четвъртък, май 9, 2024
HomeWorld Cup 2022Подхлъзването на Swarts решава: Холандия на четвъртфиналите

Подхлъзването на Swarts решава: Холандия на четвъртфиналите

Нидерландия се класира за четвъртфиналите на Световното първенство по футбол благодарение на победата с 2:0 над Южна Африка, която беше особено издръжлива през първото полувреме.

Треньорът на националния отбор Андрис Йонкер направи една промяна в сравнение с победата над Виетнам със 7:0 в последния мач от групата: Beerensteyn се завърна във форма след контузия и замени Snoeijs (скамейка) в атака.

Треньорът на Южна Африка Дезире Елис също направи една промяна от победата с 3:2 над Италия, която им осигури място в група G след Швеция, като започна Бияна вместо Мудали.

Роорд вкара гол – Южна Африка има проблеми с контузии

Оранжевите поеха инициативата от самото начало, но Южна Африка не се криеше и винаги беше нащрек за контраатаки чрез бързия и хитър Кгатлана. Въпреки това европейските фаворити взеха ранна преднина: Рамалепе спаси от ъглов удар, но Роорд прахоса без усилие от близка дистанция (9-ата минута).

С едно изключение – ван де Донк не успя да изчисти топката покрай вратаря Сварт (28) – холандците имаха малко чисти голови положения. От друга страна, Кгатлана винаги представляваше опасност: двата ѝ най-добри шанса бяха с удар от остър ъгъл (12), а малко преди почивката – два пъти в рамките на секунди пред вратаря ван Домселаар (45.+1).

Южноафриканците също нямаха късмет: Сеопосенве и Мбане получиха сериозни контузии през първото полувреме, така че Елис трябваше да направи две смени преди почивката.

Тежката гавра на Суорт решава

След смяната на краищата единайсеторката на Йонкер започна с много владеене на топката – и уж увеличи преднината си в 54-ата минута: Но голът на Мартенс от завоя бързо беше преразгледан, защото Пелова беше в офсайд при подготовката. По-малко от 15 минути по-късно обаче моментът настъпи – макар и с помощта на Сварт, която до този момент беше много внимателна. южноафриканската вратарка позволи на привидно безобиден удар на Бееренщайн да се изплъзне през ръцете ѝ, което позволи на топката да се промуши в мрежата за 2:0 (68-ата минута);

Едва след това Южна Африка се размрази за кратко през второто полувреме. Ван Домселаар спаси с върха на пръстите си след удар на Мотлало (73-та минута). В заключителната фаза играта беше открита. Южноафриканците се отвориха, което създаде пространство за холандците. След като ван Домселаар спаси коварен отразен удар на Кгатлана (90.+4), остана безславна победата за оранжевите.