Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤρεις κόκκινες κάρτες, κανένα γκολ: Η Μπαρτσελόνα χάνει στην πρεμιέρα της

Τρεις κόκκινες κάρτες, κανένα γκολ: Η Μπαρτσελόνα χάνει στην πρεμιέρα της

Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να ξεπεράσει την ισοπαλία 0-0 απέναντι σε μια στιβαρή Χετάφε. Οι Ραφίνια και Χάβι είδαν κόκκινη για τους Καταλανούς, ο Μάτα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για τους Azulones. Στη συνέχεια, βαθιά μέσα στις καθυστερήσεις, χρειάστηκε να επέμβει το VAR.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Μπαρτσελόνα αντιμετώπισε εκτός έδρας την Getafe FC – μια αναμέτρηση που έχει δώσει λίγη χαρά στους Καταλανούς στο πρόσφατο παρελθόν. Η τελευταία φορά που η Μπάρτσα συναντήθηκε στο Coliseum Alfonso Perez ήταν το 2019, και από τότε το αποτέλεσμα ήταν ένα 0:1 και δύο μηδενισμοί.

Η ενδεκάδα του Χοσέ Μπορντάλας κατέστησε σαφές ότι η προσέγγιση των γηπεδούχων απέναντι στους Καταλανούς θα είναι και φέτος αμυντική. Με τους Ντενέ, Άλβαρεζ, Ντουάρτε, Μίτροβιτς, Ιγκλέσιας και Νταμιάν, υπήρχαν έξι ονομαστικοί αμυντικοί στην πρώτη ενδεκάδα.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Χάβι βασίστηκε στους δύο νεοφερμένους Γκουντογκάν και Οριόλ Ρομέου στη μεσαία γραμμή μαζί με τον Ντε Γιονγκ. Ενώ ο τελευταίος έπαιζε αμυντικά, ο Γερμανός διεθνής βρέθηκε στο μισό αριστερό επιθετικό κέντρο μαζί με τον Pedri. Ο Λεβαντόφσκι έπαιξε στο εννιάρι, ο Ραφίνια κράτησε τη δεξιά πτέρυγα. Αμυντικά, ο Αραούχο ανέλαβε τον κενό ρόλο του δεξιού αμυντικού δίπλα στους Κούντε, Κρίστενσεν και τον επιθετικό Μπάλντε.

Η Μπάρτσα στην πρόωρη τύχη

Αρχικά στο παιχνίδι, ο Γκουντογκάν είχε την πρώτη ευκαιρία, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Ραφίνια – ο οποίος ήταν και οφσάιντ (2.). Λίγο αργότερα, όμως, η Μπαρτσελόνα στάθηκε τυχερή, όταν ο Λατάσα ξέφυγε από την άμυνα, αλλά, υπό την ελαφρά πίεση του Κουντέ μπροστά από την εστία, έκανε εναέρια τρύπα σε υποσχόμενη θέση (4ο).

Στη συνέχεια, οι Αζουλένοι επικεντρώθηκαν στο να καταστρέψουν όσο το δυνατόν περισσότερο το παιχνίδι των Καταλανών. Εκτός από τη σκληρή προσέγγιση στις μονομαχίες, υπήρξαν και αλλεπάλληλα φάουλ εκτός μπάλας. Αρχικά, αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Μπάρτσα να μην μπορεί σχεδόν καθόλου να αναπτυχθεί επιθετικά. Ο Οριόλ Ρομέου είχε την καλύτερη ευκαιρία από μακριά (26ο). Ήταν επίσης επικίνδυνη μετά από σουτ του Ραφίνια, το οποίο απέκρουσε ο Σόρια. Η μπάλα πήδηξε στο πόδι του Μίτροβιτς και από εκεί στο δοκάρι (36ο).

Ελικοειδές χτύπημα του Ραφίνια

Μόλις λίγο αργότερα, ο Raphinha έκανε πολύ πιο δύσκολη τη ζωή της ομάδας του. Ο ακραίος επιθετικός άφησε τον εαυτό του να προκληθεί από τους σκληρούς χειρισμούς των γηπεδούχων σε τέτοιο βαθμό που έριξε αγκωνιά στον Άλβαρεζ και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα (42ο λεπτό).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χάβι θυσίασε τον κεντρικό αμυντικό Κρίστενσεν και έβαλε τον εξτρέμ Άμπντε, ο οποίος προτιμήθηκε από τους Φεράν Τόρες και Φατί. Ο Ντε Γιονγκ έπεσε στην κεντρική άμυνα δίπλα στον Κούντε. Η Μπάρτσα παρέμεινε στον έλεγχο του αγώνα ακόμα και όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο, αν και οι γηπεδούχοι δοκίμασαν κάτι πιο επιθετικό με τετράδα αντί για πεντάδα στα μετόπισθεν. Ο Άμπντε έφτασε κοντά στο βολέ (53ο), αλλά αστόχησε.

Ο Μάτα βάζει στο δέκα εναντίον δέκα, πετάει και ο Χάβι

Πάντως, το μειονέκτημα του δεύτερου ημιχρόνου δεν κράτησε πολύ. Στο 57ο λεπτό, ο Μάτα άργησε σαφώς σε μια μονομαχία με τον προωθημένο Αραούχο και κατά συνέπεια δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του στο παιχνίδι – και ξαφνικά έγινε δέκα εναντίον δέκα. Λίγο αργότερα, ο Λεβαντόφσκι έκανε την πρώτη του εμφάνιση, αλλά απέτυχε με την κεφαλιά του απέναντι στον αμυντικό Άλβαρεζ (62ο).

Τότε ο διαιτητής Soto Grado έβγαλε την τρίτη κόκκινη κάρτα. Ο Xavi ζήτησε πέναλτι στη γραμμή του γηπέδου, συμπεριλαμβανομένης και της κόκκινης κάρτας στον Djené, αφού ο Abde έπεσε στο τετ α τετ μαζί του στην πορεία προς το τέρμα. Το ελεύθερο λάκτισμα δεν δόθηκε, αλλά ο προπονητής στάλθηκε στις κερκίδες (71ο).

Η Μπάρτσα το δοκίμασε στην τελική φάση με τους πολύ νεαρούς παίκτες. Οι Γιαμάλ, Γκάβι και Φατί μπήκαν στο παιχνίδι και ξεκίνησαν απέναντι σε μια βαθιά όρθια Γκετάφε. Ο Αμπντέ δεν κατάφερε να βρει την εξωτερική πλευρά των διχτύων (74ο) και ο Φατί έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι μετά από σέντρα του Γιαμάλ (80ο), αλλά δεν είχε να γίνει κάτι περισσότερο.

Χαμηλά στις καθυστερήσεις, τα πράγματα γίνονται ταραχώδη

Πάντως, το παιχνίδι έφτασε σε μια άκρως δραματική κορύφωση βαθιά μέσα στις καθυστερήσεις. Αρχικά, ο Αραούχο χτυπήθηκε μέσα στην περιοχή του πέναλτι. Ωστόσο, το βίντεο που αποδείχθηκε ανακάλυψε προηγουμένως χτύπημα με το χέρι από τον Γκάβι, γι’ αυτό και δεν υπήρξε πέναλτι (90.+14). Στην απευθείας αντεπίθεση, η Γκετάφε αντεπιτέθηκε: Πρώτα ο Γκάβι απέκρουσε με μεγάλη δυσκολία το σουτ του Πόρτου, στη συνέχεια ο Λοζάνο αστόχησε σε ελεύθερο κόρνερ από τα πέντε μέτρα (90.+15). Μόνο τότε τελείωσε το ματς.

Αυτή είναι η τέταρτη συνεχόμενη φορά που η Μπαρτσελόνα δεν καταφέρνει να πετύχει δικό της τέρμα στη Χετάφε και υπέστη την πρώτη της αποτυχία στο πρωτάθλημα. Οι Azulones αγωνίζονται στη Girona την επόμενη Κυριακή (17.30). Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Κάντιθ στο Ολυμπιακό Στάδιο στις 19.30, το εναλλακτικό γήπεδο όσο το Καμπ Νου στην έδρα της ανακατασκευάζεται.