Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤρέλα στις καθυστερήσεις: Ο Μαϊνού σκοράρει για να δώσει τη νίκη στη...

Τρέλα στις καθυστερήσεις: Ο Μαϊνού σκοράρει για να δώσει τη νίκη στη Μαν Γιουνάιτεντ

Για πρώτη φορά μετά από τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να κερδίσει μακριά από την έδρα της. Στη Γουλβς, οι αρχικά κυρίαρχοι “κόκκινοι διάβολοι” άφησαν το τρίποντο να τους ξεφύγει στις καθυστερήσεις, αλλά παρόλα αυτά είχαν τον τελευταίο λόγο

Για άλλη μια φορά, οι σκηνές εκτός γηπέδου ήταν αυτές που απασχόλησαν τον Έρικ Τεν Χαγκ τις ημέρες που προηγήθηκαν της επίσκεψης στη Γουλβς. Ο ομογενής παίκτης και φιγούρα αναγνώρισης Ράσφορντ είχε χάσει τη δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 4-2 στην τέταρτη κατηγορία Newport County για το FA Cup, επειδή είχε μείνει μακριά από την τελευταία προπόνηση μετά από δύο νύχτες πάρτι στο Μπέλφαστ.

Ο επαναστάτης Ράσφορντ σκοράρει μετά από πέντε λεπτά

Στο Molineux, ωστόσο, ο Ράσφορντ, ο οποίος δεν έχει μείνει χωρίς αμφισβητήσεις φέτος, όχι μόνο επέστρεψε στην ομάδα αλλά και στην αρχική ενδεκάδα. Μια αμφιλεγόμενη απόφαση, αλλά μια απόφαση στην οποία οι δέκα Χαγκ έκαναν τα πάντα σωστά. Ο Ράσφορντ ήταν το κεντρικό πρόσωπο μιας ομάδας που κυριάρχησε από το πρώτο δευτερόλεπτο και προηγήθηκε στο πέμπτο λεπτό. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να βρουν κάποια άκρη με τους “κόκκινους διαβόλους”, οι οποίοι ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι στα αριστερά. Αυτό συνέβη και στο 22ο λεπτό, όταν ο Ράσφορντ πήρε τον Σο, ο οποίος έστησε τον Χόιλουντ για το 2:0

Ανταλλαγή χτυπημάτων μετά τον πολλαπλασιασμό των ευκαιριών της Μαν Γιουνάιτεντ

Παρά το διευρυμένο προβάδισμα, η Μαν Γιουνάιτεντ δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια. Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν δέχτηκαν ούτε ένα επικίνδυνο σουτ στην άμυνα, αλλά ήθελαν και περισσότερα στην επίθεση. Ωστόσο, ο Κασεμίρο αστόχησε ελάχιστα με κεφαλιά (26′), πριν ο Χόιλουντ χάσει επίσης για εκατοστά το περίεργο 3:0, όταν ο Χοσέ Σα σούταρε πάνω του (31′). Ο Δανός και ο Βραζιλιάνος ήταν αυτοί που έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με ένα διπλό χτύπημα ιδιαίτερου τύπου: Μέσα σε τρία λεπτά, τόσο ο επιθετικός (45΄) όσο και ο κεντρικός αμυντικός (45+3΄) είχαν σκοράρει – αλλά και οι δύο ήταν οφσάιντ.

Η υποτιθέμενη αναπόφευκτη προκαταρκτική απόφαση έπρεπε επομένως να αναβληθεί για το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο οι γηπεδούχοι αρχικά σημείωσαν σημαντική πρόοδο. Αναπτύχθηκε μια ζωηρή ανταλλαγή χτυπημάτων, στην οποία οι Λισάντρο Μαρτίνεθ (49) και Ονάνα (58) από τη μία πλευρά και ο Χοσέ Σα (55) από την άλλη απέτρεψαν την τελευταία στιγμή την επίτευξη γκολ.

Τα γκολ των τζόκερς και από τις δύο πλευρές

Ένα ήδη διασκεδαστικό παιχνίδι έμελλε να γίνει ακόμα πιο συναρπαστικό, αφού ο Casemiro ανέτρεψε τον Pedro Neto στην περιοχή των Κόκκινων Διαβόλων. Ο Τζόκερ Σαράμπια μπήκε στο παιχνίδι για καλά επτά λεπτά μετά την αλλαγή του και μείωσε σε 1:2 (71′). Ωστόσο, ο πανηγυρισμός των οπαδών των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ. Αυτό που κόστισε επτά λεπτά στον Σαράμπια, το πέτυχε ο ΜακΤομινέι σε λιγότερο από τρία λεπτά στην άλλη άκρη του γηπέδου. Ο Σκωτσέζος, ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς, πλάσαρε σε κόρνερ από θέση βολής για να επαναφέρει το προβάδισμα (75′).

Η Γουλβερχάμπτον δεν απογοητεύτηκε, ωστόσο, και ανέβασε ξανά στροφές λίγο πριν το τέλος. Ο Κίλμαν έσπρωξε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή από κόρνερ (85′) και έδωσε ξανά ελπίδες στη Γουλβς, η οποία έψαχνε να επισφραγίσει την επιστροφή της στα εννέα λεπτά των καθυστερήσεων: Ο Πέδρο Νέτο έκανε το 3:3 μετά από μια σπινθηροβόλα αντεπίθεση και το Molineux έγινε άνω κάτω (90.+5).

Ο Μαϊνού κοντράρει τον Πέδρο Νέτο με την επιστροφή

Η τελευταία λέξη, ωστόσο, ανήκε στους φιλοξενούμενους. Πιο συγκεκριμένα, ο γηπεδούχος Mainoo, ο οποίος ξεκίνησε μια ακαταμάχητη ατομική κούρσα μόλις δύο λεπτά μετά την ισοφάριση, πέρασε την μπάλα μέσα από τα πόδια του Kilman και στη συνέχεια την έστειλε προσεκτικά στη μακρινή γωνία (90.+7). Ο 18χρονος πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Premier League και χάρισε στους “κόκκινους διαβόλους” την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη μετά από τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Το Σαββατοκύριακο οι Γουλβς αντιμετωπίζουν το επόμενο βαρίδι που σκοντάφτει. Το απόγευμα της Κυριακής (3μμ), η ομάδα από τα West Midlands θα φιλοξενήσει την Chelsea FC. Την ίδια ώρα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φιλοξενεί τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ.