Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Milik σκοράρει με την πρώτη επαφή: Juve σοκάρει τη Λάτσιο και...

Ο Milik σκοράρει με την πρώτη επαφή: Juve σοκάρει τη Λάτσιο και προκρίνεται στον τελικό του Coppa

Lazio Η Ρόμα ήταν έτοιμη να ρεφάρει την ήττα της με 2-0 στον επαναληπτικό ημιτελικό του Coppa από την κάτοχο του ρεκόρ Γιουβέντους και να φτάσει η ίδια στον τελικό. Αλλά τότε ο προπονητής των Τορινέζων έκανε την τέλεια αλλαγή

Το 2:0 από το πρώτο παιχνίδι αυτού του ημιτελικού του Coppa Italia είχε ακουστεί άνετο – πολύ άνετο; Ήταν σαφές ότι το μισό προβάδισμα είχε εξαντληθεί από νωρίς στο δεύτερο παιχνίδι στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ρώμης, όπου συνήθως θα διεξαχθεί ο τελικός. Μετά από ένα αιχμηρό κόρνερ του Φελίπε Άντερσον από τα αριστερά, η ουσιαστικά σταθερή άμυνα της Γιουβέντους δεν μπόρεσε να σταματήσει αρκετά καλά τον επιθετικό Καστελάνος. Ο επιθετικός, ο οποίος μπήκε στη θέση του Immobile, ο οποίος ήταν στον πάγκο με ελαφρύ τραυματισμό, έστειλε την μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία στο 12ο λεπτό. Ο τερματοφύλακας της Τορίνο Πέριν δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα για να την σταματήσει.

Και με αυτό, υπήρξε άμεση ένταση στο καζάνι – γαρνιρισμένη από τους δυνατά επευφημούντες Λατσιάλι στις κερκίδες, οι οποίοι είχαν την κραυγή του γκολ για το 2:0 στα χείλη τους στο 44ο λεπτό. Όμως ο σκόρερ του 1:0 Καστελάνος, από όλους τους ανθρώπους, έχασε τα νεύρα του μπροστά στον Πέριν, του οποίου την κάπως άστοχη προσπάθεια για χαμηλό σουτ απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Γηραιάς Κυρίας

Ο Βλάχοβιτς χάνει την ισοφάριση

Σε γενικές γραμμές, το προβάδισμα στην ανάπαυλα ήταν μια χαρά για τους Biancocelesti, οι οποίοι ξαφνικά ήλπιζαν να φτάσουν ξανά στον τελικό τελικά, καθώς η ομάδα, η οποία είχε εξελιχθεί θετικά υπό τον νέο προπονητή Igor Tudor τις τελευταίες εβδομάδες (διεκδικεί και πάλι ένα διεθνές εισιτήριο στη Serie A), ήταν λίγο πιο δραστήρια, πιο σίγουρη και πιο ευφάνταστη.

Ευκαιρίες υπήρχαν όμως και για τη Γιούβε του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, στην οποία οι δύο σκόρερ του πρώτου αγώνα, Βλάχοβιτς και Τσιέζα, ξεκίνησαν και πάλι μαζί μπροστά. Πρώτα ο Καμπιάσο έκανε το 1:0 για τα χρώματά του με χαμηλό σουτ (8′), πριν ο Βλάχοβιτς απελπιστεί στον τερματοφύλακα της Ρόμα Μαντάς με απευθείας σουτ από κοντά (23′) και ο Μπρέμερ αργότερα με κεφαλιά (32′).

Αλέγκρι και Μίλικ έχουν το σωστό ένστικτο

Η γενική εντύπωση ότι οι άνδρες της “Αιώνιας Πόλης” ήταν απλά καλύτεροι σε αυτή τη βραδιά κυπέλλου δεν άλλαξε με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου. Αντιθέτως, ο σκόρερ Καστελάνος επανόρθωσε το λάθος του λίγο πριν την ανάπαυλα παραμένοντας παγωμένος: Μετά από ένα γρήγορο χτίσιμο μέσω των Φελίπε Άντερσον και Λουίς Αλμπέρτο, ο αναπληρωματικός Immobile έφυγε ελεύθερος, νίκησε στιβαρά τον Bremer και τελείωσε με αυτοπεποίθηση από αριστερά για το 2:0 – ισοφαρίζοντας έτσι το συνολικό σκορ (48′).

Από εκεί και πέρα, όμως, η άμυνα του Τορίνο ανέκτησε τις δυνάμεις της και ουσιαστικά δεν άφησε τίποτα στην τύχη. Και επειδή ο Βλάχοβιτς έχασε τις επόμενες μεγάλες ευκαιρίες για να δημιουργήσει τη σημαντική από πλευράς Γιούβε σύνδεση (56ο και 57ο), δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η παράταση θα ήταν η λογική συνέπεια μεταξύ των δύο ομάδων. Ειδικά καθώς οι ομάδες ισορροπούσαν όλο και περισσότερο και αρκετές αλλαγές εμπόδιζαν τη ροή του αγώνα

Πάντως, ο προπονητής της Γηραιάς Κυρίας, Μαξ Αλέγκρι, είχε δίκιο με μία από αυτές τις αλλαγές προσωπικού – συγκεκριμένα με την προσθήκη του πρώην παίκτη της Μπουντεσλίγκα Μίλικ (Άουγκσμπουργκ και Λεβερκούζεν). Ο επιθετικός, ο οποίος απουσίαζε εδώ και καιρό με πρόβλημα στους προσαγωγούς, μπήκε στο φινάλε της κανονικής διάρκειας (83ο) και λίγο αργότερα έμελλε να πετύχει το πρώτο του γκολ με τα χρώματά του. Μετά από μακρινή σέντρα του πολύβουου Kostic, ο Weah, που είχε επίσης μπει στο ματς, έκανε πάσα στα δεξιά του πέναλτι των Ρωμαίων και στη συνέχεια, μάλλον άθελά του, τοποθέτησε την μπάλα ακριβώς στο κέντρο για τον Milik, ο οποίος ήταν έτοιμος να σουτάρει και τελείωσε χωρίς ίχνος χιούμορ (84′).

Έτσι, οι Biancocelesti δέχτηκαν ένα παγωμένο ντους μπροστά στο κοινό τους, από το οποίο δεν μπόρεσαν να συνέλθουν ούτε με τον τζόκερ Immobile – και η Juve μπόρεσε να πανηγυρίσει λίγα λεπτά αργότερα για τον τελικό του Coppa, ο οποίος κινδύνευσε για πολύ καιρό αλλά τελικά επετεύχθη. Εκεί, οι Μπιανκονέρι θα αντιμετωπίσουν είτε την περσινή φιναλίστ AC Φλωρεντίας (1:2 την Ίντερ) είτε την Αταλάντα Μπέργκαμο. Στον πρώτο αγώνα η Φιορεντίνα επικράτησε με 1-0, με τον δεύτερο ημιτελικό να διεξάγεται την Τετάρτη