Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήWorld Cup 2023Παρά το αυτογκόλ: Η Ισπανία ξεπέρασε την Ελβετία με 5:1

Παρά το αυτογκόλ: Η Ισπανία ξεπέρασε την Ελβετία με 5:1

Η Ισπανία αντέδρασε έξαλλα στην ξεκάθαρη ήττα της από την Ιαπωνία: Η ομάδα του Χόρχε Βίλντα κέρδισε με 5-1 τους Ελβετούς, που δεν είχαν καμία τύχη, στο ξεκίνημα της φάσης των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου – παρά το περίεργο αυτογκόλ.

Δεν έγιναν αλλαγές στο αρχικό σχήμα της Ελβετίας σε σχέση με την ισοπαλία 0-0 με τη Νέα Ζηλανδία στο τέλος του προκριματικού γύρου. Ο Wälti θα οδηγήσει και πάλι την Ελβετία στον αγωνιστικό χώρο ως αρχηγός.

Ο προπονητής της Ισπανίας Χόρχε Βίλντα έκανε πέντε αλλαγές μετά την ήττα με 4-0 από την Ιαπωνία: ο Κάτα Κολ προτιμήθηκε εκπληκτικά από τον Μίσα στο τέρμα. Οι Oihane, Laia Codina, Esther και Alba ξεκίνησαν στη θέση των Olga, Rocio, Alexia και Mariona.

Codina εκπλήσσει την Cata Coll από τα 40 μέτρα

Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρη υπόθεση για την Ισπανία – η οποία, ωστόσο, προσέφερε και ένα περίεργο στιγμιότυπο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα: ο Codina σκόραρε ανενόχλητος από περίπου 40 μέτρα με αιχμηρή ανάποδη πάσα στην εστία του για να κάνει εν τω μεταξύ το 1-1, εκπλήσσοντας εμφανώς τον Cata Coll μέσα στην περιοχή στην πορεία (11.).

Δεν υπήρχε πολύς χρόνος για πανηγυρισμούς για τη Νάτι, η οποία είχε μείνει πίσω στο σκορ ήδη από το 5ο λεπτό με το όμορφο χαμηλό σουτ του Αϊτάνα από γάντζο. Η υπεροχή των Ιβήρων ήταν πολύ μεγάλη και ο Ρεντόντο με κεφαλιά σε σέντρα του Αϊτάνα έκανε το 2-1 (17ο) και ξανά ο Αϊτάνα με τη βοήθεια του Σάλμα έκανε το 3-1 (36ο). Τέλος, λίγο πριν την ανάπαυλα, η Κοδίνα είχε το προνόμιο να απαντήσει στο αξιόλογο αυτογκόλ της από κόρνερ με σουτ στα δεξιά δίχτυα για το 4-1 (45.).

Η Τζένι βάζει την τελευταία πινελιάΙσπανία

Η Ισπανία είχε σχεδόν πάντα τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, οι πολυάριθμες αλλαγές, μεταξύ άλλων, εμπόδισαν τη ροή του παιχνιδιού. Μοναδική σκόρερ η Τζένι που σκόραρε για άλλη μια φορά με σουτ στην εστία της Νάτι – 5:1 (70.).

Οι Ισπανοί θα αντιμετωπίσουν τώρα στα προημιτελικά τον νικητή του αγώνα Ολλανδία – Νότια Αφρική. Η σέντρα στη μάχη για μια θέση στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι την Παρασκευή στις 3 τα ξημερώματα (CEST) στο Ουέλινγκτον.