Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedManUnited γυρίζει 0:2 - Ο Αβονίγιε στο ίδιο επίπεδο με Αντεμπαγιόρ και...

ManUnited γυρίζει 0:2 – Ο Αβονίγιε στο ίδιο επίπεδο με Αντεμπαγιόρ και Σαλάχ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι της στην Premier League. Οι “κόκκινοι διάβολοι” βρίσκονταν ήδη πίσω στο σκορ με 2-0 μετά από μόλις τέσσερα λεπτά κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Την κλειστή νίκη με 1-0 επί της Γουλβερχάμπτον στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι ακολούθησε η απογοητευτική ήττα με 2-0 από την Τότεναμ Χότσπορ. Έτσι, πριν από το τρίτο παιχνίδι πρωταθλήματος, οι Κόκκινοι Διάβολοι βρίσκονταν υπό πίεση. Αλλά τα πρώτα λεπτά στο Old Trafford δεν έμοιαζαν με λύτρωση. Οι οπαδοί της Γιουνάιτεντ πρέπει να ένιωσαν ότι βρίσκονταν σε λάθος ταινία – οι γηπεδούχοι είχαν ήδη βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0 μετά από μόλις τρία λεπτά και 47 δευτερόλεπτα. Ο Awoniyi άνοιξε το σκορ μετά από δύο λεπτά (2ο), πριν ο Boly πετύχει με κεφαλιά ένα ελεύθερο σουτ (4ο). Και τα δύο τέρματα είχαν προηγηθεί από τον Gibbs-White.

Ήταν αναμφίβολα ένα ξεχωριστό γκολ για τον Awoniyi – ο πρώην επιθετικός της Ένωσης Βερολίνου είχε σκοράρει στο έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι του στην Premier League φέτος. Τέτοιο σερί δεν είχε ξαναγίνει από επαγγελματία της Forest στην κορυφαία κατηγορία της Αγγλίας. Ο Νιγηριανός έγινε επίσης μόλις ο τρίτος Αφρικανός μετά τον Adebayor (Τόγκο) και τον Salah (Αίγυπτος) που πετυχαίνει αυτό το κατόρθωμα στην Premier League.

Η Γιουνάιτεντ δεν αφέθηκε, ωστόσο, αλλά απάντησε με μανία στην κοιλιά της. Το πρώτο επιτυχημένο γκολ ήρθε στο 17ο λεπτό, όταν ο Έρικσεν ξεπέρασε τον τερματοφύλακα της Forest, Τέρνερ, ο οποίος κάθε άλλο παρά ασφαλής ήταν σε όλο το παιχνίδι. Λίγο αργότερα θα έπρεπε να είχε γίνει το 2:2, αλλά ο έκπληκτος Κασεμίρο με κεφαλιά πέρασε δίπλα από την εστία από τα τέσσερα μέτρα (26.). Λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα, η Forest τόλμησε να βγει ξανά μπροστά – και παραλίγο να πετύχει το 3:1: Ο Gibbs-White, όμως, σούταρε άστοχα πάνω στον συμπαίκτη του Awoniyi (45.+2).

Ο Gibbs-White αστοχεί στο 3:1 – ο Worrall πετάγεται εκτός γηπέδου

Μετά την ανάπαυλα, ο Gibbs-White θα μπορούσε να αυξήσει το προβάδισμα, αλλά λανθασμένα αποφάσισε να μην τελειώσει σε υποσχόμενη θέση (47.). Στη συνέχεια ήταν η ίδια παλιά ιστορία: η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δημιούργησε τεράστια πίεση και συνέτριψε πραγματικά τους αουτσάιντερ. Η ισοφάριση ήρθε στο 52ο λεπτό: ο Μπρούνο Φερνάντες έδωσε έξυπνη κεφαλιά στον Κασεμίρο και αυτή τη φορά ο Βραζιλιάνος δεν έχασε την ευκαιρία.

Ο αρχηγός των γηπεδούχων θα μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι στο 59ο λεπτό, αλλά ο Μπρούνο Φερνάντες έσπρωξε την μπάλα δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι από τα έξι μέτρα. Στη συνέχεια, ένα τέταρτο πριν από το τέλος: Η ManUnited -με αριθμητική υπεροχή λόγω του έκτακτου φάουλ του Worrall (67ο) – κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Danilo στον Rashford, το οποίο ο Bruno Fernandes αξιοποίησε (76ο).

Στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, η θαρραλέα Forest έψαξε και πάλι την ευκαιρία της, αλλά δεν είχε την απαραίτητη ακρίβεια. Από την άλλη πλευρά, η Γιουνάιτεντ ήταν πολύ απρόσεκτη με τις ευκαιρίες της: Η πάσα του Σάντσο προς τον Ράσφορντ απέτυχε εντελώς (90.+8). Μετά από περισσότερα από δώδεκα λεπτά καθυστερήσεων, ο διαιτητής Stuart Attwell έβαλε τέλος στο παιχνίδι. Η δεύτερη εντός έδρας νίκη της Γιουνάιτεντ σφραγίστηκε.

Με έξι βαθμούς, η ομάδα του προπονητή Έρικ τεν Χαγκ βρίσκεται προσωρινά στην πέμπτη θέση – και μπορεί να δοκιμάσει τη φόρμα της την επόμενη Κυριακή. Τότε θα παίξει εκτός έδρας με την δευτεραθλήτρια Άρσεναλ, η οποία το Σάββατο έχασε εκπληκτικά βαθμούς από τη Φούλαμ (2-2).