Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Φόντεν ανοίγει το σκορ στην Έβερτον: Η Μαν Σίτι απέτρεψε ένα...

Ο Φόντεν ανοίγει το σκορ στην Έβερτον: Η Μαν Σίτι απέτρεψε ένα ακόμη στραβοπάτημα

Η Μάντσεστερ Σίτι αψήφησε το ημίχρονο στην έδρα της Έβερτον FC και γύρισε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο

Μετά την ήττα με 2-1 από τα Σπερς, ο προπονητής της Έβερτον, Σον Ντάιτς, προχώρησε σε δύο αλλαγές στην ομάδα του. Οι André Gomes και Beto ξεκίνησαν στη θέση των Gueye (δεν ήταν στην αποστολή) και Calvert-Lewin (πάγκος).

Σε σχέση με τη νίκη 4-0 στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων επί της Φλουμινένσε στο Ρίο ντε Τζανέιρο, ο προπονητής της Σίτι, Πεπ Γκουαρντιόλα, έκανε δύο αλλαγές στο αρχικό του σχήμα. Οι Akanji και Matheus Nunes ξεκίνησαν στη θέση των Ruben Dias (δεν είναι στην αποστολή) και Lewis (πάγκος)

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το αναμενόμενο κυρίαρχο ξεκίνημα και εγκαταστάθηκε στο μισό της Έβερτον μετά από λίγα λεπτά. Ο Πίκφορντ χρειάστηκε να επέμβει για πρώτη φορά όταν ο Άλβαρεζ δοκίμασε το νούμερο 1 της Αγγλίας στην αριστερή γωνία (4ο). Οι “Toffees” συνέχισαν να μένουν καθηλωμένοι στο δικό τους μισό και δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις απέναντι στους νεοφώτιστους νικητές του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, καταφεύγοντας συχνά σε μακρινές μπαλιές ως απομάκρυνση.

Οι Sky Blues δεν χαλάρωσαν στην επίθεση και έσφιξαν δύο φορές τα δόντια στον Pickford, ο οποίος ήταν πρώτος έτοιμος να σταματήσει τον Matheus Nunes με μια απόκρουση με το πόδι και στη συνέχεια έσωσε και το επόμενο σουτ του Alvarez – αν και με τύχη (15ο). Η Man City συνέχισε να απειλεί και εννέα λεπτά αργότερα ένας άλλος επιθετικός, ο Grealish, δοκίμασε την τύχη του με σουτ στη δεξιά γωνία, αλλά και πάλι ο Pickford ήταν ο τελικός προορισμός (24′).

Ο Χάρισον βάζει μπροστά τους Toffees – και χάνει το 2:0

Η Έβερτον, που μέχρι τότε δεν ήταν επικίνδυνη μπροστά από τον Έντερσον, ξύπνησε και άρχισε να παίρνει μέρος στο παιχνίδι. Ο Ροντρί έβγαλε μια βρώμικη απομάκρυνση στα πόδια του Μακ Νιλ, ο οποίος πλάσαρε στο κέντρο, όπου ο Χάρισον πήρε εύκολα το εκπληκτικό προβάδισμα (29′).

Αυτό έμελλε να δώσει πραγματική ώθηση στους “Toffees”, οι οποίοι μετά το 1-0 πίεσαν κατά διαστήματα τη Μαν Σίτι στο δικό τους μισό. Ο Χάρισον έχασε διπλή ευκαιρία μετά από κόρνερ, καθώς ο Έντερσον πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση (33′). Οι Sky Blues επιβίωσαν από το σύντομο διάστημα πίεσης της Έβερτον και απέτρεψαν το 2-0

Η Σίτι ανεβάζει στροφές και σκοράρει δύο φορές

Μετά την ανάπαυλα, η ManCity δεσμεύτηκε φυσικά να ισοφαρίσει γρήγορα και τα κατάφερε. Ο Foden πήρε το μέτρο από μακριά και δεν άφησε καμία ευκαιρία στον Pickford με το δυνατό του τελείωμα (53′). Λίγα λεπτά αργότερα, ο Άγγλος επιθετικός έχασε το διπλό του (55). Οι Toffees εντυπωσιάστηκαν από το γκολ και δεν ήταν πλέον σε θέση να κρατήσουν τη ManCity μακριά από την εστία τους. Ο Άλβαρεζ ευτύχησε να αξιοποιήσει πέναλτι μετά από χέρι του Ονάνα και να κάνει το 2:1 για τα φαβορί (64′).

Ο Μπερνάρντο Σίλβα εκμεταλλεύεται την γκάφα του Πίκφορντ

Η Έβερτον επέστρεψε στο παιχνίδι όσο πλησίαζε το τελευταίο τέταρτο, αλλά ο αναπληρωματικός Calvert-Lewin έχασε την καλύτερη και μοναδική ευκαιρία των Toffees στο δεύτερο ημίχρονο (75′). Αντίθετα, ο Πίκφορντ έκανε λάθος λίγο πριν το τέλος και κάλεσε τον Μπερνάρντο Σίλβα να σκοράρει. Εκείνος τον ευχαρίστησε και σκόραρε σε κενή εστία για να κριθεί το παιχνίδι (86′). Στις καθυστερήσεις, ο Foden έχασε το τέταρτο γκολ όταν σημάδεψε το δοκάρι (90.+1).

Με τη νίκη στην έδρα της Everton FC η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε τα Σπερς στην τέταρτη θέση, τουλάχιστον μέχρι την Πέμπτη. Η Πρέμιερ Λιγκ καλεί και πάλι το Σάββατο, όταν αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (4μμ). Την ίδια ώρα οι Τόφις επισκέπτονται τη Γουλβερχάμπτον.