Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠέντε γκολ από τον Χάαλαντ, τέσσερις ασίστ από τον Ντε Μπρούιν: Η...

Πέντε γκολ από τον Χάαλαντ, τέσσερις ασίστ από τον Ντε Μπρούιν: Η Μαν Σίτι διέλυσε τη Λούτον

Το βράδυ της Τρίτης, η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε τη νίκη με 6:2 στο Κύπελλο Αγγλίας στη Λούτον. Πάνω απ’ όλα έλαμψε το συμπαθές επιθετικό δίδυμο των Σκαϊμπλούχων

Το πόσο άνετη είναι η τρέχουσα κατάσταση του έμψυχου δυναμικού της Μάντσεστερ Σίτι σε σχέση με τη Λίβερπουλ, μεταξύ άλλων, αποδείχθηκε το βράδυ της Τρίτης. Ο Πεπ Γκουαρντιόλα άφησε δύο από τους πιο φορμαρισμένους παίκτες του, τους Ρόντρι και Φόντεν, να ξεκουραστούν και έβαλε στη θέση τους το δίδυμο Ντε Μπρούινε, που είχε ξεκουραστεί για μεγάλο διάστημα στη νίκη με 1-0 στο Μπόρνμουθ, και Γκρέαλις, που έκανε την επιστροφή του από το τράβηγμα στη βουβωνική χώρα που υπέστη στην Κοπεγχάγη. Ο τερματοφύλακας του Κυπέλλου Ορτέγκα Μορένο και ο Γουόκερ ξεκίνησαν επίσης στη θέση των Έντερσον και Ρούμπεν Ντίας.

Ένας παίκτης επωφελήθηκε ιδιαίτερα από την επιστροφή του Ντε Μπρούιν: ο Χάαλαντ. Ήδη από το τρίτο λεπτό, ο Βέλγος έστησε τον επιθετικό για το 1:0 μετά από εντυπωσιακή επίθεση. Αν και το γκολ δέχτηκε μετά από υπερβολικό πρέσινγκ, η Λούτον συνέχισε να στέκεται όρθια – η τακτική της έμοιαζε κάπως αφελής απέναντι στους ανελέητους Skyblues. Ένα απλό μακρινό σουτ του Ορτέγκα Μορένο και ένα επακόλουθο μονοκόμματο από τον Ντε Μπρούιν και τον σκόρερ Χάαλαντ έφεραν το 2:0 (18′).

Η προσωπική μονομαχία μεταξύ του Νορβηγού και του τερματοφύλακα του Hatters Cup Krul, ενός από τους τρεις νέους παίκτες μετά την ήττα με 4-1 στη Λίβερπουλ, επρόκειτο να βρεθεί συχνότερα στο επίκεντρο των επόμενων λεπτών: Δύο φορές ο τερματοφύλακας κράτησε το πάνω χέρι (25η, 30η), ενώ στη δεύτερη περίπτωση είχε αποκρούσει και το βολέ του De Bruyne

Η Λούτον ξαναβρίσκει ελπίδες μετά το διπλό του Κλαρκ

Λίγο πριν από το χατ-τρικ του Χάαλαντ (40′) – και πάλι με τη βοήθεια, φυσικά, του συμπαθέστατου συνεργάτη του De Bruyne – υπήρξαν άσχημα νέα για τους Πολίτες σε μια κατά τα άλλα ξέγνοιαστη βραδιά κυπέλλου: Ο Grealish αναγκάστηκε να αποχωρήσει και πάλι από τον αγωνιστικό χώρο λόγω τραυματισμού και στη συνέχεια έθαψε το πρόσωπό του στο μπουφάν του (39′). Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Κλαρκ έβαλε τους Hatters στο παιχνίδι με ένα ονειρεμένο γκολ από μακριά για να διαμορφώσει το 3-1 στο ημίχρονο (45′).

Οι ελπίδες των οπαδών των γηπεδούχων για ανατροπή αναπτερώθηκαν λίγο μετά την επανέναρξη: Αφού ο Matheus Nunes έχασε το 4:1 (48′), ο Clark πέτυχε το διπλό του στην άλλη άκρη (52′). Αλλά η διαφορά του ενός γκολ δεν κράτησε πολύ: μέσα σε τρία λεπτά, ο Χάαλαντ είχε πετύχει το τέταρτο (55′) και το πέμπτο (58′) γκολ της ημέρας – αν και το πέμπτο γκολ έβαλε τέλος και σε ένα σερί, καθώς ο Μπερνάρντο Σίλβα έδωσε την ασίστ αντί του Ντε Μπρούινε.

Πολλές ευκαιρίες μέχρι το τέλος

Επειδή οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να δοκιμάζουν την τύχη τους στην επίθεση, υπήρχαν ακόμα πολλές ευκαιρίες παρά το ξεκάθαρο σκορ. Ο Ντε Μπρούινε αστόχησε από τη μία πλευρά (63) και οι Μόρις, Μπάρκλεϊ (αμφότεροι 64) και Τσονγκ (65) από την άλλη.

Το τελικό σκορ σε ένα άκρως διασκεδαστικό παιχνίδι διαμόρφωσε ο Κόβατσιτς με μακρινό σουτ (72′) – επίσης επειδή ο Ντόκου έδιωξε την μπάλα στις καθυστερήσεις (80′) και ο Άλβαρεζ δεν πρόλαβε να διώξει τον Κρουλ (90′).

Για τη Μάντσεστερ Σίτι, την Κυριακή (4.30μμ) ακολουθεί το ντέρμπι με τη Γιουνάιτεντ. Η Λούτον υποδέχεται την προηγούμενη μέρα την Άστον Βίλα (6.30μμ).