Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤέσσερις πόντοι ως μπαλαντέρ: Ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ διαπρέπει στη νίκη της Ίντερ

Τέσσερις πόντοι ως μπαλαντέρ: Ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ διαπρέπει στη νίκη της Ίντερ

Η Μίλαν παραμένει στην κορυφή του πίνακα της Serie A. Στη νίκη με 4-0 στο Σαλέρνο, ο αρχηγός Λαουτάρο Μαρτίνεθ πέτυχε και τα τέσσερα γκολ – και μάλιστα ως αλλαγή. Πέτυχε έτσι ένα ιστορικό κατόρθωμα.

Γρήγορα έγινε σαφές το βράδυ του Σαββάτου στο Σαλέρνο ότι η Ίντερ ήθελε να επανορθώσει το στραβοπάτημα του 1-2 με τη Σασουόλο από την προηγούμενη εβδομάδα. Η ομάδα του Simone Inzaghi έβαλε πραγματικά στη θέση τους τους γηπεδούχους στα πρώτα στάδια και είχε τρεις εξαιρετικές ευκαιρίες με τους Thuram (6ο), Alexis Sanchez (7ο) και Dumfries (10ο) για να προηγηθεί από νωρίς, αλλά τα άστοχα τελειώματα και ο εξαιρετικός Ochoa στην αντίπαλη εστία την εμπόδισαν να το κάνει.

Μετά τα θυελλώδη πρώτα λεπτά, όμως, η συνεχής πίεση της Ίντερ σταδιακά μειώθηκε. Το αργότερο μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, η Σαλερνιτάνα είχε μπει στο παιχνίδι και είχε κάποιες δικές της επιθετικές ενέργειες. Η Ίντερ, από την άλλη, εγκλωβίστηκε όλο και πιο συχνά στο τελευταίο τρίτο, ενώ ο Καλχάνογλου στάθηκε και λίγο τυχερός που δέχτηκε “μόνο” κίτρινη κάρτα για ένα υπερβολικά βιαστικό μαρκάρισμα στον Λεγκόφσκι (25΄).

Το μεγάλο σόου του Λαουτάρο

Όταν ούτε μετά την ανάπαυλα η Ίντερ έμπαινε στο παιχνίδι, ο Ιντζάγκι έβαλε τον αρχηγό του Λαουτάρο Μαρτίνεθ – και αυτό έμελλε να αποδώσει τα μέγιστα. Ο Αργεντινός έμεινε στο ματς μόλις επτά λεπτά, όταν πρώτα μάζεψε μια μακρινή μπαλιά και στη συνέχεια σήκωσε τη χαμηλή σέντρα του Thuram στα δίχτυα με ωραίο άγγιγμα πάνω από τον Ochoa (62). Η Σαλερνιτάνα βρήκε ουσιαστικά τη σωστή απάντηση, αλλά η υποτιθέμενη ισοφάριση του Λεγκόφσκι ακυρώθηκε από το VAR λόγω θέσης οφσάιντ του σκόρερ (66ο).

Αντίθετα, το παιχνίδι μετατράπηκε σε σόου του Λαουτάρο: Μετά από πρώιμη κατάκτηση μπάλας από τον Ντάμφρις, ο Αργεντινός αρχηγός της Ίντερ μετέτρεψε με λιγότερο συναίσθημα, αλλά μεγάλη δύναμη, τη σέντρα του Μπαρέλα (77). Η αντίσταση των ουραγών, που παρέμεναν ακόμη χωρίς νίκη φέτος, κάμφθηκε έτσι – και οι τρεις βαθμοί της Ίντερ ήταν ανάλογοι της θέσης της. Μετά από φάουλ στον Θούραμ, ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ εκτέλεσε πέναλτι (85ο) και πρόσθεσε το τέταρτο γκολ του μετά από σέντρα του Κάρλος Αουγκούστο για το τελικό 4-0 (89ο).

Αυτό καθιστά τον Αργεντινό νικητή του Παγκοσμίου Κυπέλλου τον πρώτο παίκτη της Serie A από την εισαγωγή του κανόνα των τριών βαθμών το 1994/95 που πετυχαίνει τέσσερα γκολ ως αλλαγή. Συνολικά, έχει ήδη εννέα γκολ μετά από επτά παιχνίδια. Η Ίντερ εξακολουθεί να είναι ισόβαθμη βαθμολογικά με την αντίπαλο της πόλης Μίλαν (2-0 επί της Λάτσιο), αλλά βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα χάρη στην ανώτερη διαφορά τερμάτων της.