Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedMoto2 Κατάρ: Ο Fermin Aldeguer κάνει τρεις νίκες στη σειρά

Moto2 Κατάρ: Ο Fermin Aldeguer κάνει τρεις νίκες στη σειρά

Ο Fermin Aldeguer παίρνει την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο Κατάρ και δίνει αγώνα δρόμου στον ανταγωνισμό της Kalex – στενές μονομαχίες για τη δεύτερη και την τέταρτη θέση

Ο Fermin Aldeguer έχει πάρει φόρα: μετά την Ταϊλάνδη και τη Μαλαισία, ο αναβάτης της Boscoscuro πήρε μια ανώτερη νίκη και στον αγώνα Moto2 στο Κατάρ, συμπληρώνοντας το χατ-τρικ των νικών του. Ο Manuel Gonzalez κατέκτησε το πρώτο του βάθρο στη δεύτερη θέση, αφήνοντας οριακά πίσω του τον Aron Canet για την τρίτη θέση.

“Ήταν άλλος ένας απίστευτος αγώνας, αν και σήμερα ήταν εντελώς διαφορετικός”, συνόψισε ο νικητής του αγώνα Aldeguer. “Έκανα ένα μικρό λάθος στην πρώτη στροφή, αλλά ήξερα ότι ο ρυθμός του αγώνα μου ήταν καλός.

“Εν τω μεταξύ, επικεντρώθηκα σε έναν τερματισμό στην πρώτη τριάδα, αλλά συνέχισα να πιέζω και γινόμουν όλο και καλύτερος. Σήμερα, φυσικά, είμαι πολύ χαρούμενος. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα για όλη τη σκληρή δουλειά που έκανε αυτό το Σαββατοκύριακο για να βρει το σωστό στήσιμο. Ευχαριστώ επίσης την οικογένειά μου στην πατρίδα. “

Ο Ρόμπερτς προηγείται από την pole

Υπήρχαν 18 γύροι στο πρόγραμμα για τον αγώνα υπό φωτισμό στο Lusail International Circuit. Ο Filip Salac δεν μπόρεσε να λάβει μέρος στον αγώνα μετά από ένα τεχνικό πρόβλημα κατά τη διάρκεια του γύρου προθέρμανσης.

Ο Joe Roberts εκκίνησε από την pole position για πρώτη φορά από το 2020. Οι Celestino Vietti και Canet μοιράστηκαν μαζί του την πρώτη σειρά. Ο Aldeguer, ο οποίος είχε ήδη κυριαρχήσει στα δοκιμαστικά, ήταν τέταρτος στη σειρά εκκίνησης. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του Moto2 Pedro Acosta ξεκίνησε από την έβδομη θέση για τον προτελευταίο αγώνα της σεζόν του Moto2.

Ο Roberts πήρε την πρωτοπορία από τον Vietti στην εκκίνηση. Ο Aldeguer κατέλαβε την τρίτη θέση. Τα πράγματα πήραν άσχημη τροπή για τον Acosta, ο οποίος έπεσε στη 13η θέση στις πρώτες στροφές.

Ο Canet πιάνει τον Roberts, ο Aldeguer χάνει

Στον πρώτο γύρο, ο Canet ανέβηκε στη δεύτερη θέση και λίγες στιγμές αργότερα επιτέθηκε στον Roberts για να πάρει την πρωτιά. Ο Aldeguer έχασε μερικές θέσεις μετά από ένα λάθος και βρέθηκε στο τέλος της πρώτης 10άδας. Ο Vietti έχασε επίσης έδαφος και βρέθηκε μόνος του στην πρώτη θέση.

Ο Vietti έχασε επίσης έδαφος και ήταν μόλις πέμπτος μετά από τρεις γύρους. Ο Jake Dixon και ο Manuel Gonzalez τον προσπέρασαν. Μαζί με τους Canet και Roberts, κατάφεραν αρχικά να απομακρυνθούν από τον υπόλοιπο αγώνα σε ένα γκρουπ τεσσάρων.

Μόλις πέρασαν τον Vietti, ο Tony Arbolino ξεκίνησε την καταδίωξη. Ο Aldeguer, όμως, τον πλησίαζε ήδη από πίσω. Δείχνοντας σταθερό ρυθμό μετά το πρώτο του λάθος, έπιασε τον Arbolino και έκλεισε τη διαφορά προς τα εμπρός. Εκεί, ο Aldeguer έκανε τη μία κίνηση μετά την άλλη και πήρε την πρωτιά στον 9ο γύρο

Ο Aldeguer προηγείται

Ο αναβάτης του Boscoscuro πήρε αμέσως προβάδισμα από την εκκίνηση του αγώνα. Οι Canet, Gonzalez και Dixon πάλεψαν μάταια για να τον προσπεράσουν. Ο Roberts έπεφτε όλο και περισσότερο πίσω σε αυτό το στάδιο του αγώνα. Βρέθηκε στο τέλος της πρώτης 10άδας μαζί με τον Vietti, ενώ ο Arbolino υποβιβάστηκε στην 11η θέση μετά από ένα οδηγικό λάθος.

Για το υπόλοιπο του αγώνα, ο Aldeguer οδηγούσε μόνος του στην κορυφή. Ο μόνος που πλησίαζε το ρυθμό του ήταν ο Gonzalez. Πέρασε τους Dixon και Canet για να πάρει τη δεύτερη θέση. Ωστόσο, η διαφορά από την κορυφή ήταν ήδη δύο δευτερόλεπτα.

Στον τερματισμό, το προβάδισμα του Aldeguer ήταν ακόμη και 2,643 δευτερόλεπτα, γεγονός που οφειλόταν και σε μια μονομαχία που έγινε αργά μεταξύ του Gonzalez και του Canet για τη δεύτερη θέση. Ο τελευταίος άσκησε πίεση και επιτέθηκε αρκετές φορές στον Gonzalez στον τελευταίο γύρο. Στο τέλος, ο Canet νικήθηκε για εννέα χιλιοστά

Στενές μονομαχίες στις τελικές φάσεις

Η μάχη για την τέταρτη θέση ήταν και πάλι αμφίρροπη. Ο Ai Ogura και ο Dixon άλλαξαν θέσεις αρκετές φορές. Στο τέλος, ο Ogura κέρδισε με διαφορά 0,040 δευτερολέπτων.

Ο Vietti ανέβηκε ξανά στην έκτη θέση στους τελευταίους γύρους. Ο Somkiat Chantra τερμάτισε έβδομος. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Acosta αρκέστηκε στην όγδοη θέση. Πίσω τους, οι Alonso Lopez και Arbolino συμπλήρωσαν την πρώτη 10άδα, με τον Roberts να τερματίζει 11ος.

Ο Darryn Binder σημείωσε δύο βαθμούς για τη γερμανική ομάδα IntactGP με την 14η θέση. Ο team-mate του Lukas Tulovic εγκατέλειψε στον όγδοο γύρο του αγώνα και δεν είδε την καρό σημαία.