Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠολύ αδύναμη αντίπαλος της Μπάγερν η Λάτσιο: Νίκη της Φλωρεντίας παρά τα...

Πολύ αδύναμη αντίπαλος της Μπάγερν η Λάτσιο: Νίκη της Φλωρεντίας παρά τα τέσσερα γκολ στα δοκάρια

Οι προσεχείς αντίπαλοι της Μπάγερν, Λάτσιο Ρώμης, δεν πούλησαν καλά στο τέλος της 26ης αγωνιστικής της Serie A – κι όμως προηγήθηκαν κατά διαστήματα. Όμως η Φλωρεντία, που ταλαιπωρήθηκε από ατυχία στα μετόπισθεν, καθάρισε τα πράγματα

Ο προπονητής της Φιορεντίνα, Βιντσέντζο Ιταλιάνο, ο οποίος πρόσφατα είχε καταγράψει μια απογοητευτική ισοπαλία 1-1 στην υποψήφια για υποβιβασμό Έμπολι, κούνησε το κεφάλι του στα μέσα του πρώτου 45λεπτου και κυρίως στο τέλος. Όπως κάθε οπαδός των “βιόλα” αυτό το βράδυ της Δευτέρας κατά τη διάρκεια της 26ης αγωνιστικής της Serie A – καθώς και ένας ή δύο ουδέτεροι θεατές.

Διότι με κάποιο τρόπο οι γηπεδούχοι από την Τοσκάνη κατάφεραν να μην πάνε στην ανάπαυλα με προβάδισμα τουλάχιστον 1-0 στο Artemio Franchi, το οποίο δεν ήταν κατάμεστο. Αντιθέτως, ο προπονητής της Ρόμα, Μαουρίτσιο Σάρι – που πρόσφατα πέτυχε τη νίκη με 2-0 στον επαναληπτικό με την Τορίνο και πριν από αυτό στον πρώτο αγώνα της φάσης των “16” του Champions League με την Μπάγερν Μονάχου (1-0) – κατάφερε να καταγράψει το 1-0 στο τέλος.

Post, Casale, post, post – και το προβάδισμα της Λάτσιο

Αλλά πρώτα τα πράγματα με τη σειρά τους: Πρώτα απ’ όλα, οι Φλωρεντινοί είχαν βάλει από την αρχή τη σφραγίδα τους στο παιχνίδι μεταξύ των δύο αυτών επιτραπέζιων γειτόνων στη μάχη των διεθνών επιχειρήσεων. Οι “βιόλα” έδωσαν τον τόνο και προωθήθηκαν διαδοχικά με τους άκρως μπαλαδόρους Bonaventura και Arthur, ενώ ο Immobile και οι συνεργάτες του παρέμειναν πανίσχυροι χλωμοί στην άλλη άκρη.

Μετά τις πρώτες μπαλιές προσέγγισης, ο Άρθουρ σούταρε πάνω από την εστία στο 10ο λεπτό, πριν τα πράγματα γίνουν ταραχώδη: Πρώτα ο πρώην παίκτης της Στουτγκάρδης Γκονζάλες σούταρε στο αριστερό δοκάρι από ελεύθερη θέση στα δεξιά του δεκαέξι, πριν ο Μποναβεντούρα προσπαθήσει να διώξει με το ζόρι από κοντά αμέσως μετά – και απελπιστεί σε μια απίστευτη απόκρουση του αμυντικού της Λάτσιο, Καζάλε (και οι δύο στο 18ο λεπτό). Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό: ο δανεικός από τη Ρόμα Μπελότι έστειλε επίσης την μπάλα στο αριστερό δοκάρι μετά από κόρνερ (24′), απέτυχε να βάλει άλλο ένα σουτ στο στόχο από καλή θέση (40′) – και είδε ένα κόρνερ του Μπιράγκι, συμπεριλαμβανομένου ενός πιθανώς ελάχιστου αγγίγματος του Γκονζάλεζ, να προσκρούει στο δεξί κάθετο δοκάρι (41′).

Για να γίνουν τα πράγματα χειρότερα, οι επισκέπτες από την πρωτεύουσα έδειξαν στη συνέχεια την επιθετική τους διάθεση για άλλη μια φορά πριν από την ανάπαυλα – και όλα τελείωσαν: Μετά από μια εξαιρετική εναρκτήρια πάσα του Immobile από τα δεξιά, ο πρώην παίκτης της Hertha Guendouzi έκανε την κεφαλιά στο κέντρο για τον Luis Alberto, ο οποίος έτρεξε μέσα. Ο Ισπανός το πήρε χαλαρά, κοίταξε ψηλά και πλάσαρε χωρίς ταπεινότητα στην κάτω δεξιά γωνία για ένα αδικαιολόγητο προβάδισμα (45′).

Καγιόντε και Μποναβεντούρα επιβραβεύουν τελικά μια αμείλικτη Φλωρεντία

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ήρεμα, με τις δύο ομάδες να ισοφαρίζουν και τις ευκαιρίες να είναι ελάχιστες. Μέχρι που οι “βιολέτες” μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, καθήλωσαν τη Λάτσιο και προκάλεσαν τον τερματοφύλακα Προβέντελ με κεφαλιά του Ρανιέρι (60′). Κάπως έτσι φάνηκε να είναι γρουσούζικο.

Ωστόσο, η Φιορεντίνα κατάφερε τελικά να ξορκίσει την κατάρα του γκολ: μετά από μια ελαφρώς αποκρούσιμη σέντρα του Μπελότι, ο 19χρονος αμυντικός Καγιόντε σκόραρε από κοντά για το 1:1 (61′) – το πρώτο του γκολ στη Serie A. Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό: ο κόμπος είχε λυθεί, έστω και αν το επιθετικό πνεύμα του Γκονζάλεζ πέτυχε το τέταρτο γκολ από το σημείο του πέναλτι που καταλογίστηκε (67′). Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα και σε μια πολύ κεντρική άμυνα της Προβέντελ, μετά το σουτ του Μπελτράν, ο 34χρονος βετεράνος Μποναβεντούρα ξεσκόνισε την μπάλα για να κάνει το 2:1 (69′). Το γήπεδο της Τοσκάνης ξεσηκώθηκε και πανηγύρισε το πολυπόθητο προβάδισμα

Το σκορ παρέμεινε στο 2:1, επειδή οι φιλοξενούμενοι από τη Ρώμη δεν μπορούσαν πραγματικά να βρουν κάτι άλλο. Μόνο ο αναπληρωματικός Vecino είχε την τελευταία ευκαιρία, αλλά δεν βρήκε στόχο (90.+5). Η Φιορεντίνα, η οποία με αυτή την εντός έδρας νίκη πήρε μόλις το δεύτερο φετινό της τρίποντο και παρόλα αυτά πέρασε ξανά μπροστά από τη Λάτσιο στη βαθμολογία, αντιμετωπίζει το Σάββατο (20.45) την Τορίνο. Οι “μπιανκοτσελέστι” θα δώσουν δύσκολη αναμέτρηση με τη Μίλαν την Παρασκευή (8.45μ.μ.) πριν υποδεχθούν την Τρίτη (9μ.μ.) την FC Bayern στο Μόναχο.