Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized"Πιο δύσκολο από το αναμενόμενο" - Ο Alex Rins βιώνει ένα αποτυχημένο...

“Πιο δύσκολο από το αναμενόμενο” – Ο Alex Rins βιώνει ένα αποτυχημένο ντεμπούτο με τη Yamaha στο Κατάρ

Χωρίς βαθμούς στην πρεμιέρα της σεζόν στο Κατάρ: Ο νεοφερμένος στη Yamaha Alex Rins έμεινε εντελώς άπραγος στο πρώτο Σαββατοκύριακο του MotoGP για τη Yamaha

Η Yamaha βίωσε ένα απογοητευτικό Σαββατοκύριακο στην πρεμιέρα της σεζόν του MotoGP στο Κατάρ. Ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής Fabio Quartararo έμεινε εκτός 10άδας στο Grand Prix στην ενδέκατη θέση, ενώ ο team-mate της Yamaha Alex Rins ήταν ακόμα χειρότερα, καθώς έφυγε εντελώς άπραγος στην 16η θέση

Ο Rins αναγκάστηκε να ξεκινήσει τους δύο πρώτους του αγώνες για τη Yamaha από την 20η θέση της εκκίνησης, καθώς ο Ισπανός άφησε πίσω του στις κατατακτήριες δοκιμές μόνο τους Luca Marini (Honda) και Franco Morbidelli (Pramac-Ducati). Τόσο στον αγώνα σπριντ όσο και στον κύριο αγώνα, ο Rins αγωνίστηκε με την υψηλή κατανάλωση ελαστικών της Yamaha του και έχασε σαφώς έδαφος προς το τέλος του αγώνα.

Στο σπριντ του Σαββάτου τερμάτισε στην P17. “Περίμενα ότι θα ήταν ένας δύσκολος αγώνας. Αλλά ήταν ακόμα πιο δύσκολος από ό,τι περίμενα”, απορούσε ο Rins. “Δεν μπορούσα να οδηγήσω τον δικό μου ρυθμό αγώνα. Η εκκίνηση μου ήταν αρκετά καλή και μπόρεσα να προσπεράσω μερικούς αναβάτες”.

Όμως, καθώς ο αγώνας προχωρούσε, η πρόσφυση επιδεινώθηκε σημαντικά και ο Rins πέρασε. Τα πράγματα δεν πήγαν πολύ καλύτερα στο Grand Prix. Στην 16η θέση, έμεινε 24,1 δευτερόλεπτα πίσω. “Δυσκολευτήκαμε πολύ σε αυτόν τον αγώνα”, δήλωσε ο πρωτοεμφανιζόμενος στη Yamaha.

“Κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε και ένιωθα όλο και καλύτερα. Ξύπνησα στην πρώτη 12άδα, ακριβώς πίσω από τον Fabian (Quartararo) και τον Joan (Mir). Αλλά μετά από έξι γύρους δεν μπορούσα πλέον να ελέγξω σωστά τη μοτοσικλέτα. Το μπροστινό ελαστικό ήταν στο τέλος στη δεξιά πλευρά”, ανέφερε ο Rins.

Στο τελευταίο τρίτο του αγώνα, ο Rins ξέφυγε από τους βαθμούς. “Έχασα πολλά δευτερόλεπτα επειδή δεν μπορούσα πλέον να οδηγήσω με τη μέγιστη γωνία κλίσης στις δεξιές στροφές”, δήλωσε ο 28χρονος Ισπανός, ο οποίος, εκτός από τους τεχνικούς περιορισμούς, πάλευε και με τα επακόλουθα του σοβαρού ατυχήματος που είχε πέρυσι. Ο Rins ήταν σε θέση να κινηθεί μόνο κουτσαίνοντας.

Παρόλα αυτά, ο πρώην εργοστασιακός αναβάτης της Suzuki παραμένει αισιόδοξος. “Μάθαμε μερικά πράγματα για το μέλλον σε αυτόν τον αγώνα. Ανυπομονώ για τον επόμενο αγώνα”, δήλωσε ο Rins, ενόψει της ευρωπαϊκής πρεμιέρας στο Portimao.