Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized90.+2: Ο Βάσκεθ οδηγεί την αποδεκατισμένη Ρεάλ στην κορυφή της βαθμολογίας στην...

90.+2: Ο Βάσκεθ οδηγεί την αποδεκατισμένη Ρεάλ στην κορυφή της βαθμολογίας στην Αλαβές

Η Ρεάλ Μαδρίτης πηγαίνει στη σύντομη χειμερινή διακοπή της La Liga στην κορυφή του πίνακα. Κόντρα στην Ντεπορτίβο Αλαβές, οι δέκα Μαδριλένοι εκμεταλλεύτηκαν ένα τετ-α-τετ στις καθυστερήσεις και εξασφάλισαν τη νίκη

Ηδη το βράδυ της Πέμπτης υπήρχαν καλά νέα για τη Ρεάλ Μαδρίτης ενόψει του τελευταίου αγώνα πρωταθλήματος της χρονιάς. Χάρη στην ισοπαλία 1-1 της Χιρόνα στη Ρεάλ Μπέτις, οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν να ξεπεράσουν τους Καταλανούς στην κορυφή της βαθμολογίας κερδίζοντας την Ντεπορτίβο Αλαβές. Ένα εγχείρημα που αποδείχθηκε πιο δύσκολο από το αναμενόμενο στη Χώρα των Βάσκων, αν και οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν νωρίς την πρώτη ευκαιρία με τον Βαλβέρδε (2ο).

Μόνο ο Βαλβέρδε ξεχωρίζει

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, οι ανέμπνευστοι Μαδριλένοι, με τον Νάτχο να αντικαθιστά τον Αλάμπα, ο οποίος είχε ήδη υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση και είχε υποστεί σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο στο 4-1 επί της Βιγιαρεάλ, δεν βρήκαν κάτι περισσότερο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, μετά την απόκρουση του σουτ του Λουίς Ριόχα στο 8ο λεπτό, η αναμέτρηση να γίνει αρκετά τεταμένη. Μόλις πέρασε πάνω από μισή ώρα, ήρθε η επόμενη κορυφαία στιγμή, πάλι από τον Βαλβέρδε (38′). Ωστόσο, το δυνατό μακρινό του σουτ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Ντεπορτίβο, Σιβερά, όπως και η πρώτη προσπάθεια του Ουρουγουανού, γι’ αυτό και το παιχνίδι πήγε στην ανάπαυλα χωρίς γκολ.

Ο Νάτσο κλωτσάει και πετάει

Μετά την ανάπαυλα, ήταν ο Νάτσο από όλους τους ανθρώπους που προκάλεσε την πρώτη δυσάρεστη αναστάτωση. Στη μεσαία γραμμή, ο Ισπανός πάτησε από πίσω με ανοιχτή σόλα τον προσαγωγό του Samu. Αρχικά του δόθηκε κίτρινη κάρτα, ο Isidro Diaz de Mera Escuderos διόρθωσε την πρώτη του απόφαση μετά από επανεξέταση με το VAR και απέβαλε τον αρχηγό της Ρεάλ με κόκκινη κάρτα (55′). Η στενωπός στην άμυνα των Μαδριλένων επιδεινώθηκε έτσι περαιτέρω

Πάντως, η Αλαβές δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το ποσοτικό της πλεονέκτημα. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν παιγνιώδεις λύσεις απέναντι στην αδίστακτη πρωτευουσιάνικη ομάδα, για την οποία ο Τσουαμένι γλίστρησε ως αλλαγή στην κεντρική άμυνα. Αντίθετα, οι αποδεκατισμένοι “ασπρόμαυροι” ήταν αυτοί που έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν με τον Ροντρίγκο (75′).

Ο Κρόος ετοιμάζει το νικητήριο γκολ

Σε μια αδιάφορη τελική φάση, φάνηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα ότι οι βαθμοί θα μοιράζονταν και η Χιρόνα θα πήγαινε στο νέο έτος ως πρωτοπόρος του πρωταθλήματος. Ωστόσο, οι Los Blancos χτύπησαν στις καθυστερήσεις: Ένα κόρνερ του Kroos βρήκε τον εντελώς ελεύθερο Vazquez, ο οποίος από κοντά με κεφαλιά έγραψε το πολυδιαφημισμένο 1-0 (90.+2).

Η νίκη στις καθυστερήσεις σημαίνει ότι η Ρεάλ Μαδρίτης πηγαίνει στο πρώτο παιχνίδι της νέας χρονιάς ως πρωτοπόρος. Οι “ασπρόμαυροι” υποδέχονται την RCD Mallorca στις 3 Ιανουαρίου (19.15). Η Αλαβές θα φιλοξενήσει τη Ρεάλ Σοσιεδάδ το προηγούμενο βράδυ την ίδια ώρα.