Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Τρόσαρντ σπάει την άμυνα των Τόφις, καθώς η Άρσεναλ νικάει την...

Ο Τρόσαρντ σπάει την άμυνα των Τόφις, καθώς η Άρσεναλ νικάει την Έβερτον χωρίς νίκη

Η ΠΑΕ Άρσεναλ παραμένει αήττητη μετά και το έκτο αγωνιστικό παιχνίδι της σεζόν. Οι Κανονιέρηδες δυσκολεύτηκαν για μεγάλα διαστήματα με το αμυντικό οχυρό της Έβερτον στην εκτός έδρας νίκη τους στο Goodison Park, αλλά η νίκη με τρία γκολ ήταν τελικά μια χαρά

Η Everton FC πήγε στο παιχνίδι με τους Gunners με μόλις έναν βαθμό από τα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της υπό τον προπονητή Sean Dyche. Όπως και ο αντίπαλός του, ο 52χρονος επέλεξε δύο αλλαγές μετά την ισοπαλία 2-2 στο Σέφιλντ, ανανεώνοντας τη δεξιά πλευρά με τους Μυκολένκο και Μακ Νιλ. Οι Patterson και Garner έμειναν προς το παρόν στον πάγκο.

Για τους “κανονιέρηδες”, που δεν έχουν χάσει ματς μέχρι στιγμής φέτος και μπορούν να υπερηφανεύονται για ένα φαρδύ στήθος, ο προπονητής Μίκελ Αρτέτα προκάλεσε αίσθηση με τη μία από τις δύο αλλαγές που έκανε μετά την ήττα με 3-1 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Φάμπιο Βιέιρα, ο οποίος αντικατέστησε τον Χάβερτζ στη μεσαία γραμμή, πήρε για πρώτη φορά θέση στο τέρμα με τον καλοκαιρινό νεοφερμένο Ράγια. Ο τακτικός τερματοφύλακας Ράμσντεϊλ – επίσης ενόψει της επερχόμενης εβδομάδας του Τσάμπιονς Λιγκ – έμεινε απλώς σε ρόλο θεατή.

Το ξεκίνημα του αγώνα, και μάλιστα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, ήταν τουλάχιστον εν μέρει το αναμενόμενο. Οι φιλοξενούμενοι από το Λονδίνο είχαν ασφαλώς μεγαλύτερη συμμετοχή στο παιχνίδι, αλλά η άμυνα της Έβερτον δεν άφησε σχεδόν καθόλου χώρο στους Κανονιέρηδες να συνδυάσουν.

Η Άρσεναλ αντιμετωπίζει προβλήματα με το VAR και τραυματισμούς

Μετά από 19 λεπτά, οι δευτεραθλητές βρήκαν κενό στο βαθύ αμυντικό οχυρό με τους Fabio Vieira και Gabriel Martinelli, αλλά το γκολ του Βραζιλιάνου ακυρώθηκε τελικά από τον βιντεοβοηθό λόγω θέσης οφσάιντ του Nketiah.

Οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες και από τις δύο πλευρές που άξιζαν αναφοράς, ενώ η αντικατάσταση του Γκαμπριέλ Μαρτινέλι λόγω τραυματισμού επιδείνωσε το κλίμα για τον Μίκελ Αρτέτα και την ομάδα του (24.). Ο υποτιθέμενος σκόρερ αντικαταστάθηκε από τον Τρόσαρντ. Κατά συνέπεια, το παιχνίδι πήγε στα αποδυτήρια με ισοπαλία χωρίς τέρματα.

Μετά την επανέναρξη, χρειάστηκαν μόλις δύο λεπτά για να πάρει το πάνω χέρι ο Πίκφορντ σε μονομαχία με τον Οντεγκάαρντ (47ο). Η αμυντική γραμμή των γηπεδούχων συνέχισε να στέκεται βαθιά και στα επόμενα λεπτά, με μόνο τα βολέ του Ζιντσένκο να επιτρέπουν στους Κανονιέρηδες να βρίσκουν διέξοδο.

Ο αναπληρωματικός Τρόσαρντ σώζει την κατάσταση για τους κανονιέρηδες

Στο 69ο λεπτό είχε έρθει επιτέλους η ώρα: Οι αγαπημένοι του Λονδίνου πήραν το προβάδισμα – αυτή τη φορά χωρίς αντιρρήσεις από το VAR. Μετά από πάσα του Σάκα, ο Τρόσαρντ χτύπησε με απόλυτη ακρίβεια την μπάλα από απόσταση περίπου 15 μέτρων, κατευθύνοντάς την στο εσωτερικό αριστερό δοκάρι, απ’ όπου αναπήδησε στα δίχτυα.

Στη συνέχεια η Έβερτον έδειξε περισσότερες επιθετικές διαθέσεις, αλλά οι “κανονιέρηδες” ήταν αυτοί που είχαν την καλύτερη ευκαιρία στο υπόλοιπο παιχνίδι. Παρά τις χαμένες ευκαιρίες του Ödegaard και του Fabio Vieira (αμφότεροι στο 77ο λεπτό), οι φιλοξενούμενοι άξιζαν την εκτός έδρας νίκη τους.

Ενώ η Έβερτον δεν θα αγωνιστεί ξανά στην Premier League μέχρι το επόμενο Σάββατο στην έδρα της Brentford FC (6.30μμ), το επόμενο παιχνίδι της Άρσεναλ είναι ήδη προγραμματισμένο μέσα στην εβδομάδα. Οι “κανονιέρηδες” θα φιλοξενήσουν την PSV Αϊντχόφεν την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.