Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Ansu Fati σκοράρει, ο Akanji πετάει: Μπράιτον: Η ManCity παλεύει για...

Ο Ansu Fati σκοράρει, ο Akanji πετάει: Μπράιτον: Η ManCity παλεύει για τη νίκη απέναντι στην Μπράιτον

Μετά από τρεις ήττες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες στην Premier League. Οι “Σκαϊμπλούζ” είχαν τον έλεγχο για μεγάλο χρονικό διάστημα απέναντι στην Μπράιτον, αλλά στο τέλος έκαναν τα πράγματα τεταμένα

Με τον Έντερσον να περιοδεύει στη Νότια Αμερική με την εθνική ομάδα της Βραζιλίας και τον Πεπ Γκουαρντιόλα να δίνει ρεπό στον μόνιμο τερματοφύλακά του, ο Ορτέγκα Μορένο βρέθηκε στα καρέ των Πολιτών. Ο Γερμανός είχε ένα ήσυχο απόγευμα, καθώς οι “Σκαϊμπλούζ” βρήκαν την παλιά τους δύναμη μετά από τρεις ήττες σε τέσσερα παιχνίδια.

Μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξε ο Ντόκου, ο οποίος έκανε τον Μίλνερ να μοιάζει γέρος σε αρκετές περιπτώσεις στα αριστερά, όπως και ο επιστρεφόμενος Ρόντρι. Αυτό συνέβη και μετά από επτά λεπτά, όταν μετά από μια ντρίμπλα με ρυθμό εξυπηρέτησε τον Άλβαρεζ μέσα στο πέναλτι – 1:0 για τη ManCity. Η Μπράιτον, που συνήθως ήταν τόσο δυνατή, έτρεχε μόνο πίσω από την μπάλα και δέχτηκε το επόμενο γκολ μετά από 19 λεπτά, αυτή τη φορά με τον Χάαλαντ να σκοράρει δυνατά.

Ο Άνσου Φατί μπαίνει και σκοράρει

Το παιχνίδι πήγε αποκλειστικά προς μία κατεύθυνση, η Μπράιτον ήταν τυχερή που ο Ντόκου δεν επισφράγισε την δυνατή του εμφάνιση με δικό του γκολ (28.). Το ίδιο συνέβη και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Σκαϊμπλούζοι το πήραν χαλαρά. Για αρκετή ώρα δεν γινόταν τίποτα στα πέναλτι, αλλά μετά από μία και πλέον ώρα ο Στιλ κατάφερε να ξεχωρίσει από τους Φόντεν και Χάαλαντ (62., 67.).

Μετά το 70′ κλήθηκε για πρώτη φορά ο Ορτέγκα Μορένο, ο Γερμανός απέκρουσε εξαιρετικά τον Μίτομα. Λίγο αργότερα, όμως, ήταν αβοήθητος όταν ο αναπληρωματικός Ansu Fati πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης μετά από δυνατή ντρίμπλα του Mitoma (73ο).

Akan.

Akanji flies

Οι Πολίτες όμως δεν αγχώθηκαν, με αρκετή κατοχή μπάλας κράτησαν την Μπράιτον μακριά από την εστία τους. Στις καθυστερήσεις, ο πρώην παίκτης της Ντόρτμουντ Akanji αποβλήθηκε με κίτρινη κάρτα, αλλά ο Ortega Moreno δεν χρειάστηκε να επέμβει – κι έτσι οι τρεις βαθμοί έμειναν στο Μάντσεστερ. Οι Σκαϊμπλούζ ανέλαβαν για λίγο την πρώτη θέση στην Premier League, αλλά η Άρσεναλ και η Τότεναμ μπορούν ακόμα να τους προσπεράσουν.

Οι Πολίτες συνεχίζουν στο Champions League την Τετάρτη, αντιμετωπίζοντας τη Βέρνη στην Ελβετία στις 9 το βράδυ. Η Μπράιτον υποδέχεται την Πέμπτη (9μμ) τον Άγιαξ Άμστερνταμ στο Europa League.