Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήWorld Cup 2023Το ολίσθημα του Swarts αποφασίζει: Ολλανδία στα προημιτελικά

Το ολίσθημα του Swarts αποφασίζει: Ολλανδία στα προημιτελικά

Η Ολλανδία πέρασε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου χάρη στη νίκη της με 2-0 επί της Νότιας Αφρικής, η οποία ήταν ιδιαίτερα ανθεκτική στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Andries Jonker έκανε μία αλλαγή σε σχέση με τη νίκη με 7-0 επί του Βιετνάμ στον τελευταίο αγώνα του ομίλου: Ο Beerensteyn επέστρεψε στη φυσική κατάσταση μετά τον τραυματισμό του και αντικατέστησε τον Snoeijs (στον πάγκο) στην επίθεση.

Ο προπονητής της Νότιας Αφρικής, Desiree Ellis, έκανε επίσης μία αλλαγή από τη νίκη με 3-2 επί της Ιταλίας που εξασφάλισε την παρουσία της στον όμιλο G πίσω από τη Σουηδία, ξεκινώντας τον Biyana αντί του Moodaly.

Ο Ρόορντ σκοράρει – Η Νότια Αφρική έχει προβλήματα τραυματισμών

Η Οράνιε πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή, αλλά η Νότια Αφρική δεν κρύφτηκε και ήταν πάντα σε επιφυλακή για αντεπιθέσεις μέσω του εύστροφου και πονηρού Kgatlana. Παρ’ όλα αυτά, τα φαβορί της Ευρώπης πήραν νωρίς το προβάδισμα: ο Ραμαλέπε έδιωξε σε κόρνερ, αλλά ο Ρόρντ ξεσκόνισε αβίαστα από κοντά (9ο λεπτό).

Με μία εξαίρεση – ο van de Donk δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα από τον τερματοφύλακα Swart (28) – οι Ολλανδοί είχαν ελάχιστα ξεκάθαρα γκολ στο ενεργητικό τους. Η Kgatlana, από την άλλη πλευρά, ήταν πάντα επικίνδυνη: οι δύο καλύτερες ευκαιρίες της ήρθαν με ένα σουτ από οξεία γωνία (12) και, λίγο πριν την ανάπαυλα, δύο φορές μέσα σε δευτερόλεπτα από τον τερματοφύλακα van Domselaar (45.+1).

Οι Νοτιοαφρικανοί στάθηκαν επίσης άτυχοι: οι Seoposenwe και Mbane υπέστησαν σοβαρούς τραυματισμούς στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα η Ellis να αναγκαστεί να κάνει δύο αλλαγές πριν από το ημίχρονο.

Η βαριά γκάφα του Σούαρτ αποφασίζει

Μετά την αλλαγή των άκρων, η εντεκάδα του Joncker ξεκίνησε με μεγάλη κατοχή μπάλας – και υποτίθεται ότι διεύρυνε το προβάδισμα στο 54ο λεπτό: Αλλά το γκολ του Μάρτενς από γύρισμα αναθεωρήθηκε γρήγορα, επειδή ο Πέλοβα ήταν οφσάιντ στην προετοιμασία. Λιγότερο από 15 λεπτά αργότερα, όμως, ήρθε η ώρα – αν και με τη βοήθεια της Swart, η οποία ήταν πολύ προσεκτική μέχρι εκείνη τη στιγμή. Η Νοτιοαφρικανή τερματοφύλακας άφησε ένα φαινομενικά ακίνδυνο σουτ του Beerensteyn να περάσει μέσα από τα χέρια της, επιτρέποντας στη μπάλα να τρυπώσει στα δίχτυα για το 2-0 (68ο λεπτό),

Μόνο τότε η Νότια Αφρική ξεπάγωσε για λίγο στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Van Domselaar έσωσε με τα ακροδάχτυλά του μετά από σουτ του Motlhalo (73ο). Στην τελική φάση, το παιχνίδι ήταν ανοιχτό. Οι Νοτιοαφρικανοί άνοιξαν, γεγονός που δημιούργησε χώρο για τους Ολλανδούς. Αφού ο van Domselaar απέκρουσε ένα ύπουλο γυριστό σουτ του Kgatlana (90.+4), παρέμεινε μια αδιάφορη νίκη για την Oranje.