lassabban ért célba, mint Toyota csapattársa.

Evans és Lappi megosztva a negyedik helyen végzett, 15,6 másodperccel lemaradva a leggyorsabb időtől. Lappi javuló tempót mutatott és a harmadik legjobb időt autózta a negyedik szakaszon, de aztán a finn megállt egy útszakaszon, hogy megjavítsa a szivárgó hűtőt.

A kör második szakaszán nedves foltok voltak, ami ismét a Pirelli lágy gumijainak kedvezett. Neuville a lehető legjobban kihasználta a négy lágy gumi használatának kockázatát az ötödik szakasz (Livadia) rázós szakaszán, amikor a belga villámgyors időmérőt teljesített, és 5,0 másodperccel gyorsabb volt riválisánál, Ogier-nél.

„Nehéz volt a szakasz előtt gumit választani, de végül azt mondtam, hogy mindent bele kell adnom” – mondta Neuville. „Amit most el tudunk vinni, az jó lesz holnapra, de őszintén szólva nem volt egy szép szakasz.”

Úgy tűnt, hogy Neuville megszerzi a verseny második szakaszgyőzelmét, mielőtt egy izgatott Tänak felgyújtotta az időmérő kijelzőit. Az észt a vízpumpa meghibásodása után jobb pozícióból profitált az úton, és 5,9 másodperccel gyorsabb volt Neuville-nél.

Ogier: a lágy gumikat megkímélték

Neuville azonban jó érzéssel hagyta el a szakaszt, mivel 7,4 másodpercre növelte előnyét Ogier előtt, aki viszont úgy döntött, hogy kímélni fogja a lágy gumik egy részét.

„Ez volt a helyes döntés, de a rali nagyon hosszú, és nincs annyi lágy gumink” – mondta Ogier Neuville idejéről és a teljesen lágy gumik választásáról. „Minden csak stratégia kérdése.”

Lappinak sikerült a sérült Hyundai-t a negyedik legjobb időre vezetnie csapattársa, Sordo és Katsuta előtt. Rovanperä viselte a csúszós, laza kavicsot, mivel ő volt az első autó a pályán. A finn gyorsabb volt Evansnél, de 20,2 másodperccel lemaradt az összesítésben vezető Neuville mögött.

Rovanperä a hatodik szakaszon (Elatia) is küszködött, amely a nap leghosszabb, több mint 28 kilométeres szakasza volt. A Toyota pilótája tíz másodpercet veszített, de meg tudta őrizni harmadik helyét az összesítésben.

A szakaszt Ogier nyerte, bár a francia elvesztette Yarisának hátsó szárnyának felső szintjét. 4,6 másodperccel volt gyorsabb Neuville-nél, akinek valószínűleg a hátsó differenciálművel volt gondja.

Nem Ogier volt az egyetlen versenyző, aki sérülést szenvedett: csapattársa, Evans a második legjobb időre érve elvesztette hátsó szárnyának egy részét, amivel a walesi a hatodik helyről az összesített negyedik helyre lépett előre.

Yohann Rossel átvette a vezetést a WRC2-ben, miután az M-Sport versenyzője, Adrien Fourmaux a hatodik szakaszon defekt miatt kiesett.