Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Πος χάνει τα νεύρα του: Η Μπολόνια αποτυγχάνει δραματικά απέναντι στη...

Ο Πος χάνει τα νεύρα του: Η Μπολόνια αποτυγχάνει δραματικά απέναντι στη Φλωρεντία

Η περσινή φιναλίστ Φλωρεντία μπορεί και πάλι να ονειρεύεται τη μεγάλη επιτυχία στο Coppa Italia. Ο πρώτος προημιτελικός της σεζόν προσέφερε άφθονο δράμα

Οι οπαδοί της Accentina μπορούν τουλάχιστον να κλείσουν και πάλι τα εισιτήριά τους για το Olimpico. Στον τελικό του Coppa 2023, οι “βιόλα” έχασαν δύσκολα με 2-1 από το μεγάλο φαβορί Ίντερ Μιλάνου, αλλά φέτος οι Νερατζούρι δεν μπορούν πλέον να γκρεμίσουν το όνειρο της Φιορεντίνα. Η Ίντερ ηττήθηκε συγκλονιστικά από την Μπολόνια στη φάση των “16” (1:2 μετά από παράταση).

Και ήταν ακριβώς αυτός ο αντίπαλος που την περίμενε το βράδυ της Τρίτης στο πατροπαράδοτο Artemio Franchi. Ήταν μια μάχη φθοράς από την αρχή της αναμέτρησης. Μετά από 26 λεπτά, οι οπαδοί των γηπεδούχων ζήτησαν για πρώτη φορά πέναλτι, αλλά η πίεση του Λουκούμι στον Ικόνιο ήταν πολύ μικρή για το σημείο του πέναλτι. Οκτώ λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ήταν τυχεροί που δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ: Μετά από ωραία προεργασία του Ορσολίνι, ο Ζίρκζεε ξεπέρασε τον αντίπαλό του Μιλένκοβιτς – στο τέλος, το δοκάρι έσωσε ο πρώην τερματοφύλακας της Χέρτα Κρίστενσεν (34′).

Μετά την αλλαγή, το παιχνίδι ισορρόπησε όλο και περισσότερο. Όλα φώναζαν για παράταση, προτού παρουσιαστεί μια μεγάλη ευκαιρία για την τυχερή γροθιά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωστόσο, ο Μαρτίνεζ Κουάρτα δεν μπόρεσε να περάσει με κεφαλιά την μπάλα δίπλα από τον τερματοφύλακα της Μπολόνια, Σκορούπσκι

Το μόνο που κατάφερε η Ζίρκζεε ήταν να χτυπήσει ξανά στο αλουμίνιο

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, η Zirkzee είχε την ευκαιρία να κάνει το 1-0, αλλά βρήκε μόνο το οριζόντιο δοκάρι από οξεία γωνία (94′). Μετά την ανάπαυλα, η Φλωρεντία είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά η κεφαλιά του Καγιόντε μέσα από τα πέντε μέτρα πέρασε άουτ (109).

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι – όπως είχε ήδη κάνει η Φλωρεντία στη φάση των “16” κόντρα στη δεύτερη κατηγορία Parma Calcio (4-1). Εκεί, οι οκτώ πρώτοι εκτελεστές κράτησαν τα νεύρα τους. Αλλά τότε ο πρώην παίκτης της Χόφενχαϊμ, ο Posch, ανέβηκε στο σημείο. Ο 28 φορές διεθνής Αυστριακός βρέθηκε πολύ πίσω και έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι. Ο Λόπεζ δεν έχασε αυτή την ευκαιρία και έστειλε τη Φλωρεντία στα ημιτελικά με το δέκατο πέναλτι της βραδιάς

Στους άλλους τρεις προημιτελικούς, Λάτσιο και Ρόμα και Μίλαν και Μπέργκαμο θα αναμετρηθούν την Τετάρτη, ενώ Γιούβε και Φροζινόνε θα καθορίσουν τον τελευταίο συμμετέχοντα στον ημιτελικό την Πέμπτη