понеделник, май 6, 2024
HomeLa LigaТри червени картона, без голове: Барселона губи в откриващия си мач

Три червени картона, без голове: Барселона губи в откриващия си мач

ФК Барселона не успя да стигне по-далеч от равенството 0:0 срещу силния ФК Хетафе. Рафиня и Шави видяха червения цвят за каталунците, а Мата получи червен картон за „азулоните“. След това, дълбоко в продължението на мача, се наложи да се намеси VAR.

Откриващият мач на ФК Барселона в лигата беше гостуването на ФК Хетафе – сблъсък, който не донесе много радост на каталунците в близкото минало. За последен път Барса се срещна на Колизеум Алфонсо Перес през 2019 г., а оттогава резултатът е 0:1 и две нули.

Съставът на Хосе Бордалас даде да се разбере, че подходът на домакините срещу каталунците през този сезон отново ще бъде дефанзивен. С Джене, Алварес, Дуарте, Митрович, Иглесиас и Дамиан в първата единайсеторка имаше шестима номинални защитници.

За Барселона Хави разчиташе на двете нови попълнения Гюндоган и Ориол Ромеу в средата на терена заедно с Де Йонг. Докато последният играеше дефанзивно, германският национал се озова в полулевия фланг на атакуващото полузащитно поле заедно с Педри. Левандовски играеше на деветката, а Рафиня държеше дясното крило. В дефанзивен план Араужо зае овакантената роля на десен защитник заедно с Кунде, Кристенсен и атакуващия Балде.

Барса с ранен късмет

В началото на мача Гюндоган имаше първия шанс, но не вкара топката в мрежата след центриране от Рафиня – който също беше в аут (2.). Малко след това обаче Барселона имаше късмет, когато Латаса се измъкна от защитата, но под лекия натиск на Кунде пред вратата направи въздушна дупка в обещаваща позиция (4.).

След това „азулоните“ се концентрираха върху това да разрушат максимално играта на каталунците. Освен твърдия подход в двубоите, имаше и многократни фаулове извън топката. Първоначално това имаше за последица, че Барса трудно можеше да се развие в офанзивен план. Ориол Ромеу имаше най-добрия шанс да се разпише от дистанция (26-та минута). Той беше опасен и след удар на Рафиня, който Сория парира. Топката отскочи до крака на Митрович и оттам до гредата (36-и).

Удар с глава на Рафиня

Малко след това Рафиня направи живота на своя отбор много по-труден. Крилото си позволи да бъде провокирано от грубото поведение на домакините до такава степен, че удари с лакът Алварес и беше изгонен с червен картон (42-ра минута).

През второто полувреме Хави пожертва централния защитник Кристенсен и включи крилото Абде, който бе предпочетен пред Феран Торес и Фати. Де Йонг падна в централната защита заедно с Кунде. Барса продължаваше да контролира играта дори когато беше в намален състав, въпреки че домакините опитаха по-атакуващ подход с четирима вместо с петима души отзад. Абде беше близо до удар от воле (53-ата минута), но пропусна.

Мата вкара десет на десет, Хави също полетя

Дефицитът през второто полувреме обаче не продължи дълго. В 57-ата минута Мата явно закъсня в единоборство с напредналия Араужо и вследствие на това получи втория си жълт картон в мача – и изведнъж резултатът стана десет на десет. Малко след това Левандовски се появи за първи път на терена, но не успя да се справи с удара с глава срещу защитника Алварес (62-ра минута).

Тогава съдията Сото Градо извади трети червен картон. Хави отсъди свободен удар край тъчлинията, включително и червен картон срещу Джене, след като Абде падна в единоборство с него по пътя към вратата. Свободният удар не беше отсъден, но треньорът беше изпратен на трибуните (71-ви).

Барса опита в заключителната фаза с много млади играчи. Ямал, Гави и Фати влязоха в игра и започнаха срещу дълбоко стоящия Хетафе. Абде не успя да уцели външната страна на мрежата (74-та), а Фати прати топката над напречната греда след центриране на Ямал (80-та), но нямаше какво повече да се случи.

Най-малко в продължението на мача нещата стават бурни

В дълбочина на продължението обаче се стигна до изключително драматична развръзка. Първо Араужо беше ударен в наказателното поле. Видеозаписите обаче откриха, че преди това Гави е играл с ръка, поради което нямаше наказателен удар (90.+14). При пряката контраатака Хетафе контраатакува: Първо Гави блокира с голяма трудност удар на Порту, а след това Лозано пропусна да изпълни свободен ъглов удар от пет метра (90.+15). Едва тогава всичко свърши.

За четвърти пореден път Барселона не успява да отбележи гол в своята врата в Хетафе и претърпява първия си неуспех в първенството. Следващата неделя „азулоните“ гостуват на Жирона (17.30 ч.). След това ФК Барселона приема ФК Кадис на Олимпийския стадион в 19.30 ч., алтернативното място, докато Камп Ноу у дома се възстановява.